Jak vybrat špunty do uší na spaní

Špunty do uší na spaní jsou perfektními společníky nejen do postele ale třeba i na cestování. Jsou speciálně přizpůsobené tomu, aby co nejlépe tlumily okolní hluk. Ten může nabývat různých forem. Hluk z ulice, hluk v panelovém bytě od sousedů, zároveň jsou účinné proti chrápání. Dobře se s nimi spí a v noci se méně probouzíte a díky tomu máte lepší den, protože se cítíte více odpočatí. Vybrat vhodné špunty do uší však nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Každý máme jinak tvarované uši a zároveň potřebujeme tlumit jiné zvuky. Jako odborníci na slovo vzatí jsme dali dohromady pár zajímavých rad, abychom vám pomohli lépe se vyznat.

Špunty na spaní je potřeba vybírat podle dvou základních parametrů. Jedním z nich je SNR - tedy výše utlumení. Druhým hlavním parametrem je materiál a tvar špuntů. Ten určuje pohodlnost a případně znovupoužitelnost. Další doplňkové parametry jsou například počet párů v balení nebo pouzdro v balení. 

 

Základní parametry pro výběr špuntů na spaní: 

1. Materiál špuntů

Materiál, ze kterého jsou špunty vyrobené, je jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr. Na základě materiálu špunty získávají svoje základní vlastnosti jako výše utlumení, pohodlnost a znovupoužitelnost. Na trhu existuje až 5 typů materiálů. Zároveň uvádíme, který materiál je znovupoužitelný a který ne.

tick 10x10 Polyuretanová pěna je nejtypičtějším materiálem pro výrobu špuntů. Tento materiál patří mezi nejlépe tlumící, bohužel však nepatří k nejpohodlnějším. Pro zasunutí špuntů je potřeba špunty srolovat do úzkého cylindru a strčit je do uší, kde se pěna rozpíná. Kvůli tomu vyvíjí vevnitř ucha tlak a po chvíli tak mohou špunty v uchu tlačit a v noci často vypadávat.

Existují však i speciální menší velikosti pěnových špuntů pro úzké ušní kanálky, které jsou mnohem pohodlnější. Patří mezi ně například špunty od společnosti Mack's - Slim Fit nebo Dreamgirl.

Při šetrném použití lze pěnové špunty na spaní bezpečně použít přibližně 5krát. Při delším nošení riskujete infekci nebo zánět uší. Pěna do sebe přirozeně nasává nečistoty a v teplu ucha vzniká perfektní prostředí pro množení bakterií.

macks-dreamgirl-175px spunty do usi snore blockers spunty do usi slim fit
Mack's Dreamgirl Mack's Snore Blockers Mack's Slim Fit

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

tick 10x10 Vosk & tvarovatelný silikon jsou dva materiály jenž sdílí podobné vlastnosti a řadí se mezi nejpohodlnější špunty na spaní vůbec. Tyto špunty se nestrkají přímo do ušního kanálku, ale pouze se rozplácnou kolem ušní dírky. Díky své lepivosti velmi dobře drží, nevyčnívají z uší a netlačí jako pěnové. Jsou vhodné na spaní na boku. Nevýhodou je nižší utlumení než u pěnových špuntů. Zároveň voskové špunty tlumí stále o trochu lépe než silikonové špunty do uší. Silikonové špunty lze mimo jiné použít i jako ochranu do vody.

Tip: Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme si je svázat do culíku, aby se při nasazování špuntů nezašpinily. Voskové špunty mohou být v létě kvůli teplu trochu více lepivé.

Při šetrném zacházení špunty vydrží opět kolem 5 použití. Špunty je vhodné vyměnit pokud jsou špinavé nebo už nejsou lepivé.

macks-pillow-soft macks quies
Mack's Pillow Soft Silikonové špunty Voskové špunty Quies

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

tick 10x10 Plast - tento materiál je velmi oblíbený pro svoji pohodlnost a opakované použití. Jeden pár takových špuntů vám vydrží klidně i déle než půl roku. Plast je lehce omyvatelný a trvanlivý a při správném zacházení má dlouhou životnost. Utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než pěnové špunty na spaní. Materiál v uchu změkne a přizpůsobí se jeho tvaru, nerozpíná se a proto jsou plastové špunty i relativně pohodlné, ale ne tolik jako špunty voskové nebo silikonové.

sleepsoft-175px alpine_sleepsoft spunty do usi alpine sleepsoft
  Špunty do uší Alpine Sleepsoft  

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

tick 10x10 Kov (titán, hliník) - naprosto atypický materiál, u kterého by se čekalo, že vzhledem ke své vodivosti a tvrdosti nebude fungovat. Nicméně aby byl kov vodivý musí mít přímý kontakt. Tedy pokud izolujete kov spolu s měkkou pěnou uvnitř vašeho ucha, tak získáte nejvíce účinné špunty do uší. Zároveň na rozdíl od ostatních materiálů zvuk nepohlcují ale blokují. Kov je nejhustší z uvedených materiálů. Obzvlášť dobře blokují bassové frekvence. Špunty jsou znovupoužitelné a pěnové polštářky, které jsou nasazovací, lze dokoupit. Špunty obsahují v balení 3 páry speciálních pěnových polštářků různých velikosti a vy si můžete vybrat, která velikost je pro vás nejvíce vhodná, aby byly špunty co nejpohodlnější. Nevýhodou materiálu je vyšší cena, kterou však kompenzuje znovupoužitelnost špuntů a výše jejich utlumení.

