Jak vybrat špunty do letadla aneb Skončete s bolestí v uších

Bolest, praskání či zalehnutí uší v letadle občas potká každého. Tušili jste ale, že měnící se tlak lze přelstít a letět zcela bez bolesti? Do kabiny s sebou příště přibalte malou vychytávku: speciální špunty do letadla.

Nesnesitelné pískání, tlak a bolest v uších vzniká kvůli proměnlivému tlaku v kabině. Provázet vás může nejen při vzletu a přistání, ale i několik hodin až dnů po něm. Uleví vám špunty do letadla se speciálním filtrem.

Letíte s dětmi? Ty na bolest a zaléhání uší v letadle trpí ještě více než dospělí. Pořiďte jim špunty do letadla pro děti, které pasují do jejich menších ušních kanálků a jsou extra měkké.

Jak vybrat špunty do uší do letadla

 

Jak špunty do letadla fungují?

„Letecké“ špunty do uší mají v sobě otvor, díky níž se špunty chovají jako ventil. Ten vyvažuje postupnou změnu tlaku mezi vnějším prostorem a středním uchem. Eustachova trubice (spojnice mezi nosohltanem a středním uchem) získá čas pro adaptaci na změny tlaku a uši zalehnou jen málo, či vůbec.

 

Kdy si špunty nasadit?

Aplikujte špunty včas, tedy ještě před samotným vzletem, tedy jakmile se letadlo přesune na vzletovou dráhu. Vyndat je můžete, až letadlo nabere maximální výšku a personál dá pokyn k odepnutí bezpečnostních pásů. 

K největším změnám tlaku pak dochází při klesání, kdy v uších vzniká významný podtlak. Výrobci doporučují špunty znovu vložit do ucha až 1 hodinu před přistáním a nechat je v uchu, dokud se neotevřou dveře kabiny.

 

Jaké špunty vybrat? Zvažujte míru utlumení i pohodlí

Hodnoty utlumení (SNR) špuntů do letadla se pohybují od 17–26 dB. Čím jsou hodnoty vyšší, tím více budou špunty navíc blokovat i hluk v kabině a hučení motorů. Každé špunty pak mají nějakou vychytávku navíc.

  • Perfektní filtry a praktická šňůrka 

Tím vás potěší silikonové špunty Cirrus Earplanes, které dokonale tlumí a vyvažují tlak v uších díky exkluzivních filtrům CeramX™. Špunty jsou vyrobené v USA a dokonce testovány americkými piloty námořnictva. 

Špunty Earplanes do vašich uší pustí o příjemných 20 dB méně a dostanete je i se šňůrkou, díky níž nemusíte například během konverzace s personálem špunty uklízet do pouzdra, pouze je necháte viset kolem krku. 

  • Sbohem, hučící motore! 

Chcete mít během letu klid a odstínit hlasité zvuky v kabině? Sáhněte po Mack's Flightguard se superměkkým plastem a patentovaným keramickým filtrem, který skvěle vyrovnává tlak v uších – a navíc sníží okolní hluk až o 26 dB.

  • Sladký šlofík v oblacích

Alpine Flyfit se díky měkké koncovce jako jediné dají v letadle nechat v uších i na spaní. Do uší sednou perfektně díky speciálnímu termoplastu, který v uchu změkne a přizpůsobí se tvaru vašeho ušního kanálku.

Díky nižší míře utlumení (17 dB) k vašim uším vám neunikne okolní konverzace nebo důležité hlášení pilota. Ke špuntům dostanete i pomůcku na jejich čištění.

Cirrus Earplanes ep2 špunty do letadlaMacks Flightguard špunty do uší do letadlaAlpine FlyFit

 

Špunty do letadla pro děti (nebo dospělé s menšími ušními kanálky)

Dětem v letadle uleví od bolesti špunty s ventilem Alpine Pluggies Kids. Vynikají útlumem až 25 dB a úžasně měkkým materiálem. Dítě pak nebude trápit hluk a může mít v cílové destinaci lepší náladu.

Dětské špunty Cirrus mají útlum o něco nižší – 22 dB. U varianty ep2 Vás kromě pohodlného materiálu potěší i šňůrka, díky níž dítě špunty v letadle neztratí.

Alpine Pluggies KidsCirrus earPlanes Plus KidsCirrus earPlanes ep2 pro děti