Jak vybrat špunty do uší na motorku

Špunty do uší pro motorkáře jsou skvělými parťáky pro jízdu na motorce. Bezpečně tlumí škodlivý hluk motoru a svištění větru. To, že má motorka skvělý zvuk, neznamená, že si musíte kazit sluch, pouze ho uslyšíte tišeji. Špunty na moto jsou vhodné jak na dlouhé cesty, tak na krátké okružní jízdy. V nabídce naleznete kovové špunty od značky Flare, termoplastové špunty od značky Alpine nebo silikonové špunty od značek EarPeace a Thunderplugs. Rozhodujícími parametry při výběru špuntů jsou především SNR (výše utlumení) a velikost špuntů. Tabulku s přehledným srovnáním špuntů na motorku naleznete na konci stránky.

 

Jak vybrat špunty do uší na motorku

 

Základní parametry pro výběr špuntů na motorku

Materiál špuntů

V naší kategorii můžete vybírat z materiálu termoplast, silikon a kov. Pro výběr špuntů je tento parametr významný pouze lehce. Hlavní rozdíl je v tvrdosti materiálu. Termoplastové a silikonové špunty jsou na tom podobně - heboučké a měkoučké. Termoplast najdeme pouze u značky Alpine. Ta si tento materiál vyrábí sama a má ho patentovaný. Říká mu AlpineThermoShape. Je lepší třeba v tom, že díky teplu ucha změkne a přizpůsobí se jeho tvaru. Více se o tomto materiálu se dočtete v tomto článku. Dále máme kovové špunty. Kov je samozřejmě kov, sice jsou obalené ve speciální pěně, kterou si společnost Flare vyrábí sama, ale jsou trochu tvrdší než zbytek.

 

Počet párů v balení

Všechny špunty obsahují v balení 1 pár špuntů s výjimkou Alpine MotoSafe Pro, které mají v balení dva páry, každý s různým utlumením a EarPeace M, které mají jeden špunt v balení navíc, kdyby se náhodou ztratil.

 

Pouzdro

Všechny špunty pro motorkáře obsahují v balení pouzdro ať už hliníkové, látkové nebo plátěné se zipem. Je na vás, které vám více vyhovuje. Případně si můžete pouzdro dokoupit zvlášť zde.

 

SNR (Utlumení)

Tento parametr je při výběru špuntů na motorku rozhodujícím, takže pozor. Utlumení SNR se udává v dB. Více o tom zde. Ale ve zkratce, čím vyšší číslo, tím větší utlumení. Špunty si můžete podle tohoto parametru srovnat v naší kategorii zde. Zjistíte tam taktéž, že největší utlumení mají špunty kovové od značky Flare. Nebojte se ale, že nic neuslyšíte, neexistují špunty, které by kompletně utlumili například houkání sanitky nebo troubení auta. Vše uslyšíte, jen tlumeně. Zvuky jsou vibrace a mimo jiné se šíří vedením kostí. Větší utlumení je vhodné, pokud jedete například 8000 km přes Rusko a strávíte na motorce celý den. Nebo řídíte opravdu hlasitou mašinu a navíc s otevřenou helmou nebo bez helmy. Čím větší utlumení, tím větší je jistota, že si sluch méně poškodíte.

Pokud nevíte jaké utlumení vám bude nejlépe vyhovovat, tak špunty EarPeace M nabízí v balení 3 sety vyměnitelných filtrů. Takže si to můžete vyzkoušet v praxi sami a pak si zvolit tu správnou ochranu. Dále špunty Alpine MotoSafe Pro mají v balení dva páry špuntů s různým utlumením. A tak podle situace si je můžete vyměnit. Nejnižší utlumení mají špunty Alpine MotoSafe Tour, u kterých společnost uvádí, že jsou nejvíce vhodné na túry, dovolenou nebo jízdu na dálnici.

 

Další parametry

Šňůrka - žádné špunty na moto se neprodávají se šňůrkou. Nicméně u kovových špuntů Isolate od značky Flare si ji můžete přikoupit - zde.

Velikost - máme skladem špunty i menší velikosti pro menší ušní kanálky nebo pro ženy. Pokud jste někdy měli problém s tím, že vám špunty vypadávaly nebo vaše sluchátka začaly být s časem nepohodlná, můžete sáhnout po menší velikosti. Konkrétně to jsou Isolate® MiNi - AluminiumIsolate® Pro MiNi - Titanium a špunty EarPeace M mají v detailu produktu velikost Petite (o 20% menší).

Typ - všechny špunty pro motorkáře z naší nabídky jsou znovu použitelné. Je vhodné je vyměnit, pokud jsou poškozené, nesou známky silného opotřebení nebo jsou ztvrdlé. Ke špuntům od značky Flare lze přikoupit náhradní pěnové polštářky na tomto odkaze

Vrácení - se společností Flare, která vyrábí kovové špunty máme dohodu o 30 denním vrácení. Pokud vám nebudou špunty vyhovovat, pošlete nám je zpět do 30 dnů a my je zase vrátíme. U ostatních špuntů máte bohužel smůlu. Špunty do uší je hygienické zboží, které dle ustanovení § 1837 občanského zákoníku nelze po vyzkoušení vrátit.

 

Tabulka srovnání

 

Zobrazit nabídku špunty do uší na moto