Je spaní se špunty škodlivé?

Žijeme v hlučném světě, který ani v noci nespí. Motory aut nebo obyčejný hovor odvedle – to všechno nás může rušit od usínání a zdravého hlubokého spánku. Jedním z nejefektivnějších řešení nočního hluku jsou špunty do uší. Neškodí však se špunty spát dlouhodobě?

Je spaní se špunty škodlivé

 

Odpověď je jednoduchá: neškodí – když dodržíte pár jednoduchých pravidel. Prvním krokem ke zdravému spánku se špunty do uší je výběr těch správných „ucpávek“. 

Existují desítky druhů špuntů do uší – jedny se hodí na rockový koncert, další do hlučné továrny či na plavání. Abyste měli jistotu, že vašim uším špunty v noci neublíží, volte špunty speciálně designované pro dlouhé hodiny spánku

 

Nejčastější chyba? Příliš tvrdé špunty

Špunty do uší na spaní by měly být v prvé řadě vyrobeny z měkkého, poddajného materiálu, určeného na spaní, který se co nejlépe přizpůsobí tvaru vašeho ušního kanálku a nebude vadit ani při spaní na boku. Vybírat můžete z klasické i high-tech pěny, speciálního plastu, silikonu nebo vosku.

  • Máte jemná ouška? Vyzkoušejte měkkoučké pěnové špunty Mack's Ultra Soft nebo podobně kvalitní Ohropax Soft, oboje zároveň výborně tlumí.
  • Nesnesete vkládání špuntů do vnitřku ucha? Vyzkoušejte třeba silně tlumící silikonové Snore Mufflers, které pouze překryjí ušní dírku.

Zcela nevhodné na spaní jsou špunty do vody, do letadla nebo na hlasité koncerty, které mají uvnitř pevný filtr či vyčnívající úchytku – ucho by vám mohly tyto pevné výčnělky při spánku dokonce i poranit.

TIP: Toužíte po špuntech, které po pár použitích nevyhodíte? Jděte do Alpine Sleep Deep, které mají speciální měkký filtr a užijete je spoustu měsíců. 

 

Macks Ultra Soft špunty do ušíMacks Snore Mufflers Alpine SleepDeep 

 

Jemné zavádění je základ

Pokud „cpete“ špunty do uší rychle a silou, může se uvnitř ucha vytvořit nepříjemný tlak. Pomalým zaváděním se také vyhnete zbytečnému tlačení ušního mazu dovnitř ucha.

Spíte-li s pěnovými špunty, ty napřed srolujte do úzké ruličky, až pak je pomalu vkládejte do ušního kanálku.

Stejně jemně špunty také z ucha ráno vyjímejte. Nezapomeňte špunty uložit do vhodného obalu. Prach a nečistoty, které by na ně přes den sedaly, můžou tvořit živnou půdu pro bakterie a snížit tak životnost špuntů – nebo vaše uši ohrozit infekcí.

 

Ušní hygiena? Vatové tyčinky do hloubky nepatří

Pro zdravé spaní se špunty je dobré udržovat vnější část ucha bez mazu. Jenže... Možná nevíte, že uši mají dokonalou schopnost samočištění. Ušní maz citlivý vnitřek ucha chrání před špínou, prachem a malými částicemi. „Nabalí“ je na sebe a následně je zpět vytlačuje přes ušní kanál ven. 

Čistíte-li si uši vatovými tyčinkami příliš hluboko, uším naopak škodíte – nejen že si můžete poranit ušní bubínek, ale také nechtěně zatlačujete „špinavý“ maz zpět do ucha. V uchu se kvůli tomu tvoří zátka, která způsobuje hučení, tlak nebo i záněty. Ty už musí řešit ušní lékař.

Jak tedy vypadá správná ušní hygiena? Odborníci radí čistit od mazu pouze vnější část ucha, kam dosáhne třeba kosmetický kapesníček obalený kolem vašeho malíčku. Ideální tvar pro čištění mohou mít také vatové tyčinky pro miminka. Jejich tlusté konce nepustí tyčinku moc hluboko do ucha ani vám. 

TIP: Ekologické čištění poskytnou znovupoužitelné tyčinky do ucha, nebo 100% rozložitelné a kompostovatelné vatové tyčinky z bambusu. Jen pamatujte: tyčinky ano – ale pusťte je jen na okraj ucha.
Earplugs vatové tyčinkyEndles znovupoužitelné tyčinkyVaxol


NÁŠ TIP: Přečtěte si také článek, jak správně čistit špunty do uší, aby vám co nejdéle vydržely.