Jak vybrat špunty do uší proti hluku

Vybrat vhodné špunty do uší proti hluku nemusí být tak snadná záležitost, jak se na první pohled zdá. Existuje totiž mnoho druhů špuntů a chráničů sluchu, které mají odlišné vlastnosti a různé parametry. V první řadě je potřeba určit, zda je pro ochranu sluchu lepší využít špunty do uší nebo mušlové chrániče a klasifikovat, jaký druh hluku mají utlumovat.

 

1. Špunty nebo chrániče?

Mušlové chrániče jsou vhodné do velmi hlučných pracovních prostředí nebo na střílení. Jejich výhodou je, že zakrývají celé ucho, nikoli pouze ušní dírku, nezašpiní se tak rychle a nemusí se strkat dovnitř do ucha. Nejsou však příliš praktické. Tady pak nastupují špunty, které jsou praktičtějším řešením a co se týče ceny taktéž levnější. V případě potřeby se dají mušlové chrániče kombinovat s klasickými špunty do uší a zvýší se tak výše utlumení.

Mušlové chrániče pro děti jsou vhodné do všech hlučnějších prostředí, jako jsou festivaly, společenské akce, nebo pro lepší spaní. Mušlové chrániče jsou také vhodnější z hlediska bezpečnosti a nemožnosti vdechnutí.

3M peltor ear-muffy
Špunty do uší Mušlové chrániče Mušlové chrániče pro děti

 

 

2. Určit na jaký typ hluku špunty potřebuji

Hluk může nabývat různých forem a můžete se s ním setkat v různém prostředí. Od chrápání, přes ruch ulice, až po hlučné pracovní stroje. Dle toho rozdělujeme špunty do uší do těchto základních kategorií:

na_spani na_hlasitou_hudbu na_motorku na_strileni
do_letadla proti_hluku pro_deti na_miru

 

I když se vám zdá, že hluk není tak velký, a není potřeba jej utlumovat, je vždy potřeba myslet i na prevenci. Sluch máme jen jeden a jakékoliv poškození je nevratné.

 

3. Základní parametry pro výběr špuntů

  • Materiál
  • Znovupoužitelnost a počet párů v balení
  • SNR – výše utlumení
  • Pouzdro
  • Doplňkové parametry 

  Pro snadný výběr špuntů doporučujeme při procházení webu použít filtr v levém menu.

 

Materiál

Rozhodující parametr, od kterého se v zásadě odvíjí většina vlastností špuntů jako je pohodlí, utlumení a znovupoužitelnost. Mezi základní materiály špuntů do uší patří:

tick 10x10 Pěnové špunty - nejpopulárnější typ materiálu pro výrobu špuntů. Tento materiál patří mezi nejlépe tlumící. Bohužel však pěnové špunty nepatří k nejpohodlnějším. Pro zasunutí špuntů je potřeba špunty srolovat do úzkého cylindru a strčit je do uší, kde se pěna rozpíná. Kvůli tomu vyvíjí pěna uvnitř ucha tlak. Po chvíli tak mohou špunty v uchu tlačit nebo vypadávat.

Existují však i menší velikosti pěnových špuntů speciálně vyvinuté pro menší, úzké ušní kanálky a pro děti. Patří mezi ně například špunty od společnosti Mack's - Slim Fit a Dreamgirl.

Při šetrném použití lze špunty bezpečně použít přibližně 5krát. Při delším nošení riskujete infekci nebo zánět uší. Pěna do sebe přirozeně nasává nečistoty a v teplu ucha vzniká perfektní prostředí pro množení bakterií.

laser-lite 3M macks-dreamgirl-175px
Howard Leight Laser Lite 3M™ 1100 Mack's Dreamgirl

 

tlacitko_zobrazit_nabidku 

tick 10x10 Vosk & tvarovatelný silikon - tyto dva materiály sdílí podobné vlastnosti a patří mezi nejpohodlnější špunty na nošení. Zátky se nestrkají přímo do ušní kanálku, ale pouze se rozplácnou kolem ušní dírky. Díky své lepivosti velmi dobře drží, nevyčnívají z uší a netlačí jako pěnové. Nevýhodou je trochu slabší utlumení než u pěnových. Zároveň voskové špunty tlumí trochu lépe než silikonové.

Tip: Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme si je svázat do culíku, aby se při nasazování špuntů nezašpinily. Voskové špunty mohou být v létě kvůli teplu trochu více lepivé.

Při šetrném zacházení špunty vydrží opět kolem 5 použití. Špuntů je dobré se zbavit pokud jsou špinavé nebo už nejsou lepivé.

 

tick 10x10 Plast, neopren, pevný silikon nebo polymer - tyto materiály jsou vhodné pro opakované a časté použití. Jsou lehce omyvatelné a trvanlivé. Díky tomu vám stačí jeden pár špuntů na pěkně dlouho dobu. Utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než špunty pěnové. Materiál v uchu netlačí, nerozpíná se, proto jsou tyto špunty i dost pohodlné, ale ne tolik jako špunty voskové nebo silikonové. 

