Průvodce hudebními špunty: Jaké vybrat na koncert nebo do zkušebny?

Hudební špunty na rozdíl od těch na spaní nebo proti hluku v práci hlasitou hudbu z okolí netlumí, ale pouze ji filtrují. Odstíní škodlivé frekvence tak, aby do vašich uší dorazil pouze vyvážený a zdravě hlasitý zvuk. A vy prožili stoprocentně čistý a našláplý hudební zážitek.

Jak vybrat špunty do uší na koncert

Vyrážíte rádi na festival, do klubu nebo na koncert? Nebo jste profesionální muzikant, zvukař či DJ? Speciální hudební špunty by neměly ve vaší kapse chybět. Ochráníte své uši před zalehnutím, poškozením sluchu i před vznikem nepříjemného (a mnohdy doživotního) tinnitu.

Jaké hudební špunty vám budou ale nejlépe sedět? Postupujte krok za krokem podle našeho průvodce.

 

1. Špunty pro hudební fanoušky: pro čistý hudební zážitek

OBČAS VYRAZÍM NA KONCERT NEBO FESTIVAL - CHCI HUDEBNÍ ZÁŽITEK BEZ PÍSKÁNÍ V UŠÍCH

Základním modelem pro fanoušky, kteří sem tam zavítají na hlučnější akci, jsou znovupoužitelné špunty značky Alpine Party Plug. Užijete je jak na koncertech, v klubu, na festivalu, ale i na dalších venkovních či vnitřních zábavních akcích.

Díky speciálnímu termoplastu tyto hudební špunty perfektně padnou do ucha. Uvnitř špuntů najdete filtr, který pohlcuje hlasitost hudby, ale zachovává její kvalitu. Špunty vám pomohou se vyhnout zalehnutým uším po koncertu, nepříjemnému zvonění či vzniku tinnitu. 

Míra utlumení se pohybuje kolem 19 dB. Dokoupit k nim můžete extra i šňůrku, díky níž špunty ve tmě nebo při tanci neztratíte.

Alpine Party PlugAlpine Party Plug 3Alpine Party Plug 4
  JSEM HUDEBNÍ FAJNŠMEKR A NA KONCERTECH PREFERUJU STOPROCENTNĚ ČISTÝ ZVUK 

Vyzkoušejte nový model Alpine PartyPlug Pro Natural s vylepšeným typem filtru, který si zakládá na zachování přirozeného zvuku hlasité hudby a minimálním zkreslení hudebního zážitku. Míra utlumení špuntů Alpine PartyPlug Pro Natural je kolem 21 dB. 

K těmto hudebním špuntům Alpine navíc dostanete i šňůrku, pouzdro a cleaner, aby vám špunty vydržely mnoho měsíců (až let).

Alpine PartyPlug Pro NaturalAlpine Party Plug Pro Natural 2Alpine Party Plug Pro Natural 3
 

RÁD OBRÁŽÍM TECHNOPARTIES NEBO EXTRÉMNĚ HLUČNÉ AKCE 
 

Pro nejhlasitější hudební akce, které „trhají bubínky”, můžeme doporučit i hudební špunty pěnové – s nimi získáte ještě vyšší utlumení, a pokud se zašpiní, můžete je snadno vyměnit za nový pár.

Pořiďte si třeba hudební špunty Mack's Acoustic Foam. Mají inovativní design s dutým kanálkem a drážkou, poskytující jasnější akustiku a lepší komunikaci s okolím, než klasické pěnové špunty bez výřezu. Tyto špunty okolní hluk utlumí o 22 dB. 

Macks Acoustic Foam akustické špunty do uší protiMacks Acoustic Foam 2Macks Acoustic Foam pouzdroMÁM CITLIVÉ UŠI A NEVADÍ MI, KDYŽ SLYŠÍM HUDBU HODNĚ ZTLUMENOU

Pro nejcitlivější ušní bubínky doporučujeme na party přibalit pohodlné, měkoučké pěnové špunty s nejvyšším možným utlumením, třeba Mack's Maximum Protection se SNR utlumením 35 dB. Nebo krásné stylové černé Mack's Blackout.

Macks Maximum Protection 7 párůMacks Maximum Protection 50 párůMacks Blackout

 

2. Špunty pro muzikanty a DJe – pro čistý zvuk na koncertech i ve zkušebně

AKTIVNĚ HRAJU A CHCI HUDEBNÍ ŠPUNTY PRO PERFEKTNĚ ČISTÝ ZVUK

Můžete buď na koncertech využít Alpine PartyPlug Pro, doporučené i pro hudební fanoušky, nebo jít do varianty Alpine MusicSafe s variabilními filtry, které můžete měnit podle toho, jak moc hlasitou hudbu právě tvoříte – a vybrat si buď střední nebo vyšší utlumení. 

