Jak vybrat špunty do uší na spaní

Chrápající partner, hlasitá hudba od sousedů nebo hluk z ulice. Nepříjemné noční zvuky můžou oddalovat usnutí a během noci nás zbytečně budit z hlubokého spánku.

Už dávno nejsou špunty do uší neforemným „strašákem“, který v uších akorát tlačí a proti hluku nepomáhá. Moderní špunty do uší na spaní se vyrábí z jemného, přizpůsobivého a vysoce tlumícího materiálu. Některé z nich dokážou odstínit i chrápání

Vybrat špunty do uší na spaní však není úplná hračka. Každý máme jinak tvarované uši a zároveň potřebujeme tlumit jiný typ zvuku.

Jako odborníci na slovo vzatí jsme dali dohromady 5 klíčových rad, jak vybrat ty pravé špunty na spaní.

Jak vybrat špunty na spaní

 

1. Jaký hluk vás trápí?

Nejprve si zodpovězte nejdůležitější otázku: proč sháníte špunty na spaní? Vadí vám chrápání, nebo spíše vzdálené vrčení aut z ulice? Od typu hluku, který potřebujete utlumit, se odvíjí míra utlumení.

 

CHCI TLUMIT CHRÁPÁNÍ 

Chrápání patří mezi nejhlasitější noční zvuky, které mohou dosahovat až neuvěřitelných 100 dB, tedy ekvivalentu rozjeté motorky. Na chrápání proto musíte nasadit špunty s nejvyšším možným utlumením, které vám poskytnou pouze pěnové špunty na spaní.

Doporučujeme pěnové špunty 3M E-A-R Soft FX s nejvyšším utlumením na trhu, přezdívaným „zachránci manželství“. Mají hodnotu SNR (míru utlumení) až 39 dB a díky speciálnímu tvaru se do ucha také dobře vkládají.

Vyzkoušet můžete i o trochu měkčí Mack‘s Snore Blockers s mírou utlumení 34 dB a speciální dutinou, díky níž špunty v uchu tolik netlačí.

Pro všechny s užším ušním kanálkem nebo pro starší děti potom doporučujeme menší špunty s vysokým utlumením Ohropax Mini Soft.

3M E-A-R Soft FXMacks Snore Blockers špunty do ušíOhropax Mini Soft

 

NECHCI, ABY MĚ RUŠILI SOUSEDI

Trápí vás nepravidelný hluk od sousedů, kteří si občas v noci pustí muziku nebo nedovedou ukočírovat svoje hlasité povídání? V zásadě platí, že čím vyšší hluk, tím vyšší utlumení budete potřebovat na úkor pohodlí vašich uší. 

Pro střední míru hluku bohatě postačí třeba pohodlné Mack‘s Ultra Soft. Pro užší sluchové kanálky pak doporučujeme speciální špunty Mack's Slim Fit anebo Mack's Dreamgirl. 

Macks Ultra Soft špunty do ušíMacks Slim FitMacks Dreamgirl špunty do uší

 

CHCI ODSTÍNIT HLUK Z ULICE

Vzdálené šumění velkoměsta nebo občasné projíždějící auto pod oknem? Na to můžete nasadit i extrémně pohodlné špunty s nižší mírou utlumení. Na výběr máte nejen z pěnových, ale i voskových, plastových nebo silikonových materiálů. Právě ty vám vydrží déle než na pár použití. 

Báječné pohodlí i při spaní na boku vám přinesou třeba voskové špunty na spaní Quies, znovupoužitelné Sleep Soft od Alpine nebo revoluční Alpine SleepDeep se speciálním gelovým filtrem. Ty jsou omyvatelné a vydrží mnoho měsíců.

QuiesAlpine špunty SleepSoftAlpine SleepDeep


2. Materiál špuntů volte chytře

Na trhu existuje až 5 typů materiálů – od klasické „pěny“ až po high-tech špunty z titanu s krásným designem. Materiály se liší mírou utlumení, pohodlností nošení při spánku a také výdrží. A samozřejmě i cenou.

Polyuretanová pěna: pro pořádný útlum

Nejtypičtější materiál pro výrobu špuntů patří mezi nejlépe tlumící. Před zasunutím do sluchového kanálku se špunty rolují do úzkého cylindru a vloží do uší, kde se pěna rozpíná. Nevýhodou je, že špunty vyvíjí vevnitř ucha lehký tlak, v noci mohou z ucha také vypadávat.

Co potřebujete vědět:

  • Při šetrném použití vám pěnové špunty na spaní vydrží přibližně pět nocí za sebou. 
  • Delší nošení nedoporučujeme – pěna do sebe nasává nečistoty a mohou se v ní časem množit bakterie, riskujete tedy infekci.
Moldex Spark Plugs 2 páry s pouzdremMacks Dreamgirl 7 párůMacks Maximum Protection 50 párů

 

Vosk a tvarovatelný silikon: perfektně sedí

Jde o nejpohodlnější špunty na spaní vůbec. Tyto špunty se nestrkají přímo do ušního kanálku, ale pouze se vytvarují kolem ušní dírky. 

