Jak si nasadit špunty do uší? Silikonové i pěnové se vkládají jinak

Jak si dát špunty do uší, aby dobře seděly a tlumily vše, co slyšet nechcete? Není to žádná věda. Tady je pár drobných triků k tomu, ať vám špunty sedí ještě lépe.

Jak si nasadit špunty do uší_1

Na trhu najdete hromadu různých druhů špuntů – od těch nejjemnějších pěnových pro sladký spánek – přes těsnící silikonové špunty na plavání – až po titanové špunty s vysokým utlumením. Každé z nich se ale vkládají do ucha trochu jinak.

Které špunty je potřeba pořádně srolovat? A které jen rozplácnout kolem ucha? A věděli jste, že když ušní boltec při vkládání natáhnete, tak špunty sedí lépe?

Pěnové špunty do uší: pořádně je srolujte

Polyuretanová pěna je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu špuntů do uší. Je pohodlná a velmi dobře tlumí. Používá se pro špunty na spaní a proti chrápání, ale i špunty proti hluku nebo na hlasitou hudbu.

Věděli jste, že pěnové špunty vydrží maximálně pět použití? Delším používáním se špunty špiní a vy riskujete ušní infekci.

 

JAK NEJLÉPE VLOŽIT PĚNOVÉ ŠPUNTY DO UŠÍ?

 1. Omyjte si ruce

  Před použitím špuntů si umyjte ruce. Minimalizujete tak riziko zašpinění špuntů a přenosu bakterií do ucha.

 2. Srolujte špunty „do cylindru“

  Špunty srolujte mezi palcem a ukazováčkem do velmi úzkého cylindru. Ujistěte se, že špunty ztenčujete na délku a neděláte z nich kuličku. 

  Díky tomu se špunty zúží a bude jednodušší je aplikovat. Pokud jsou špunty obzvlášť tlusté, srolujte je silou mezi dlaněmi. 

 3. Natáhněte boltec

  Zatáhněte opačnou rukou za vaše ucho nahoru a dozadu. To pomůže uvolnit ušní kanálek, abyste mohli špunty snáz zastrčit. 

  Netahejte za ucho příliš, stačí jemně rozšířit ušní otvor. Napoprvé zkuste špunty aplikovat před zrcadlem, abyste lépe viděli, co se s uchem děje.

 4. Vkládejte s citem

  Opatrně zasuňte srolovaný špunt do ušního kanálku. Měl by lehce sklouznout na místo. Nestrkejte špunt příliš hluboko a netlačte jej silou. 

  A jak hluboko špunty patří? Větší část špuntu by měla být v ušním kanálku. Malý kousek nechte čouhat, abyste mohli špunty zas snadno vyndat.

 5. Dejte špuntům čas

  Podržte špunty 20 až 30 vteřin na místě. Polyuretanové pěně dejte čas, aby se zcela roztáhla a dobře tlumila veškerý hluk.

 6. Zkontrolujte, jak slyšíte

  Zkuste na sebe promluvit nebo si zazpívat. Měli byste se slyšet tlumeně stejně jako zvuky kolem vás. Žádné špunty nevytvoří kompletní ticho, ale okolí a nepříjemné frekvence by měly být příjemně ztišené.

  Pokud špunty netlumí tak, jak byste chtěli, zkuste jiný tvar pěnových špuntů nebo špunty do uší pro menší ušní kanálky.

TIP: Nevíte, jakou velikost vybrat? Vyzkoušejte výhodný Starter Pack s 17 různými druhy špuntů. Mezi nimi najdete ty pravé i pro svoje ouška.

 

Macks Ultra Soft špunty do ušíOhropax Mini SoftEarplugs Starter Pack sada špuntů do uší


Voskové
nebo silikonové špunty: zahřát a nalepit

Silikonové nebo voskové špunty vypadají jako malé kuličky. Nevkládají se dovnitř kanálku, ale lepí se kolem něj. 

Vytvoří se tak podtlak, kterým špunty na uchu sedí a nepustí dovnitř ani hluk, ale třeba ani vodu. Proto se silikonové nebo voskové špunty kromě spánku používají třeba při plavání nebo vodních sportech.

 

JAK VLOŽIT VOSKOVÉ NEBO SILIKONOVÉ ŠPUNTY DO UŠÍ?

 1. Omyjte si ruce

  Špunty vydrží déle čisté a vy se vyhnete infekci.

 2. Ujistěte se, že jsou špunty dokonale čisté

  Nenechávejte na nich zbytky obalu ani vlasů, vaše uši vám poděkují.

 3. Zahřívejte je v dlani

  Aby voskové nebo silikonové špunty v uchu perfektně sedly, chvíli je zahřívejte v sevřené pěsti. Stačí je podržet na 30 až 40 vteřin v teplých dlaních, než tuhý materiál povolí. 

  Správně zahřáté špunty budou měkké a lepivé. 

 4. Promněte špunty do kuličky

  Palcem a ukazováčkem zformujte kuličku.

 5. Pryč s vlasy!

  Odstraňte z okolí obličeje a uší vlasy, dlouhé prameny sepněte do culíku. Špunty tohoto typu jsou velmi lepivé a chytají vše, co lítá kolem.

 6. Nalepte špunty okolo ušního kanálku

  Tyto špunty se nejčastěji nestrkají přímo do ušního kanálku, ale zploští kolem ušní dírky. Jemně tiskněte špunty k ušní dírce, dokud ucho dokonale neutěsní. 

  Správně nasazené špunty příjemně tlumí okolní hluky a vy se s nimi cítíte pohodlně.

 Macks Pillow Soft silikonové špunty do ušíQuiesMacks Snore Mufflers

 

Znovupoužitelné špunty do uší: vkládají se s „houpáním“

Používáte- li špunty do uší často, vyplatí se vám pořídit si znovupoužitelné špunty. Pokud o špunty dobře pečujete, vydrží vám měsíce i roky. Patří mezi ně třeba špunty z pevného silikonu, termoplastu nebo gumy.

JAK SI NASADIT ZNOVUPOUŽITELNÉ ŠPUNTY DO UŠÍ?

Postup se bude lišit podle materiálu. Podrobný návod určitě najdete na každém balení, nicméně na začátku platí stejný postup jako u špuntů pěnových. 

Základem jsou čistě omyté ruce a pomalý, houpavý pohyb při vkládání. Aby špunty co nejlíp seděly, pomůže vám lehoučce natáhnutý boltec.

Pozor, ujistěte se, že špunty nestrkáte příliš hluboko. Velká část špuntů by měla být v ušním kanálku, ale malý kousek by měl vyčuhovat pro jejich jednoduché vytažení. 

Alpine špunty SleepSoftAlpine FlyFitAlpine Pluggies Kids

Špunty vám nesedí nebo špatně tlumí? 

Nejspíš jste je špatně zastrčili. Jestli špunty nefungují ani po druhém pokusu, možná potřebujete špunty jiného tvaru. Vyzkoušejte proto náš Earplugs Starter Pack, abyste našli špunty, které vám sednou.

Podívejte se na nejprodávanější špunty do uší.