Proč v letadle bolí uší? 3 tipy proti zalehlým uším

Možná jste to taky zažili. Při vzletu či přistání vám v uchu začne praskat – a pak se dostaví nepříjemná bolest a zalehlé uši. Co s tím? Kromě usilovného zívání vám pomůžou i speciální špunty do uší.

Proč v letadle bolí uši

Proč v letadle zaléhají uši?

Tlak vzduchu v uchu (přesněji v bubínkové dutině) by se měl v normálu rovnat tlaku atmosferickému. Když letadlo nabírá výšku, atmosférický tlak se snižuje a vzniká tlakový rozdíl, který vmačkává ušní bubínek. Toto pociťujeme jako zalehlé uši, slyšíme „dutě“ a často přichází i bodavá bolest.

Při přistání je vzduch do vnitřního ucha naopak nasáván – proto při přistání často bolí uši ještě více.

Tady jsou 3 osvědčené triky, jak při létání dočasně „neohluchnout” a užít si pohodovější let.

 

1. Zívejte či žvýkejte

Aby se tlak ve středním uchu vyrovnal atmosférickému, pomáhá polknout nebo otevřít doširoka ústa. Zvětšujeme tím šířku Eustachovy trubice, která spojuje dutinu středního ucha s nosohltanem.

A tak zhluboka dýchejte, zívejte, několikrát polkněte. Pomáhají i žvýkačky nebo cucání bonbonů.

Nevyjde-li ani to, zkuste si zacpat nos a opatrně vydechnout. Vznikne tlak v hrtanu, který hledá cestu ven – a tím lehounce proráží ušní zátku.

 

2. Použijte kapky do nosu

Rýma je nepřítel pohodového létání. Když jste nachlazení nebo máte zánět v uších, Eustachova trubice může být nateklá, zúžená nebo zcela zablokovaná. Vytvoří se překážka, přes níž vzduch nemůže při změnách tlaku proudit. 

Ucpaný nos kapky

S rýmou či nachlazením není doporučováno létat, nicméně, co dělat, když letět opravdu musíme? 

Zachrání vás kapky nebo sprej do nosu s účinnou látkou (např. oxymetazolinem), která roztahuje cévy, změnší otok a zbaví sliznici hlenu. Tím zlepší průchod Eustachovy trubice.

 

3. Speciální špunty do letadla

Nejlepším řešením je prevence. Pořiďte si speciální špunty do letadla, které pomáhají regulovat tlak v uchu.

Jak špunty do letadla fungují? Jsou designované tak, aby citlivě vyvažovaly změny tlaku vzduchu na bubínkovou přepážku. Což dává Eustachově trubici dost času pro přizpůsobení se tlakovým změnám. 

Tyto špunty zároveň absorbují nepříjemný okolní hluk a poskytují vám odpočinek během dlouhé cesty letadlem – a vy přistanete zrelaxovaní a bez hučení v uších. 

TIP: Chystáte se letět a bojíte se bolesti v uších? Poradíme vám v podrobném průvodci Jak vybrat špunty do letadla.

 

Alpine FlyFit s ventilovým filtrem

Špunty do letadla FlyFit regulují nepříjemný tlak v ušních bubíncích díky speciálním filtrům. Ty se chovají jako ventil a vyvažují postupnou a neustálou změnu tlaku mezi vnějším prostorem a středním uchem. Jsou extrémně pohodlné a díky minigripu se s nimi lehce manipuluje.

 

Mack's FlyGuard

Špunty do uší do letadla Mack's Flightguard® také velmi účinně vyrovnávají tlak v při létání letu. Jejich keramický filtr byl testován v laboratořích i při ostrých letech a prokazatelně snižuje ušní diskomfort létání. 


Cirrus EarPlanes

Speciální silikonové špunty do letadla, dostupné také ve variantě pro děti. Modely EP2 obsahují v balení i užitečnou šňůrku, díky níž se vám špunty neztratí.

Alpine FlyFitMacks Flightguard špunty do uší do letadla Cirrus earPlanes ep2 pro děti

 

Prohlédnout další špunty do letadla