Siwak: 3 tajemství přírodního zubního kartáčku

Siwak – neboli miswak – je přírodní žvýkací kartáček, jehož příjemnou chuť a silné čisticí schopnosti si zamilovalo mnoho lidí, kterým na dentální hygieně záleží. Proč místo klasického plastového kartáčku vyzkoušet tento zvláštní klacík? Tady jsou tři důvody.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak 4

 

1. Siwak „frčí“ už od starověku

Siwak je spolu s dalšími žvýkacími klacíky považován za první zdokumentovaný nástroj dentální hygieny a používá se po tisíce let.

V islámských kulturách je siwak (či miswak) považován za „sunnu“, tedy každodenní praxi, kterou prorok Mohameda doporučil jako součást nezbytné hygieny a zdravotního režimu.

Dodnes se siwak běžně používá na Středním východě, v severní Africe i ve střední a jihovýchodní Asii.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak

 

2. Má skutečné antibakteriální vlastnosti

Salvadora perská (Salvadora Persica), z níž siwak pochází, je stálezelený strom rostoucí téměř po celé Asii a v části Afriky. Jeho listy voní po řeřiše nebo hořčici a používají se i jako koření.

Pro čištění zubů se pak ze stromu usekávají 10 až 20 cm dlouhé mladé větvičky nebo kořeny o průměru 3 až 5 mm, pod jejichž kůrou se nachází měkké bělavé dřevo.

Kromě toho, že se díky tvrdým vláknům v klacíku dobře vyčistí prostor mezi zuby, obsahuje siwak také fytochemikálie s doloženým antibakteriálním účinkem

Vědecké studie potvrzují, že siwak dokáže:

  • redukovat plak
  • bojovat proti zápachu
  • zabíjet bakterie
  • posilovat sklovinu a chránit dásně
  • bělit zuby

I proto siwak dokonce oficiálně doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako zdravou alternativu zubního kartáčku.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak 3

 

3. Nepotřebuje vodu a vydrží až měsíc

I když váš běžný zubní kartáček zcela nevyměníte, můžete mít siwak jako doplněk k vaší ústní hygieně a díky tomu třeba i šetřit životní prostředí a redukovat užití plastů v domácnosti.

Čerstvě rozbalený siwak zaručuje až 30 dní používání. Je výborný na cesty nebo na dlouhé pracovní dny – zuby si tak můžete čistit i tam, kde není k dispozici tekoucí voda.

 

TIP: Kartáček siwak můžete vyzkoušet i při odvykání kouření. Jeho žvýkání nahradí cigaretu v ústech, je stále po ruce – a také báječně osvěžuje dech.