Díky své lepivosti velmi dobře drží, nevyčnívají z uší a netlačí. Oceníte je při spaní na boku.

Co potřebujete vědět: 

  • Nevýhodou je nižší utlumení než u pěnových špuntů. Voskové špunty tlumí stále o trochu lépe než silikonové špunty do uší.
  • Při šetrném zacházení špunty vydrží opět 5 použití. Špunty je vhodné vyměnit, pokud jsou špinavé nebo už nelepí.
  • Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme si je svázat do culíku, aby se při nasazování špuntů nezašpinily. 
Macks Pillow Soft silikonové špunty do ušíOhropax ClassicQuies

 

Plast: dlouhá životnost

Plastové špunty v sobě snoubí pohodlí a dlouhou výdrž, jsou vhodné pro opakované použití. Jeden pár takových špuntů při dobré péči a skladování v pouzdru vydrží klidně i déle než půl roku.

Plastový materiál v uchu změkne a přizpůsobí se jeho tvaru, nerozpíná se a proto jsou plastové špunty i relativně pohodlné.

Co je dobré vědět:

  • Plast je lehce omyvatelný a trvanlivý a při správném zacházení má dlouhou životnost.
  • S utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než pěnové špunty na spaní.
Alpine špunty SleepSoftAlpine SleepDeepEarpeace Sleep

 

Titan a hliník: design a dokonalé ticho

Naprosto atypický materiál, u kterého by se čekalo, že vzhledem ke své vodivosti a tvrdosti nebude fungovat. Nicméně kov izolovaný spolu se speciální měkkou pěnou dává dohromady nejúčinnější materiál pro špunty do uší na trhu.

Co potřebujete vědět:

  • Na rozdíl od ostatních materiálů kovové špunty zvuk nepohlcují, ale blokují. Obzvlášť efektivně odstiňují basové frekvence.
  • V balení najdete 3 páry speciálních pěnových polštářků různých velikosti. Nasazovací pěnové polštářky lze po opotřebení dokoupit.
  • Pěnové polštářky těchto špuntů na rozdíl od obyčejné pěny nenasává nečistoty. Při zašpinění je stačí otřít vlhkým hadříkem a nechat vyschnout.
 Flare Sleeep AluminiumFlare Sleep Pro TitaniumFlare pouzdro

 

3. Kalkulujte s velikostí

Jakou zvolit velikost špuntů? Špunty voskové, silikonové a plastové jsou díky svému tvárnému materiálu univerzální

U pěnových špuntů pro malé ušní kanálky (pro ženy, děti) můžete zvolit špunty menších velikostí. Patří k nim například špunty Slim Fit nebo Dreamgirl značky Mack's. 

Špunty kovové pak mají výměnné polštářky různých velikosti, snadno si je vyzkoušíte a zvolíte ty pravé.

Stále si nejste jisti, které špunty a velikost balení zvolit? Vyzkoušejte náš oblíbený produkt: testovací balíček Earplugs Starter Pack, se 17 různými druhy a velikostmi.

TIP: Pokud vám ani jedny z těchto špuntů do uší nesednou, můžete zainvestovat do špuntů do uší na míru egger eSenti. Tyto špunty jsou vyrobeny z velmi jemného materiálu dle otisků vašich uší. Získáte špunty přesně tvarované podle vašeho sluchového kanálku a zajistí nejlepší možné utlumení.

 

Macks Slim FitEarplugs Starter Pack sada špuntů do ušíegger eSenti 

 

4. Vyplatí se větší balení?

Pěnové, silikonové a voskové špunty se doporučuje měnit už po 5 použitích. Vyplatí se tedy kupovat větší balení vzhledem k přepočtu ceny na jeden pár, který vás vyjde levněji než stejný pár v menším balení.

U větších balení můžete volit mezi jednotlivě balenými špunty a nebo velkým zásobníkem s hromadou špuntů, ten se hodí třeba pro továrny a další větší podniky.

Znovupoužitelné špunty – jako jsou kovové nebo plastové – pak nejčastěji dostanete pouze v jednom páru. Pokud o ně budete dobře pečovat, vydrží vám mnoho měsíců, v případě kovových i mnoho let.

 

5. O špunty pečujte, déle vám vydrží

Plastové krabičky, tubičky nebo látková pouzdra – takové jsou nejčastější podoby pouzder na špunty do uší.

Obzvlášť pěnové, silikonové a voskové špunty doporučujeme skladovat v uzavřeném obale, aby na ně během dne nesedal prach. A vy je mohli používat déle.

Extra pouzdra na špunty do uší zakoupíte zde.

Alpine Clean čistič špuntů do ušíFlare pouzdro na špunty do ušíCedis gel pro snadné zavádění špuntů do uší