Pěnové polštářky nejsou jako u běžných pěnových špuntů. Jejich povrch je speciálně zpracovaný a nenasává nečistoty. Lze je otřít vlhkým hadříkem a nechat vyschnout.

kovove spunty do usi aluminium kovove spunty do usi sleep pro titanium kovove spunty prislusenstvi
Hliníkové špunty do uší Titanové špunty do uší Příslušenství ke špuntům

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

2. Počet párů v balení

Špunty se prodávají v balení od jednoho páru až po 500. Znovupoužitelné špunty najdete pouze jeden pár. Pěnové špunty, silikonové špunty a voskové špunty se prodávají v různých baleních. Vyplatí se kupovat větší balení vzhledem k přepočtu ceny na jeden pár, který vás vyjde levněji než stejný pár v menším balení. U větších balení můžete zvolit mezi jednotlivě balenými špunty a nebo velkým zásobníkem s hromadou špuntů. Pokud si nejste jisti, které špunty a velikost balení zvolit, vyzkoušejte náš testovací balíček Earplugs Starterpack, ve kterém najdete 17 párů různých typů špuntů, a lépe si tak vyberete ty, které vám sedí nejvíce.

earplugs-starter-pack-175px mack-maximum-100 zasobnik-moldex
Testovací sada vzorků Mack's 100 párů Moldex zásobník na špunty

 

tlacitko_zobrazit_nabidku 

 

3. Pouzdro

Většina špuntů na spaní se prodává s pouzdrem. To se hodí obzvlášť pro skladování špuntů během dne na noční stoličce. Pouzdra se mohou lišit od plastových krabiček, plastových a hliníkových tubiček až po látková pouzdra. Obzvlášť pěnové, silikonové a voskové špunty doporučujeme skladovat v uzavřeném obale, aby byly svěží a nesbírali na sobě během dne prach. Díky tomu je pak můžete používat déle. Případně si můžete pouzdro dokoupit zvlášť zde.

alpine-vak pouzdro-flare pouzdro-alpine
Vak na mušlové chrániče Flare tvrdé pouzdro Pouzdro Alpine

 

tlacitko_zobrazit_nabidku

 

4. SNR (Utlumení)

Utlumení špuntů se udává v dB. Nezávislé laboratoře testují chrániče sluchu, aby zjistili jejich hodnoty SNR (Signal to Noise Ratio). Tyto hodnoty se používají pro srovnání úrovní utlumení hluku různými špunty do uší. Čím vyšší hodnota SNR, tím vyššího utlumení špunty dosahují. Více o SNR se dočtete zde.

 

5. Doplňkové parametry

Šňůrka - špunty do uší na spaní se prodávají bez šňůrek a to z bezpečnostního důvodu. V noci se stále převalujeme a otáčíme ze strany na stranu. Šňůrka vám nepomůže, aby špunty zůstaly na svém místě, ale naopak může ublížit.

Typ - zátky na spaní jsou dvojího typu: znovu použitelné a jednorázové. Jednorázové špunty lze většinou použít několikrát. Například pěnové špunty nejvíce 5 krát. Pěna nasává nečistoty a s dalším použitím vzniká riziko ušní infekce nebo zánětů. Teplo v uchu je ideálním prostředím pro množení bakterií. Silikonové a voskové špunty lze používat taktéž nejvíce 5 krát. Většinou dokud jsou lepivé nebo nejsou špinavé. Znovupoužitelné špunty jsou plastové a titanové nebo hliníkové.

Velikost - pro ženy nebo menší ušní kanálky se vyrábějí špunty menších velikostí. To platí pro špunty pěnové. Patří k nim například špunty Slim Fit nebo Dreamgirl od společnosti Mack's. Špunty kovové mají výměnné polštářky různých velikosti. A špunty voskové, silikonové a plastové jsou univerzální. 

 

Tip na závěr: Pokud si stále nejste jisti, které špunty jsou pro vás ty nejlepší, vyzkoušejte naši testovací sadu vzorků špuntů do uší Earplugs Starter Pack. Tato sada obsahuje 17 párů špuntů do uší různých materiálů a velikostí. Pokud vám ani jedny z těchto špuntů do uší nesednou, můžete ještě zvolit špunty do uší na míru. Tyto špunty jsou vyrobeny z velmi jemného materiálu dle otisků vašich uší. Díky tomu jsou špunty přesně tvarované a poskytují tak nejlepší možné utlumení přímo vám na míru.


tlacitko_zobrazit_nabidku