Jak vybrat špunty do uší na motorku

Užívat si dunění motoru, zároveň nezapomínat na zdraví svých uší – to zařídí speciální špunty na motorku, které vás ochrání před extrémním silničním hlukem i silným větrem.

Jak vybrat špunty do uší na motorku

Věděli jste, že při rychlosti 120 km/hod kvůli síle větrných nárazů k jezdci na motorce doléhá hluk až o síle 100 dB? Přitom už od 85 dB musí lidé v hlučném pracovním prostředí nosit chrániče sluchu.

Speciálně vyvinuté špunty pro motorkáře bezpečně ztlumí hluk motoru a ochrání vaše uši před větrem. Díky speciální filtrům zároveň uslyšíte veškerý silniční provoz. Ale jaké jsou ty pravé? Provedeme vás motorkářskými špunty podle materiálů a míry utlumení.

Míru utlumení, tzv. SNR – Signal to Noise Reduction, uvádíme v decibelech (dB). Čím hlučnější stroj či náročnější trasa, tím vyšší utlumení zvolte.

 

Termoplast: maximální pohodlí s minigripem

Hebké a měkoučké. Takové jsou špunty od nizozemské značky Alpine. Jejich řada motorkářských špuntů Alpine MotoSafe se vyrábí z patentovaného vysoce odolného a flexibilního termoplastu AlpineThermoShape™, který díky teplu ucha změkne a přizpůsobí se jeho tvaru.

Špunty Alpine MotoSafe mají navíc minigrip – úchytku, která usnadňuje vysouvání špuntů z uší. Minigrip je nenápadný, měkký a pod helmou nepřekáží.

Pro běžné vyjížďky zvolte MotoSafe Tour (tlumení 17 dB), pro náročné cesty či jízdu s otevřenou helmou MotoSafe Race (tlumení 20 dB). Celý pack Alpine MotoSafe Pro má v balení oba dva typy.

Míra utlumení Alpine MotoSafe: 17–20 dB

Alpine Motosafe TourAlpine MotoSafe RaceAlpine MotoSafe Pro

 

Silikon: variabilita a ostrý zvuk

Podobné vlastnosti jako termoplast přinášejí silikonové špunty na motorku EarPeace Moto. V jednom balení dostanete hned 3 sety vyměnitelných filtrů. Budete si moci vybrat od těch nejméně tlumících (průhledná barva – 17 dB) po ty nejúčinnější (černá barva – 26 dB). 

 Špunty EarPeace díky unikátnímu filtru vynikají dokonalou reprodukcí zvuku, proto v každé situaci uslyšíte vše potřebné – od dopravy až po rozhovor s parťáky. Špunty EarPeace M se dodávají ve stylovém hliníkovém pouzdru.

Míra utlumení EarPeace M: 17–26 dB