Jak vybrat špunty do uší proti hluku

Naše kategorie špunty do uší proti hluku obsahuje chrániče pro ochranu sluchu velmi širokého zaměření a využití. Hluk může nabývat různých forem a můžete se s nim setkat v různém prostředí. Některé špunty lze začlenit lépe, jiné hůře. Vytvořili jsme základní kategorie pro lepší orientaci, viz rozcestník níže. Pokud byste se tam nenašli, pokračujte ve čtení níže.

 

vykřičníkVyberte si z rozcestníku nebo pokračujte ve čtení níže.

 

Rozcestník Špunty do uší

 na spaní   na hlasitou hudbu   do letadla  do vody
pro děti na motorku  na střílení   

 

Mušlové chrániče sluchu najdete zase zde → odkaz.

 

Pro všechny ostatní zátky jsme vytvořili kategorii špunty do uší proti hluku. Patří sem špunty pro ochranu sluchu v pracovním prostředí. Ať už děláte například ve velkovýrobě, máte menší truhlářství nebo rekonstruujete koupelnu. Dále obzvlášť doma najdou naše zátky proti hluku i další využití, pokud například vaší sousedé rádi dělají hluk, štěká jim venku na zahradě pes nebo bydlíte v rušné ulici. Na druhou stranu pokud vás vyruší i bzučení komára a chcete si třeba v klidu počíst, zameditovat nebo bez vyrušení popracovat, tak jste i v těchto případech zde správně.

Ať už jste kdekoli a děláte cokoli, co by vám mohlo poškodit sluch nebo si prostě chcete dopřát kapku klidu, pomůžeme vám vybrat ty nejlepší špunty do uší pro ztlumení okolního světa a zachování vašeho sluchu ve zdravé kondici.

 

Základní parametry pro výběr špuntů proti hluku

Pro výběr těch správných špuntů doporučujeme využívat v kategorii špunty proti hluku filtr na levé straně pod menu, který si zobrazíte kliknutím na "ROZBALIT FILTR". Ty nejdůležitější parametry vysvětlíme a popíšeme níže.

 

Materiál

Rozhodující parametr, od kterého se v zásadě odvíjí většina vlastností špuntů - jako pohodlí, utlumení a znovu použitelnost. Tato kategorie v porovnání s ostatními obsahuje největší počet druhů materiálu, proto se vám pokusíme je trochu přiblížit. Zároveň uvádíme, který materiál je znovupoužitelný a který ne.

tick 10x10 Pěnové - nejpopulárnější typ materiálu pro výrobu špuntů, který se vám musí hned vybavit. Tento materiál patří mezi nejlépe tlumící. Bohužel pěnové špunty nepatří k nejpohodlnějším. Pro zasunutí špuntů je potřeba špunty srolovat do úzkého cylindru a strčit je do uší, kde se pěna rozpíná. Kvůli tomu vyvíjí pěna uvnitř ucha tlak. Po chvíli mohou špunty v uchu tlačit a potom často vypadávat.

Existují však i menší velikosti pěnových špuntů speciálně pro menší, úzké ušní kanálky a děti. Ty jsou potom pohodlnější a neměly by vypadávat. Patří mezi ně například špunty od společnosti Mack's - Slim Fit a Dreamgirl.

Při šetrném použití lze špunty bezpečně použít přibližně 5 krát. Při delším nošení riskujete infekci nebo zánět uší. Pěna do sebe přirozeně nasává nečistoty a v teplu ucha vzniká perfektní prostředí pro množení bakterií.

 

tick 10x10 Vosk & tvarovatelný silikon - tyto dva materiály sdílí podobné vlastnosti a patří mezi nejpohodlnější špunty na nošení. Zátky se nestrkají přímo do ušní kanálku, ale pouze se rozplácnou kolem ušní dírky. Díky své lepivosti velmi dobře drží, nevyčnívají z uší a netlačí jako pěnové. Nevýhodou je trochu slabší utlumení než u pěnových. Zároveň voskové špunty tlumí trochu lépe než silikonové.

Tip: Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme si je svázat do culíku, aby se při nasazování špuntů nezašpinily. Voskové špunty mohou být v létě kvůli teplu trochu více lepivé.

Při šetrném zacházení špunty vydrží opět kolem 5 použití. Špuntů je dobré se zbavit pokud jsou špinavé nebo už nejsou lepivé.

 

tick 10x10 Plast, neopren, pevný silikon nebo polymer - tyto materiály jsou vhodné pro opakované a časté použití. Jsou lehce omyvatelné a trvanlivé. Díky tomu vám stačí jeden pár špuntů na pěkně dlouho dobu. Utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než špunty pěnové. Materiál v uchu netlačí, nerozpíná se, proto jsou tyto špunty i dost pohodlné, ale ne tolik jako špunty voskové nebo silikonové. 

Zajímavost: earSHADE®, které svým vzhledem připomínají špunty jen vzdáleně. Jsou stylové a nenápadné. Znovu použitelné a spolu s pouzdrem. Vhodné například do velké open space kanceláře, kde chcete mít klid na svou práci, ale zároveň se neprozradit, že máte špunty.

