Jak vybrat špunty do uší do vody

 Voda v uchu dělá potíže – nechce ven, způsobuje tlak, zalehlé uši, bolest a v nejhorším případě i záněty. Špunty do vody ocení profesionální i rekreační plavci, ale třeba i děti. My vám pomůžeme vybrat ty pravé.

Těsní lépe plast nebo silikon? A mají špunty do vody tlumit zvuky, či ne? Pojďme se na špunty do vody a na plavání podívat blíž.

Jak vybrat špunty do uší do vody

 

1. Materiál špuntů: plast, nebo silikon?

V nabídce špuntů do vody najdete hned několik materiálů – termoplast, plast, pevný či tvarovatelný silikon. Čím se od sebe liší? První tři materiály slouží pro zavádění do ucha, tvarovatelný silikon zůstává venku, a je proto o kapku pohodlnější.

 

TERMOPLAST, PLAST A PEVNÝ SILIKON

Všechny tyto materiály báječně těsní, jsou měkké a znovupoužitelné. Při dobré péči vám vydrží na stovky uplavaných metrů, stačí je doma umýt vlažnou vodou a nechat vyschnout.

Co potřebujete vědět:

  • Špunty určené dovnitř ušního kanálku mají tzv. příruby. Čím více přírub, tím lépe špunty těsní. Nejvíc přírub pak mají Mack's Ear Seals.
  • Termoplast pak vítězí v kategorii dokonalého těsnění. Díky teplu ucha změkne a přizpůsobí se jeho konturám, do ucha proto nepropustí žádnou vodu.
TIP: Chcete špuntům prodloužit životnost a mít je perfektně čisté? Vyzkoušejte dezinfekční čistič na špunty Alpine Clean.
Macks Ear SealsAlpine SwimSafeArena Earplug PRO


TVAROVATELNÝ SILIKON

Nejlepší volba pro ty, kterým vadí špunty zastrčené do ušního kanálku. Silikonové zátky se vytvarují do kuličky a připlácnou na ušní jamku. 

Co potřebujete vědět:

  • Špunty do vody z tvarovatelného silikonu na svém místě drží díky podtlaku a lepivým vlastnostem
  • Špunty aplikujte před ponorem do vody. Ve studenější vodě může silikon trochu ztuhnout a hůře se tvaruje.
  • Vydrží kolem 5 použití, noste je, dokud správně lepí a jsou čisté.
Macks Pillow Soft silikonové špunty do ušíPutty Buddies plovoucí špunty do uší do vodyCirrus BioEars

 

2. Míra utlumení: i ve vodě potřebujeme slyšet

Primárním účelem špuntů do vody není utlumení hluku, ale perfektně suché ušní kanálky, proto se hladina utlumení (SNR – Signal to Noise Ratio) většinou neuvádí. 

Ve vodě je žádoucí tlumení co nejmenší, aby bylo slyšet okolí. Běžné špunty do vody tak mají utlumení maximálně do 20 dB.

Potřebujete při vodních sportech mluvit s parťáky? 

Zvolte profi špunty do vody s minimálním utlumením Alpine SwimSafe, vyvinuté i pro vodní sporty, jako je surfing nebo kiteboarding. Mají speciální filtr, který propouští zvuk, uslyšíte proto mluvené slovo a můžete se bez problému dorozumívat, aniž byste museli špunty vyndávat.

 

3. Velikost a počet párů

Špunty do uší na plavání u nás lze zakoupit ve standardní a menší velikosti. Menší velikost dobře sedne dětem, ale i menším ušním kanálkům. Po menší velikosti také sáhněte, pokud vám při plavání špunty z ucha vypadávaly nebo vás tlačily.

Hledáte spíše špunty do vody pro děti? Vše o dětských špuntech si přečtěte zde.

 

Špunty se prodávají v balení od jednoho až po 6 párů. Znovupoužitelné špunty najdete vždy pouze 1, výjimečně 2 páry v balení. Špunty z tvarovatelného silikonu se prodávají v různých baleních. Pokud jste už vyzkoušeli a našli ty pravé, vyplatí se kupovat balení větší, kde jeden pár vyjde výhodněji.

 

4. Čelenky, pouzdra, šňůrky: vyšší výkon a delší životnost

Čelenky na plavání: když potřebujete 100% ochranu před vodou

Zkombinuje špunty do vody s čelenkou na plavání. Díky vodoodpudivému neoprenu dostanete dvojitou ochranu uší a zabráníte tomu, aby vám špunty z ucha vypadly.

Koukněte na univerzální velikosti čelenek EarBand od značky Mack‘s. Z různých velikostí a barev pak vybírejte u Ear Band-It a Ear Band-It Ultra. Tyto čelenky lze používat pouze v kombinaci se špunty do vody z tvarovatelného silikonu.

Pouzdra 

Všechny špunty na plavání se prodávají i s pouzdrem. Špunty se vám neztratí a pouzdro je ochrání před nečistotami. 

Obzvlášť špunty z tvarovatelného silikonu doporučujeme skladovat v uzavřeném obale, aby zůstaly čisté a nesbíraly prach. Vydrží vám tak déle.

Šňůrka 

Špunty do uší do vody se prodávají bez šňůrek, a to s výjimkou špuntů Mack's Ear Seals®. Díky šňůrce špunty neztratíte ani při extrémní vodní jízdě, surfingu nebo kite nebo wakeboardingu.

Arena čepice na plaváníEar Band-It čelenky na plaváníMacks Ear Seals