Zajímavost: earSHADE®, které svým vzhledem připomínají špunty jen vzdáleně. Jsou stylové a nenápadné. Znovu použitelné a spolu s pouzdrem. Vhodné například do velké open space kanceláře, kde chcete mít klid na svou práci, ale zároveň se neprozradit, že máte špunty.

earshade worksafe 1271
Špunty do uší earSHADE Alpine WorkSafe Špunty do uší 3M™ 1271

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

tick 10x10 Kov (titán, hliník) - naprosto atypický materiál, u kterého by se dalo čekat, že vzhledem ke své vodivosti a tvrdosti nebude fungovat. Nicméně aby byl kov vodivý musí mít přímý kontakt. Tedy pokud izolujete kov spolu s měkkou pěnou uvnitř vašeho ucha, tak máte nejvíc účinné špunty do uší. Zároveň na rozdíl od ostatních materiálů zvuk nepohlcují ale blokují. Kov je nejhustší z uvedených materiálů. Obzvlášť dobře blokují nízké neboli bassové frekvence. Špunty jsou znovu použitelné a pěnové polštářky, které jsou nasazovací, lze dokoupit zde. Špunty obsahují v balení pěnové polštářky různých velikosti a vy si můžete vybrat, která je pro vás nejvíce vhodná, aby byly špunty co nejpohodlnější. Nevýhodou materiálu je vyšší cena, kterou však kompenzuje znovupoužitelnost špuntů a výše jejich utlumení.

Čištění: Pěnové polštářky nejsou jako u běžných pěnových špuntů. Jejich povrch je speciálně zpracovaný a nenasává nečistoty. Lze je otřít vlhkým hadříkem a nechat vyschnout. Vydrží několik měsíců v závislosti na použití. Většinou dokud nevypadají opotřebeně.

isolate-aluminium isolate-mini-titan isolate-2-titanium
Isolate® Aluminium Isolate® MiNi Aluminium Isolate® 2 Pro Titanium

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

Počet párů v balení

Špunty se prodávají v balení od jednoho párů až po 250. Znovupoužitelné špunty najdete pouze jeden pár. Pěnové, silikonové a voskové špunty se prodávají v různých baleních. U těchto materiálů se vyplatí kupovat větší množství vzhledem k přepočtu ceny na jeden pár, který vás bude stát levněji, než stejný pár v menším balení. Větší balení špuntů od značek 3M a Howard Leight obsahuje špunty zabalené individuálně v sáčku a jsou vhodná například pro zákazníky do hotelů. Vychází ve srovnání s ostatními špunty nejlevněji za kus.

honeywell-laser-lite-200 mack-maximum-100 zasobnik-moldex
Laser Lite 200 párů Mack's balení 100 párů Zásobník se špunty

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

Pouzdro

Pouzdro na špunty se hodí obzvlášť pro přenášení špuntů a jejich dostupnost ať jste kdykoli, můžete je mít s sebou v batohu nebo připnuté na klíčích. Pouzdra se mohou lišit od plastových krabiček, plastových a hliníkových tubiček až po látková pouzdra. Obzvlášť pěnové, silikonové a voskové špunty doporučujeme skladovat v uzavřeném obale, aby byly svěží a nesbírali na sobě během dne prach. Díky tomu je pak můžete používat déle. Případně si můžete pouzdro dokoupit zvlášť zde.

alpine-vak pouzdro-flare pouzdro-alpine
Vak na mušlové chrániče Flare tvrdé pouzdro Pouzdro Alpine

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

SNR (Utlumení)

Další důležitý parametr je utlumení špuntů, které se uvádí v dB. Nezávislé laboratoře testují chrániče sluchu, aby zjistili jejich hodnoty SNR (Signal to Noise Ratio). Tyto hodnoty se používají pro srovnání úrovní utlumení hluku různými špunty do uší. Čím vyšší hodnota SNR, tím vyššího utlumení špunty dosahují. Více o SNR se dočtete zde. V závislosti na tom k jakému účelu budete špunty využívat, byste měli vybírat výši utlumení. Pro vrtání díry sbíječkou v betonu bude vhodnější vyšší utlumení, ale pokud chcete špunty nosit doma během dne, protože vás ruší hudba od sousedů, ale zároveň chcete slyšet zvonek, bude vhodnější utlumení nižší.

V tomto směru vyniknout špunty od společnosti EarPeace, které mají 3 páry vyměnitelných filtrů. Tady se můžete rozhodnout sami dle situace, jaké utlumení vám bude nejvíce vyhovovat. Nebo pokud chcete vynechat krok fyzické výměny filtrů, sáhněte po špuntech Knops s otočným kolečkem. Výši utlumení změníte jednoduchým pootočením.

 

Další parametry

Šňůrka - je vhodná, pokud špunty často vysouváte a nechcete si je neustále schovávat do kapsy nebo pouzdra. Díky šňůrce si je můžete stylově pověsit kolem krku. Zároveň je máte celý den po ruce, neztratíte je a nemusíte ztrácet čas jejich hledáním, pokud je odložíte někam vedle.

Typ - naše zátky jsou dvojího typu: znovu použitelné a jednorázové. Jednorázové špunty lze většinou použít několikrát. Například pěnové špunty přibližně 5 krát. Pěna nasává nečistoty a s dalším použitím vzniká riziko ušní infekce nebo zánětů. Teplo v uchu je ideálním prostředím pro množení bakterií. Silikonové a voskové špunty lze používat taktéž přibližně 5 krát. Většinou dokud jsou lepivé nebo nejsou špinavé. Znovupoužitelné špunty jsou plastové, neoprenové, silikonové polymerové a kovové.

Velikost - pro ženy nebo menší ušní kanálky se vyrábějí špunty menších velikostí. To platí pro špunty pěnové. Patří k nim například špunty Slim Fit nebo Dreamgirl od společnosti Mack's. A jako jediné znovu použitelné špunty menší velikosti jsou EarPeace S. V detailu produktu zvolte velikost "Petite". Špunty kovové mají výměnné polštářky různých velikostí (XS, S, M a L). A špunty voskové, silikonové a plastové jsou univerzální.

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

Náš tip: Pokud si stále nejste jisti, jaké špunty do uší jsou pro vás ty nejlepší, vyzkoušejte naši testovací sadu špuntů Earplugs Starter Pack, ve které najdete 17 párů špuntů do uší různých tvarů s utlumením od 24dB do 39dB.

earplugs-starter-pack-175px
Earplugs Starter Pack