Do vody! Proč všichni chodí plavat a vy byste měli také?

Máte pocit, že zatímco dříve všichni okolo vás běhali, dnes se spousta vašich známých s nadšením vrhá do vody? Je to tak! Odhalili totiž nespočet benefitů, které plavání podle mnoha studií tělu přináší, od spalování kalorií přes zkvalitnění spánku až po lepší náladu. Proč skočit do vody za nimi?

proc-vsichni-chodi-plavat


1. Jeden záběr, radost celého těla

Aerobní cvičení, při kterém pálíte kalorie jako na běžícím pásu, budujete svaly i kondici a při každém tempu zapojujete celé tělo. Komplexnost je jednou z hlavních předností plavání. Ve srovnání s cvičením na zemi při něm navíc daleko méně zatěžujete kosti a klouby – jednoduše proto, že voda nadnáší. A už jsme říkali, že si sami snadno upravujete zátěž a zaměření na jednotlivé partie těla tím, jaký plavecký styl, intenzitu a délku tréninku zvolíte? 


2. Správným tempem k pružnosti

Budování svalů a jejich zkracování jdou obvykle ruku v ruce. Plavání si ale v tomto ohledu ve srovnání s posilováním a některými dalšími sporty vede o poznání lépe. Nebudeme se tvářit, že z bazénu vylezete pružní jako po lekci jógy. Ale protože vyžaduje plný rozsah pohybu, s každým tempem se natahujete dále a hlava i páteř se různě otáčí, přispívá plavání k lepší flexibilitě.  

Tip: Nechcete mít vodu tam, kde být nemá? Pak se na pobyt v bazénu nebo rybníku dobře vybavte. Pořiďte si špunty do uší na plavání (tady vám povíme, jak špunty do uší do vody vybrat) a třeba i klipy na nos. 


3. Plaváním ku zdraví

Plavání pomáhá i tam, kde to na první pohled vidět není – uvnitř těla. Vedle svalů při něm pracuje i váš kardiovaskulární systém a posilujete tak i srdce a plíce, kterým pomáhá zvětšovat objem a přispívá k lepší technice dýchání. Vedle toho si vědci všimli, že také může snižovat krevní tlak a potenciálně zmírnit riziko vzniku některých onemocnění, jako je cukrovka 2. typu nebo nemoci srdce. 


4. Pošlete kalorie ke dnu

Chůze, běh, jóga? Podle studií se zdá, že jestli chcete spálit kalorie, s plaváním to půjde nejrychleji. Jen pro představu – člověk s váhou 70 kg může i při nízkém tempu spálit během hodiny v bazénu přes 420 kalorií a při vyšší intenzitě i 715 kalorií. Hodinovou chůzí by ale spálil zhruba 315 kalorií, jógou jen něco málo přes 180 kalorií. Vždy samozřejmě záleží na mnoha dalších faktorech, ale jestliže si vybíráte sport pro hubnutí, rozhodně plavání zvažte. 


5. Proplavte se k lepšímu spánku

40 % české populace, podle některých výzkumů dokonce každý druhý člověk. Tolik lidí má problémy se spánkem. Vedle dodržování spánkové hygieny je fyzická aktivita skvělým prostředkem k tomu, jak večer zabrat rychleji. Funguje to jednoduše – tělo se při pohybu unaví a potřebuje regenerovat, k čemuž je zase zapotřebí hluboký spánek. Ale pozor, důležitá je pravidelnost a alespoň střední intenzita, ať tělo opravdu unavíte.  

Tip: Objevte dalších 5 tipů pro kvalitní a hluboký spánek a vyspěte se opravdu do růžova. 6. Odplaví stres i špatnou náladu

Chcete další zázračnou výhodu plavání? Funguje jako superrychlý eliminátor stresu. Při fyzické aktivitě se navíc vyplavují endorfiny a jako bonus vám tak přihraje lepší náladu. A co se vám bude líbit – k tomu, abyste ve vodě nechali stres z práce, myšlenky na domácí povinnosti a další situace způsobující úzkost, nemusíte podávat olympijské výkony. I pomalejší tempo se počítá!


7. Na vlně zábavy 

Nic z toho ale nebude platit stoprocentně, pokud vás plavání nebude doopravdy bavit. Naučte se vnímat dosyta všechny benefity, které vašemu tělu i mysli nabízí, a nechte v sobě proudit radost z toho, že jste věnovali čas sami sobě. Zkoušejte různé plavecké styly a těšte se z každého (byť malého) pokroku. A nezapomeňte, že si pobyt v bazénu můžete ještě zpříjemnit. Například se sluchátky na plavání. Stačí si zvolit typ, který vaším uším sedí nejlépe, nahrát motivační hudbu a vyrazit! 

Náš favorit? Vodotěsná sluchátka H2O TRI multisport, která se nezasouvají do ucha a můžete je tak používat i se špunty do uší, plaveckými brýlemi i čepicí8. Voda svědčí všem

Bolí mě kolena. Mám nadváhu. Nemám kondici. Pokud vás během čtení napadla spousta důvodů, proč neplavat, můžete je nejspíš klidně zamést pod koberec. Plavání je totiž pro každého. Plavat mohou děti, ženy (dokonce i v těhotenství) i muži každého věku, lidé s dobrou fyzičkou i ti, kteří ji naopak potřebují získat. Překážkou není ani astma, artritida a další nemoci. Při spoustě z nich naopak tempa ve vodě pomáhají a ulevují. Takže výmluvy stranou a hop do vody! 

 

Teď už víte, proč se plavání těší takové popularitě. Tak se nebojte se trochu zpotit. Počkat, při plavání se vlastně nezpotíte. Takže máme další benefit do seznamu!