 

tick 10x10 Kov (titán, hliník) - naprosto atypický materiál, u kterého by se dalo čekat, že vzhledem ke své vodivosti a tvrdosti nebude fungovat. Nicméně aby byl kov vodivý musí mít přímý kontakt. Tedy pokud izolujete kov spolu s měkkou pěnou uvnitř vašeho ucha, tak máte nejvíc účinné špunty do uší! Zároveň na rozdíl od ostatních materiálů zvuk nepohlcují ale blokují. Kov je nejhustší z uvedených materiálů. Obzvlášť dobře blokují nízké neboli bassové frekvence. Špunty jsou znovu použitelné a pěnové polštářky, které jsou nasazovací, lze dokoupit zde. Špunty obsahují v balení pěnové polštářky různých velikosti a vy si můžete vybrat, která je pro vás nejvíce vhodná, aby byly špunty co nejpohodlnější. Nevýhodou materiálu je vyšší cena, kterou však kompenzuje znovupoužitelnost špuntů a výše jejich utlumení.

Čištění: Pěnové polštářky nejsou jako u běžných pěnových špuntů. Jejich povrch je speciálně zpracovaný a nenasává nečistoty. Lze je otřít vlhkým hadříkem a nechat vyschnout. Vydrží několik měsíců v závislosti na použití. Většinou dokud nevypadají opotřebeně.

 

Počet párů v balení

Špunty se prodávají v balení od jednoho párů až po 250. Znovupoužitelné špunty najdete pouze jeden pár. Pěnové, silikonové a voskové špunty se prodávají v různých baleních. U těchto materiálů se vyplatí kupovat větší množství vzhledem k přepočtu ceny na jeden pár, který vás bude stát levněji, než stejný pár v menším balení. Větší balení špuntů od značek 3M a Howard Leight obsahuje špunty zabalené individuálně v sáčku a jsou vhodná například pro zákazníky do hotelů. Vychází ve srovnání s ostatními špunty nejlevněji za kus.

 

Pouzdro

Pouzdro na špunty se hodí obzvlášť pro přenášení špuntů a jejich dostupnost ať jste kdykoli, můžete je mít s sebou v batohu nebo připnuté na klíčích. Pouzdra se mohou lišit od plastových krabiček, plastových a hliníkových tubiček až po látková pouzdra. Obzvlášť pěnové, silikonové a voskové špunty doporučujeme skladovat v uzavřeném obale, aby byly svěží a nesbírali na sobě během dne prach. Díky tomu je pak můžete používat déle. Případně si můžete pouzdro dokoupit zvlášť zde.

 

SNR (Utlumení)

Další důležitý parametr je utlumení špuntů, které se uvádí v dB. Nezávislé laboratoře testují chrániče sluchu, aby zjistili jejich hodnoty SNR (Signal to Noise Ratio). Tyto hodnoty se používají pro srovnání úrovní utlumení hluku různými špunty do uší. Čím vyšší hodnota SNR, tím vyššího utlumení špunty dosahují. Více o SNR se dočtete zde. V závislosti na tom k jakému účelu budete špunty využívat, byste měli vybírat výši utlumení. Pro vrtání díry sbíječkou v betonu bude vhodnější vyšší utlumení, ale pokud chcete špunty nosit doma během dne, protože vás ruší hudba od sousedů, ale zároveň chcete slyšet zvonek, bude vhodnější utlumení nižší.

V tomto směru vyniknout špunty od společnosti EarPeace, které mají 3 páry vyměnitelných filtrů. Tady se můžete rozhodnout sami dle situace, jaké utlumení vám bude nejvíce vyhovovat. Nebo pokud chcete vynechat krok fyzické výměny filtrů, sáhněte po špuntech Knops s otočným kolečkem. Výši utlumení změníte jednoduchým pootočením.

 

Další parametry

Šňůrka - je vhodná, pokud špunty často vysouváte a nechcete si je neustále schovávat do kapsy nebo pouzdra. Díky šňůrce si je můžete stylově pověsit kolem krku. Zároveň je máte celý den po ruce, neztratíte je a nemusíte ztrácet čas jejich hledáním, pokud je odložíte někam vedle.

Typ - naše zátky jsou dvojího typu: znovu použitelné a jednorázové. Jednorázové špunty lze většinou použít několikrát. Například pěnové špunty přibližně 5 krát. Pěna nasává nečistoty a s dalším použitím vzniká riziko ušní infekce nebo zánětů. Teplo v uchu je ideálním prostředím pro množení bakterií. Silikonové a voskové špunty lze používat taktéž přibližně 5 krát. Většinou dokud jsou lepivé nebo nejsou špinavé. Znovupoužitelné špunty jsou plastové, neoprenové, silikonové polymerové a kovové.

Velikost - pro ženy nebo menší ušní kanálky se vyrábějí špunty menších velikostí. To platí pro špunty pěnové. Patří k nim například špunty Slim Fit nebo Dreamgirl od společnosti Mack's. A jako jediné znovu použitelné špunty menší velikosti jsou EarPeace S. V detailu produktu zvolte velikost "Petite". Špunty kovové mají výměnné polštářky různých velikostí (XS, S, M a L). A špunty voskové, silikonové a plastové jsou univerzální.

Zobrazit nabídku špunty do uší proti hluku