Jak se chránit před hlasitou hudbou?

Šli jste někdy na koncert a byli schopní slyšet sotva patrné šeptání (30 dB), ale když jste se vraceli, tak slyšet normální konverzaci (70 dB) byl problém? Tomuto fenoménu se říká "Dočasně posunutá hranice". Vážnost a doba zotavení záleží na tom, jak byla hudba hlasitá a jak dlouho jste tam byli. Někdy to jsou hodiny, někdy dny. Dává to ale smysl? Kdybyste stáli 3 hodiny vedle sekačky na trávu, nebyli by vaše uši taky trochu unavení?

ucho1

 

Ještě horší je, že tato dočasná ztráta sluchu se objevuje ve frekvenčním rozsahu, který odpovídá konverzaci. Nejen že neslyšíte, ale neslyšíte přesně to, co po koncertu slyšet chcete. Se zvyšující se hlasitosti hudby se zvyšuje i hranice možného posunu. S našimi hudebními špunty snižujete pravděpodobnost posunu a můžete si taky užívat život po koncertě stejně tak dobře, jak jste si ho užívali před nim.

  

Trvalé poškození sluchu

Co je horší než "Dočasně posunutá hranice?". Když se tato hranice stává trvalou. Hlukem vyvolaná ztráta sluchu je reálná a nenávratná. Jsme schopní slyšet díky malým vlasových buňkám v ušním kanálku, které posílají impuls do mozku. Nadměrné vystavení vysokému hluku může tyto buňky na dobro poškodit. Zvuky budou slyšet tlumeně nebo němě v porovnání s tím jak jste je jednou mohli slyšet.


hudební špunty záložka23

 

Co je horší než neslyšet vůbec nic? Slyšet neustále otravný a protivný zvonění. Tomu se říká Tinnitus - neboli šelest v uchu, který může být způsoben hlukem spojeným se ztrátou sluchu. Jedná se o psychicky náročné onemocnění, které se vyznačuje depresemi a nespavostí. Stejně jako ztráta sluchu je Tinnitus permamentní a momentálně neexistuje žádný lék. Naše hudební špunty do uší, pokud těmito problémy trpíte, řešit neumí. Mohou vám však pomoci těmto nemocím předejít.