Plavecký speciál: Jak se vybavit na koupaliště, do bazénu či k moři?

Šplouchání vody milujeme. Ale také potřebujeme, aby nám nezatékala do očí, ušních bubínků anebo nenamočila svačinu v plážové tašce. Podívejte se na ty nejlepší plavecké vychytávky, díky nimž voda zkrátka zůstane tam, kde má.

Plavecký speciál

Brýle, čepice, špunty a čelenky, rychleschnoucí ručníky, vodotěsné vaky. Jak vybrat ty pravé? Seznamte se s těmi nejfunkčnějšími a nejlehčími vychytávkami k vodě a na plavání.


Plavecké brýle: jak je vybrat?

Voda v očích, nádech, výdech, znovu voda v očích...? Tomuto nepříjemnému zážitku lze snadno předejít. Plavecké brýle rozhodně nejsou ostuda – ani v moři ani v bazénu, naopak. Ochrání citlivý povrch očí před agresivní slanou nebo chlorovanou vodou a vy vydržíte plavat déle a s větším pohodlím.

Plavecké brýle musí na očích a obličeji především sedět. Také si promyslete, zda je budete používat do bazénu, či k moři. Pro letní outdoor plavání dbejte na to, aby plavecké brýle měly UV filtr.


Jaké zabarvení skel vybrat?

  • čirá skla: nezkreslují pohled do okolí, nejvhodnější do bazénu s tlumeným světlem
  • modrá skla: tlumí intenzitu oslnění od vody, vhodné ven i dovnitř
  • šedá skla: tlumí intenzitu celkového světla, skvělé na venkovní plavání
  • zrcadlová skla: jasná volba k moři a do outdooru
  • růžová skla: zlepšují viditelnost v modrém prostředí bazénů
  • oranžová a žlutá skla: téměř potlačují modrou barvu, vyostří obraz při indoor plavání

 

Pro rekreační plavání doporučujeme univerzální brýle s perfektním těsněním, profi plavcům pak pomůžou k vyšším výkonům speciální brýle, které navíc zajistí periferní vidění a hydrodynamický tvar pro nejvyšší rychlost.

Třeba plavecké brýle Arena Cobra Swipe, vhodné pro indoorové plavání, mají tvrdá polykarbonátová skla, díky nimž jsou prakticky nezničitelné, antifog úpravu, UV ochranu a 5 vyměnitelných nosních můstků pro různé tvary obličeje. Sednou proto skutečně každému. 

TIP: Jak ve vodě ulevit dětským očím? Plavecké brýle pro děti vybírejte tady.
Arena SprintArena Cobra CoreArena Spider Junior 


Špunty do uší na plavání: naprostý komfort ve vodě

Voda v uchu dělá potíže – nechce ven, způsobuje tlak, zalehlé uši, bolest a v nejhorším případě i záněty. Špunty do vody ocení profesionální i rekreační plavci, ale třeba i děti.

Chcete-li mít v kapse funkční, perfektně sedící špunty, jsou tu termoplastové Alpine Swim Safe. Nebo zkuste tvarovatelné varianty plovoucích silikonových špuntů s pestrými barvami, které jen tak neztratíte: Putty Buddies.

Termoplast nebo silikon? Přečtěte si našeho Průvodce špunty do uší na plavání a do vody. 

 

Nemají vaše děti rády vodu v uších, nebo chodí pravidelně na plavání a chcete se vyhnout nepříjemnému zalehnutí uší a zánětům? Pro děti jsou tu multifunkční špunty Alpine Pluggies, které můžete použít i mimo bazén – na hlučné akce nebo do letadla.

Alpine SwimSafePutty Buddies plovoucí špunty do uší do vodyAlpine Pluggies Kids


Čelenky na plavání: potěší dětská ouška

Ke špuntům do uší svým ratolestem do plaveckého batůžku přibalte i dětskou čelenku na plavání. Že jste o ní ještě neslyšeli? Čelenka zabraňuje proniknutí vody k uším a spolu se špunty vytváří 100% ochranu – také proti nechtěnému vypadnutí a lovení špuntů z vody. Rozmazlovat se s čelenkou na plavání mohou ale i dospělí, kteří mají ve vodě zkrátka rádi pohodu.

Ear Band-It Ultra Mořský životEar Band-It tealEar Band-It Ultra 


Rychleschnoucí ručníky: pro suché návraty domů

Netahejte k vodě froté! Zabalte se radši do ultralehkého rychleschnoucího ručníku z mikrovlákna Naturehike, který pojme až 300 ml vody. S ručníkem Naturehike automaticky získáte i praktické prodyšné pouzdro, díky němuž už nikdy nemusíte řešit namočenou svačinu. 

Pokud jste spíš outdooroví plavci a dobrodruzi, nebo se zkrátka potřebujete po koupání rychle osušit a vyrazit dál, dopřejte si nanoručník. Ultrarychlé schnutí a minimální váhu ručníku zajistí Matador NanoDry 2022, ze speciálního nanovlákna, které je 2,3x lehčí než běžné mikrovlákno. Ten po koupačce uložíte do silikonového prodyšného pouzdra s karabinou, připnete ručník na batoh a vyrazíte za dalším dobrodružstvím.

Matador ultralight rychleschnoucí ručník z nanovláknaMatador NanoDryNaturehike antibakteriální ručník


Vodotěsné vaky a vodácké pytle: ať se žádný mobil neutopí

Co nezapomenout na rafty, kanoe, nebo prostě jen na písečnou pláž, kam občas cákne voda z vln? Naturehike vodácké pytle ochrání vaše vybavení, do kterého nesmí proniknout voda nebo písek, ochrání oblečení proti navlhnutí třeba i při přespávání v přírodě. Je vyrobený z hustého PVC s ventilkem pro vypuštění přebytečného vzduchu. 

TIP: Kam s mokrými plavkami? Nepropustný ultralight sáček je hit letošních koupališť a pláží

 

Kam s mokrými plavkami? Lehoučký a přenosný nepromokavý sáček vyrábí proslulá outdoor značka Matador. Zahoďte neforemné igelitky a používejte sáček na plavky znovu a znovu. 

Až sáček vyschne, složíte ho do malinkého pouzdra, které můžete nosit třeba na klíčích – a mít tak sáček pořád po ruce.

Matador DropletMatador Droplet modrýNaturehike voděodolný vak


Tuhé šampóny a mýdla: pro spokojenou sprchu po výkonu

Ekologické a praktické řešení sprchy po koupání v moři nebo na koupališti? Přibalte s sebou do batohu místo rozměrného plastového výrobku malý a skladný tuhý šampon neboli šampuk.  

Eko kosmetika neobsahuje škodlivé SLS látky, silikony a sulfáty – neničí tedy čistotu vody a životní prostředí – a navíc se prodávají bez plastových obalů.

Ponio Orient chaiPonio tuhý šamponMatador pouzdro na mýdlo


Plavecké čepice: chrání vlasy před chlorem i solí

Chodíte pravidelně a často plavat – do chlorované nebo slané vody? Pro vlasy je neustálé namáčení ve vodě s touto „příchutí“ velká zátěž. Vaše vlasy se mohou poničit, a to nejen na konečcích. Pořiďte si plavecké čepice ze silikonu či polyesteru, které pevně sedí na hlavě a vlasy po celou dobu pobytu ve vodě spolehlivě ochrání.

TIP: Než si čepici nandáte, aplikujte do vlasů kvalitní přírodní eko kondicionér. Dopřejete jim tak ozdravnou lázeň, na kterou doma v koupelně možná nezbývá čas.