Siwak: 3 tajemství přírodního zubního kartáčku

Siwak – neboli miswak – je přírodní žvýkací kartáček, jehož příjemnou chuť a silné čisticí schopnosti si zamilovalo mnoho lidí, kterým na dentální hygieně záleží. Proč místo klasického plastového kartáčku vyzkoušet tento zvláštní klacík? Tady jsou tři důvody.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak 4

 

1. Siwak „frčí“ už od starověku

Siwak je spolu s dalšími žvýkacími klacíky považován za první zdokumentovaný nástroj dentální hygieny a používá se po tisíce let.

V islámských kulturách je siwak (či miswak) považován za „sunnu“, tedy každodenní praxi, kterou prorok Mohameda doporučil jako součást nezbytné hygieny a zdravotního režimu.

Dodnes se siwak běžně používá na Středním východě, v severní Africe i ve střední a jihovýchodní Asii.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak

 

2. Má skutečné antibakteriální vlastnosti

Salvadora perská (Salvadora Persica), z níž siwak pochází, je stálezelený strom rostoucí téměř po celé Asii a v části Afriky. Jeho listy voní po řeřiše nebo hořčici a používají se i jako koření.

Pro čištění zubů se pak ze stromu usekávají 10 až 20 cm dlouhé mladé větvičky nebo kořeny o průměru 3 až 5 mm, pod jejichž kůrou se nachází měkké bělavé dřevo.

Kromě toho, že se díky tvrdým vláknům v klacíku dobře vyčistí prostor mezi zuby, obsahuje siwak také fytochemikálie s doloženým antibakteriálním účinkem

Vědecké studie potvrzují, že siwak dokáže:

  • redukovat plak
  • bojovat proti zápachu
  • zabíjet bakterie
  • posilovat sklovinu a chránit dásně
  • bělit zuby

I proto siwak dokonce oficiálně doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako zdravou alternativu zubního kartáčku.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak 3

 

3. Nepotřebuje vodu a vydrží až měsíc

I když váš běžný zubní kartáček zcela nevyměníte, můžete mít siwak jako doplněk k vaší ústní hygieně a díky tomu třeba i šetřit životní prostředí a redukovat užití plastů v domácnosti.

Čerstvě rozbalený siwak zaručuje až 30 dní používání. Je výborný na cesty nebo na dlouhé pracovní dny – zuby si tak můžete čistit i tam, kde není k dispozici tekoucí voda.

 

TIP: Kartáček siwak můžete vyzkoušet i při odvykání kouření. Jeho žvýkání nahradí cigaretu v ústech, je stále po ruce – a také báječně osvěžuje dech.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení