5 tipů pro zdravější usínání a slastně hluboký spánek

Trápí vás špatný nebo přerušovaný spánek? Převalování ze strany na stranu, počítání oveček, otáčení peřin – nic z toho nepomáhá? 

Kéž by někdo vypnul to venkovní osvětlení a lusknutím prstu odklonil silnici za barákem... a vy měli konečně klid na usínání. 

Zázraky bohužel neumíme, ale máme pro vás alespoň pár tipů k tomu, aby vás ze zdravého hlubokého spánku jen tak něco nevyrušilo. Ani sousedův uštěkaný pes.

5 tipů pro lepší spánek 

1.Nenechte se rušit 

Už se nenechte při blaženém usínání rušit zbytečnými hluky. Chrápání drahé polovičky či projíždějící náklaďák jednoduše (a levně) odhluční kvalitní špunty do uší.

Zapomeňte na tvrdé a nepříjemné ucpávky, špunty do uší na spaní se dnes již vyrábějí z měkoučkých high-tech materiálů, které dokonale tlumí okolní zvuky a v uších nejsou vůbec cítit. 

TIP: Nevíte si rady, jaké špunty jsou ty pravé? 

Jelikož jsme v Earplugs.cz odborníci na slovo vzatí, sepsali jsme pro vás jednoduchý návod: „Jak vybrat špunty do uší na spaní“. 

Pro nerozhodné jsme pak připravili Earplugs Starter Pack, „koštovací sadu špuntů“, která obsahuje 17 párů špuntů do uší různých velikostí a vlastností.

Alpine SleepDeepEarplugs Starter Pack sada špuntů do ušíMacks Dreamgirl špunty do uší

 

2.Dopřejte si absolutní tmu

Máte pocit, že masky na oči jsou přežitek? Těsně vedle. Masky se stále těší velké oblibě. Dnes můžete vybírat z nekonečného množství designů od klasických masek po příjemně padnoucí 3D masky nebo masky s motivem

K některým typům masek můžete dokoupit chladící gelovou vložku a dopřát tak maximální úlevu unaveným očím. 

Spořivější z nás potom ocení fakt, že maska je o dost levnější varianta drahé zatemňovací rolety. Tmu můžete mít během vteřiny, aniž byste omezovali třeba partnera, který si chce ještě dočíst kapitolu.

3D maska na spaníMasky na spaní s motivem plameňákaLunesto maska 

 

3. Uberte modré světlo, přidejte melatonin

Jak známo, televize či displeje chytrých zařízení vyzařují modré světlo, které naše tělo vnímá jako světlo denní, a tak dostatečně neprodukuje melatonin (tzv. hormon spánku). 

Pokud si večer bez televize nebo telefonu nedokážete představit, je vhodné používat speciální ochranné červené brýle, které chrání před UV zářením a modrým světlem. 

Věděli jste, že...?

Sníženou hladinou melatoninu trpí lidé, kteří pracují na směny nebo málo spí, jeho hladina se také snižuje s věkem?

 

Při těžkosti s usínáním je možné doplňovat melatonin v tabletách. Přispívá ke zkrácení doby nutné k usnutí a také přispívá ke zmírnění pocitu únavy v důsledku časového posunu (jet-lag). 

Mito Light brýle blokující modré světloLunesto melatonin novýBarner počítačové brýle

 

4.Sáhněte po bylinkách proti nespavosti

Vyzkoušejte i přírodní metody v podobě bylin, které proti těžkým nocím ordinovaly už naše prababičky.

Třeba meduňka kromě silic a dalších látek obsahuje citral či kyselinu hydroxytriterpenovou. Tyto látky mají zklidňující účinky a působí proti nadměrnému stresu a úzkosti 

Není nic jednoduššího než vypít před spaním čaj s obsahem meduňky ideálně v BIO kvalitě.

Allnature sušená Meduňka naťSonnentor čaj Dobrý večerAllnature spánek

 

5.Uvolněte se

Před spaním si vytvořte relaxační rituál, jako je např. čtení knihy, meditace nebo teplá koupel. Navození správné relaxační atmosféry může umocnit relaxační hudba nebo aromaterapieNěkteré vonné oleje, jako levandule, máta nebo růže, pomáhají uvolnit a zklidnit mysl. Velmi důležitý je také pravidelný spánkový režim, který pomáhá udržovat stabilní cirkadiánní rytmus.

jan_melvil_proc_spimeEsenciální olej Levandulejan_melvil_cirkadianni_kod

TIP: Pokud vás zajímají další informace, které se točí kolem zdravého spánku, navštivte informační web ChytrýSpánek.cz

Čtěte dále: 5 rad, jak vybrat správnou matraci na spaní