Alpine MusicSafeAlpine MusicSafe 3Alpine MusicSafe pouzdro

 


CHCI JEDNY DOKONALÉ PROFI ŠPUNTY, KTERÉ VYUŽIJU JAK NA KONCERT, TAK DO ZKUŠEBNY

Ještě vyšší třídu pak představují hudební špunty Alpine MusicSafe Pro, speciálně vyvinuté jako špičková ochrana sluchu pro profesionály v hudebním průmyslu. 

V balení získáte hned tři vyměnitelné filtry pro nízkou, střední a vysokou ochranu sluchu. Třeba nižší utlumení do zkušebny nebo studia, střední pro běžné hraní nebo poslech a nejvyšší utlumení pro „plnou palbu“ na pódiu při hlasitém koncertě. Šňůrka ke špuntům je samozřejmostí. 

  • Bílý filtr: SNR 16 dB
  • Stříbrný filtr: SNR 19 dB
  • Zlatý filtr: SNR 22 dB

Stejnou možnost variability, jako špunty Alpine, vám poskytnou i hudební špunty EarPeace HD. V balení také dostanete tři různé druhy filtrů:

  • Střední ochrana (Průhledná barva) = SNR 17. Filtry vhodné pro většinu hlasitých událostí, včetně zkoušek nebo poslechu hudby.
  • Vysoká ochrana (Červená barva) = SNR 20. Ideální pro živá vystoupení a festivaly. 
  • Maximální ochrana (Černá barva) = SNR 26. Nejvyšší utlumení pro bubeníky, DJs nebo nejhlučnější akce, kdy stojíte přímo na pódiu blízko zesilovačů.
Alpine Music SafeAlpine MusicSafe ProEarpeace Music NEW

 

 

JSEM SPÍŠ AKUSTICKÝ MUZIKANT ANEBO HUDEBNÍ PROFÍK, CO UJÍŽDÍ NA HUDBĚ I DOMA 

Pak jednoznačně vyzkoušejte hudební špunty Flare earHD® 360. Jejich jedinečná technologie snižuje zkreslení zvuku a navádí ho do ucha. Proto tyto špunty zvyšují kvalitu zvuku a vylepšují zvukový zážitek jakéhokoli druhu. Ať už doma u poslechu gramofonu, ve studiu, zkušebně nebo na koncertě.

Podobně dobrou službu vám prokážou i znovupoužitelné špunty Mack's Hear Plugs, které mají poměrně nízké utlumení 14 dB, hodící se nejlépe na akustické hraní, nikoli na metalovou nebo techno „rychtu“.

 

VYZKOUŠEL/A JSEM JAKO MUZIKANT/KA UŽ SPOUSTU HUDEBNÍCH ŠPUNTŮ A ŽÁDNÉ MI NESEDĚLY

Chcete mít špičkový zvuk, dokonale vyvážené utlumení hluku a naprosté pohodlí? Máme skvělou zprávu: máte je mít. Pro hudební profesionály, kteří se hudbě věnují do hloubky a pravidelně, se nejvíc vyplatí pořídit si speciální hudební špunty na míru s profesionálním filtrem zvuku.

Podívejte se na nabídku hudebních špuntů na míru Egger ePro s vyměnitelnými filtry. Nezalekněte se vyšší ceny nebo nutnosti sejmout odlitky vašich ušních kanálků – je to jednudušší, než se zdá. Se vším vám poradíme a vy získáte dokonalé špunty na celý život.

 

Jak hlasitá hudba je ještě bezpečná?

Dlouhodobě bez rizika poškození sluchu naše uši zvládnou hluk do 80 decibelů. Hluk nad 80 dB může neodvolatelně vést k poškození sluchu, záleží na tom, kolik času v hluku strávíme. Málokdo ví, že na ozvučených koncertech pak může hluk dosahovat až kritických 120 dB.

Přečtěte si také: Co je to SNR? Zjistíte, jakou hodnotu SNR vybrat pro různá prostředí. Pohybujete-li se například v klubu, kde hluk přesahuje 100 dB, špunty se SNR 20 dB vám sníží škodlivou hlasitost na bezpečných 80 dB.