Proč v letadle bolí uší?

Tlak vzduchu v uchu (přesněji v bubínkové dutině) by se měl v normálu rovnat tlaku atmosferickému. Když letadlo nabírá na výšce, atmosferický tlak se snižuje a vzniká tak tlakový rozdíl, který vmačkává ušní bubínek. Toto my pociťujeme jako zalehlé uši. Aby se tlak ve středním uchu vyrovnal atmosferickému, pomáhá několikrát polknout nebo otevřít doširoka ústa. Zvětšuje se tak šířka eustachové (sluchové) trubice, která spojuje dutinu středního ucha s nosohltanem.

Běžně se tlak v uchu vyrovná poměrně rychle. Ale pokud na tom není eustachová trubice dobře, může to trvat déle. Pokud jste se nachladili nebo máte ušní zánět, sliz nebo otok mohou kanál zúžit nebo ho úplně zablokovat. To může překážet průchodu vzduchu po trubici. Z tohoto důvodu není doporučováno létat s ucpaným nosem nebo nachlazením.

 

Jak se zbavit zalehlých uší?

Nejvíce rozšířeným způsobem je zívnou, několikrát polknout nebo žvýkat. S tímto cílem některé aerolinky hostí své cestující bonbony. V případě, že to nepomůže, je dalším způsobem jak se zbavit zalehlých uší - profouknutí. K tomu je potřeba zavřít ústa, zmáčknout prsty nos a zkusit vydechnout. Při výdechu se stisklým nosem vzniká přebytečné tlačení v hrtanu. Vzduch potřebuje někudy uniknout a tím proráží ušní zátku. Pokud vaše uši v letadle neustále zakládá, je žádoucí za letu nespat. V opačném případě nebudete moci využít výše uvedené vychytávky. 

 

Jak jsme již psali, během rýmy nebo nachlazení je lepší nelétat. Ale pokud cesta přesunout nejde? V takovém případě vás zachrání sprej nebo kapky do nosu. Většina sprejů obsahují přípravky, které roztahují cévy, zmenší otok a zbaví vás slizu, který zlepší průchod eustachové trubice. Rýma může vzniknout nejen v důsledku nachlazení, ale i ve výsledku alergie. Pokud trpíte touto neduhou, nezapomeňte si s sebou vaše léky.


Dalším řešením je pořídit si v našem obchodě speciální špunty do letadla, které pomáhají regulovat tlak. Zpomalují a vyvažují změny tlaku vzduchu na bubínkovou přepážku. Což dává eustachové trubici dost času pro přizpůsobení se změnam v tlaku. Tyto špunty zároveň absorbují nepříjemný okolní hluk a poskytují vám odpočinek během dlouhé cesty letadlem.