Jak vybrat špunty do uší na spaní

Špunty do uší na spaní jsou perfektními společníky do postele a na cestování. Dobře se s nimi spí a v noci se méně probouzíte. A díky tomu máte lepší den a cítíte se více odpočatí. To proto, že špunty bojují s rušivými a nepříjemnými zvuky. Každý ale máme jinak tvarované uši a potřebujeme je za různých okolností. Buď venku štěká pes, ráno vstává do práce přítel/kyně nebo si nad námi soused rád ve večerních hodinách poslechne hardcore metal. Proto jsme dali dohromady pár zajímavých rad, abychom vám pomohli lépe se vyznat.

Špunty na spaní je potřeba vybírat podle základních parametrů. Ty určují, které špunty mají nejvyšší utlumení, které jsou nejpohodlnější a vhodné pro spaní na boku, jak dlouho vydrží a jakou mají velikost. Fajnšmekři mohou přejít rovnou zpět do kategorie a filtrovat podle parametrů na liště vlevo od produktů. Ale kdo si není tak úplně jistý, může pokračovat ve čtení. 

 

Základní parametry pro výběr špuntů na spaní

Materiál špuntů

Materiál, ze kterého jsou špunty vyrobené je jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr. Na základě materiálu špunty získávají svoje základní vlastnosti jako výše utlumení, pohodlnost a znovu použitelnost. Na trhu existuje až 5 typů materiálů. Zároveň uvádíme, který materiál je znovupoužitelný a který ne.

tick 10x10 Polyuretanová pěna - nejtypičtějším a asi všem nejznámějším materiálem pro výrobu špuntů, který se vám musí hned vybavit je pěna. Tento materiál patří mezi nejlépe tlumící. Bohužel pěnové špunty nepatří k nejpohodlnějším. Pro zasunutí špuntů je potřeba špunty srolovat do úzkého cylindru a strčit je do uší, kde se pěna rozpíná. Kvůli tomu vyvíjí vevnitř ucha tlak. Po chvíli mohou špunty v uchu tlačit a v noci často vypadávat.

Existují však i menší velikosti pěnových špuntů speciálně pro úzké ušní kanálky, které jsou pohodlnější. Patří mezi ně například špunty od společnosti Mack's - Slim Fit a Dreamgirl.

Při šetrném použití lze špunty bezpečně použít přibližně 5 krát. Při delším nošení riskujete infekci nebo zánět uší. Pěna do sebe přirozeně nasává nečistoty a v teplu ucha vzniká perfektní prostředí pro množení bakterií.

tick 10x10 Vosk & tvarovatelný silikon - tyto dva materiály sdílí podobné vlastnosti a patří mezi nejpohodlnější špunty na spaní. Zátky se nestrkají přímo do ušní kanálku, ale pouze se rozplácnou kolem ušní dírky. Díky své lepivosti velmi dobře drží, nevyčnívají z uší a netlačí jako pěnové. Nevýhodou je trochu horší utlumení než u pěnových. Zároveň voskové špunty tlumí trochu lépe než silikonové. Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme si je svázat do culíku, aby se při nasazování špuntů nezašpinily. Voskové špunty mohou být v létě kvůli teplu trochu více lepivé.

Při šetrném zacházení špunty vydrží opět kolem 5 použití. Špuntů je dobré se zbavit pokud jsou špinavé nebo už nejsou lepivé.

tick 10x10 Plast - tento materiál je vhodný pro opakovaná použití. Plast je lehce omyvatelný a trvanlivý. Díky tomu vám stačí jeden pár špuntů klidně na půl roku. Utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než špunty pěnové. Materiál v uchu změkne a přizpůsobí se jeho tvaru, nerozpíná se, proto jsou plastové špunty i relativně pohodlné, ale ne tolik jako špunty voskové nebo silikonové.

tick 10x10 Kov (titán, hliník) - naprosto atypický materiál, u kterého by se čekalo, že vzhledem ke své vodivosti a tvrdosti nebude fungovat. Nicméně aby byl kov vodivý musí mít přímý kontakt. Tedy pokud izolujete kov spolu s měkkou pěnou uvnitř vašeho ucha, tak máte nejvíc účinné špunty do uší! Zároveň na rozdíl od ostatních materiálů zvuk nepohlcují ale blokují. Kov je nejhustší z uvedených materiálů. Obzvlášť dobře blokují bassové frekvence. Špunty jsou znovu použitelné a pěnové polštářky, které jsou nasazovací, lze dokoupit. Špunty obsahují v balení 3 páry speciálních pěnových polštářků různých velikosti a vy si můžete vybrat, která je pro vás nejvíce vhodná, aby byly špunty co nejpohodlnější. Nevýhodou materiálu je vyšší cena, kterou však kompenzuje znovupoužitelnost špuntů a výše jejich utlumení.

Pěnové polštářky nejsou jako u běžných pěnových špuntů. Jejich povrch je speciálně zpracovaný a nenasává nečistoty. Lze je otřít vlhkým hadříkem a nechat vyschnout.

 

Počet párů v balení

Špunty se prodávají v balení od jednoho párů až po 50. Znovupoužitelné špunty najdete pouze jeden pár. Pěnové, silikonové a voskové špunty se prodávají v různých baleních. Vyplatí se kupovat větší balení vzhledem k přepočtu ceny na jeden pár, který vás stane levněji, než stejný pár v menším balení.

 

Pouzdro

Většina špuntů na spaní se prodává s pouzdrem. To se hodí obzvlášť pro skladování špuntů během dne na noční stoličce. Pouzdra se mohou lišit od plastových krabiček, plastových a hliníkových tubiček až po látková pouzdra. Obzvlášť pěnové, silikonové a voskové špunty doporučujeme skladovat v uzavřeném obale, aby byly svěží a nesbírali na sobě během dne prach. Díky tomu je pak můžete používat déle. Případně si můžete pouzdro dokoupit zvlášť zde.

 

SNR (Utlumení)

Utlumení špuntů se udává v dB. Nezávislé laboratoře testují chrániče sluchu, aby zjistili jejich hodnoty SNR (Signal to Noise Ratio). Tyto hodnoty se používají pro srovnání úrovní utlumení hluku různými špunty do uší. Čím vyšší hodnota SNR, tím vyššího utlumení špunty dosahují. Více o SNR se dočtete zde.

 

Další parametry

Šňůrka - špunty do uší na spaní se prodávají bez šňůrek a to z bezpečnostního důvodu. V noci se stále převalujeme a otáčíme ze strany na stranu. Šňůrka vám nepomůže, aby špunty zůstaly na svém místě, ale naopak může ublížit.

Typ - zátky na spaní jsou dvojího typu: znovu použitelné a jednorázové. Jednorázové špunty lze většinou použít několikrát. Například pěnové špunty nejvíce 5 krát. Pěna nasává nečistoty a s dalším použitím vzniká riziko ušní infekce nebo zánětů. Teplo v uchu je ideálním prostředím pro množení bakterií. Silikonové a voskové špunty lze používat taktéž nejvíce 5 krát. Většinou dokud jsou lepivé nebo nejsou špinavé. Znovupoužitelné špunty jsou plastové a titanové nebo hliníkové.

Velikost - pro ženy nebo menší ušní kanálky se vyrábějí špunty menších velikostí. To platí pro špunty pěnové. Patří k nim například špunty Slim Fit nebo Dreamgirl od společnosti Mack's. Špunty kovové mají výměnné polštářky různých velikosti. A špunty voskové, silikonové a plastové jsou univerzální. 

Zobrazit nabídku špunty na spaní