Co jsou volné radikály?

Určitě jste už slyšeli o mnoha výrobcích a potravinách, které v těle umí redukovat volné radikály a oxidační stres. Ale co to vlastně je a proč bychom měli volné radikály řešit?

Co jsou volné radikály

Naše tělo je velká energetická továrna a probíhají v něm na mnoha úrovních nesčetné procesy. I při normálním průběhu těchto biochemických reakcí však občas dojde k rozdělení spárovaných molekul kyslíku (O2) na dva jednotlivé atomy, které mají nepárové elektrony. Tyto elektrony hledají poblíž v těle do dvojice další elektron, s nímž by se mohly spárovat. Tyto vysoce reaktivní molekuly kyslíku nazýváme volné radikály.

Doktorka Lauri Wrightová, odbornice na výživu a metabolismus z Univerzity South Florida, říká: „O volných radikálech uvažuji jako o odpadních produktech z různých chemických reakcí v buňce. Když se nahromadí, poškozují buňky těla.“ 

 


Volné radikály nejsou jen zlo, cílem je rovnováha

Volné radikály ale nejsou jenom „zloduchem“, plní důležité funkce třeba při jídla na chemickou energii, jsou taktéž klíčovou součástí imunitního systému. Kýženým stavem je rovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty – látkami, které škodlivý vliv volných radikálů eliminují.

Pokud se v těle neudržuje vyvážený poměr volných radikálů a antioxidantů, například kvůli špatnému životnímu stylu (alkohol, kouření, nezdravá strava plná cukru a smažených jídel) či nadměrně znečištěnému prostředí, postupně nám hrozí rozvinutí chorob jako jsou nádorová onemocnění, ateroskleróza, Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Tělo včetně pleti také rychleji stárne. 

Této nerovnováze pak říkáme oxidační stres.

 


Co jsou antioxidanty a kde najít antioxidanty?

Antioxidanty jsou molekuly v buňkách, které brání volným radikálům přijmout elektron a způsobit poškození. Antioxidanty jsou schopné předat elektron volnému radikálu, aniž by destabilizovaly samy sebe. Díky tomu zamezují řetězové reakci volných radikálů. 

„Antioxidanty jsou přírodní látky, jejichž účelem je vyčistit volné radikály. Stejně jako vláknina čistí odpadní látky ve vnitřnostech, antioxidanty čistí volné radikály v buňkách,“ vysvětluje doktorka Lauri Wrightová.

 

Antioxidanty najdeme především ve zdravé „barevné“ stravě: veškerá zelenina a ovoce, barevná smoothies, výživné červené superšťávy anebo třeba zelené superpotraviny pomůžou vašemu tělu doplnit hladinu antioxidantů.

Chcete doplnit antioxidanty? Máme pro vás bohatou barevnou nabídku:

Natures Sunshine Zambroza kopieNatures Sunshine tekutý chlorofylOřechy a sušené plody