Jak správně čistit špunty do uší

Špunty do uší se po pár dnech používání přirozeně zašpiní – ušním mazem i prachem. Jak špunty do uší správně čistit? Jak často? A lze je třeba vybrat i v pračce?

Používáte-li jednorázové pěnové špunty, doporučují se pravidelně měnit za nové asi tak po 5 použitích. Delší používání může znamenat zdravotní riziko, protože nahromaděná špína, prach a bakterie by mohly vyvolat uvnitř ucha zánět.

Vadí-li vám ale zbytečné neustálé kupování a vyhazování, existuje ale i ekologičtější varianta: nepřeberné množství znovupoužitelných špuntů do uší z rozličných materiálů – od silikonu, termoplastu a vosku až po hliník a titan. Ale i tyto špunty se stejně jako ty jednorázové za pár dní začnou také špinit.

Co s tím? Jednou za týden až dva je dobré špunty řádně vyčistit. Udělejte si z mytí špuntů rituál. Nezabere vám déle než 5 minut.

Jak čistit špunty do uší

 

Jak čistit špunty do uší?

Vlastníte-li termoplastové špunty – například od značky Alpine – je možné je také v látkovém pouzdru dát vyprat i do pračky na nižší teplotu s ostatním prádlem.

Nejúčinnějším způsobem ale stále zůstává pečlivé ruční mytí a mechanické čištění. Tady je jednoduchý návod krok po kroku.

 1. Nejprve celé špunty zkontrolujte

  Důkladně prohlédněte špunty, jejich filtr či záhyby, zda neobjevíte prasklinu či skrytou špínu, na kterou je potřeba se zaměřit. Poškozené špunty neradno používat dál – nejenže už nemusí správně chránit vaše uši před hlukem, ale můžou je i v nejhorším případě poranit. Jsou-li špunty prasklé nebo poškozené, vyhoďte je.

 2. Vložte špunty do mýdlové vody

  Naplňte misku nebo umyvadlo teplou vodou a čistícím prostředkem – postačí i mydlinky z obyčejného mýdla. Špunty nechte ve vodě několik minut „louhovat“.

 3. Začněte s mechanickým čištěním

  Špinavou vodu vylijte a začněte s mechanickým čištěním. Zbavte se všech viditelných nečistot jemnou látkou nebo čistým zubním kartáčkem. Nezapomeňte na žádnou skulinku ani záhyb.

 4. Řádně je opláchněte

  Následně opláchněte špunty ve studené vodě a dejte je odkapat. Špunty můžete lehce otřít ručníkem, abyste se zbavili nadbytečné vlhkosti. 

 5. Nechte špunty úplně vyschnout

  Nechte špunty kompletně vyschnout, než je znovu použijete. Nošení vlhkých špuntů může vést k podráždění, bolesti nebo dokonce infekci uší.

 6. Nakonec špunty ošetřete dezinfekcí

  U znovupoužitelných špuntů se s délkou používání zvyšuje i riziko množení bakterií. Špunty byste po pečlivém umytí a vysušení měli také dezinfikovat alkoholem nebo speciálním čističem na špunty do uší.

 7. O špunty dál pečujte 

  Naučte se špunty do uší automaticky vracet do jejich pouzdra, kdykoli je nepoužíváte. To udržuje špunty čisté a chrání je před poškozením, stejně jako před špínou a prachem. Špunty pak mají šanci vám vydržet několik měsíců nebo i let.

TIP EARPLUGS.CZ: Kupujte špunty rovnou se stylovým pouzdrem. Třeba náš bestseller – pěnové špunty Mack’s mají v balení praktické cestovní pouzdro. K téměř všem znovupoužitelným špuntům obdržíte stylové pouzdro automaticky. 

 

Flare pouzdro na špunty do ušíAlpine Clean čistič špuntů do ušíAlpine Deluxe Pouch

 

Nevlastníte vhodné pouzdro na špunty? Dokoupíte ho zde.