Jak si užít kino? Popcorn, limonáda a špunty do uší!

Ne, nezdá se to jenom vám. Filmy v kinech opravdu jsou nahlas. Cíl je jasný – vtáhnout vás ještě více do děje a přinést nejlepší možný zážitek. Jenže co když je hlasitých výbuchů, dunící hudby a křiku pro vaše uši až moc? 

spunty-do-usi-do-kina

Kolik hluku je příliš

Hladina hluku v kině se podle údajů americké vládní agentury pro neslyšící pohybuje v rozmezí 74 dB až 104 dB. Při některých akčních scénách může stoupat ještě výš. Ostatně přesvědčit se o tom můžete sami pomocí nejrůznějších mobilních aplikací měřících hluk (zkuste třeba bezplatný Zvukoměr). Lidské ucho je připravené zvládat hluk do 80 dB po dobu 8 hodin a až při 120 dB a více hrozí bolest nebo okamžité poškození sluchu. Je tedy všechno v pořádku? Ne tak docela. 

Pravdou je, že ne vždy je během promítání hladina hluku takto vysoká a záleží samozřejmě také na žánru filmu. Vrásky na čele by nám ale měla dělat prodlužující se doba trvání bijáků. Když jsme totiž zmínili, že 80 dB je „v pořádku” na dobu 8 hodin, je také důležité doplnit, že s každými dalšími 3 decibely se tato doba zkracuje na polovinu. Hluku o síle 83 dB už bychom tedy neměli vystavovat uši na více než 4 hodiny a tak dále. Z toho vyplývá, že strávit v kině celé odpoledne není pro vaše uši zrovna dobrý nápad.


Zážitek, nebo utrpení?

Multikina ale samozřejmě nemají za cíl náš sluch poškodit. Za zvuk většiny produkovaných filmů je v současnosti odpovědná společnost Dolby. Jejich zvukový systém nabízí škálu deseti stupňů hlasitosti, přičemž firma samotná doporučuje stupeň 7. Zástupci kin ale často uvádějí, že vzhledem k občasným stížnostem hranici snižují a nastavují na stupně 5 nebo 6. 

Pokud se vám i tak zdá, že vaše uši výbuchy a výstřely „trhají”, nemusí jít jen o vaši větší citlivost. Zvuk filmů je obvykle dimenzovaný na velké kinosály plné lidí a v těch menších nebo poloprázdných tak může působit hlasitěji. 


Děti a kino: opatrnost je na místě

Ještě vážněji byste hladinu hluku v kinosálech měli brát v případě, že na film vyrážíte s dětmi. Ratolesti mladší 3 let byste do kina vůbec vodit neměli – jejich uši jsou stále ve vývinu a mohlo by dojít k trvalému poškození ušních bubínků. Ale i větším dětem mohou kina způsobovat problémy. A to třeba i po psychické stránce, kdy přílišná hlasitost může vyvolávat dokonce strach.  


Udělejte z ochrany uší prioritu

Existuje řešení? Ano – špunty do uší do kina. V zahraničí běžná věc, v našich končinách zatím ne tak rozšířená, ale protože ani sebelepší filmový trhák nestojí za poškození sluchu, nejspíš se s nimi budeme setkávat stále častěji. S jakými si rodinné odpoledne v kině užijete bezpečně a se vším komfortem? 

Zkuste znovupoužitelné špunty do uší Alpine Party Plug, které umí zachovávat kvalitu zvuku a hodí se tak i na koncerty a party, nebo špunty Alpine PartyPlug Pro Natural s lineárním tlumením hluku. Dětem od 3 do 12 let nabídněte špunty Alpine Pluggies Kids přizpůsobené menším uším. A nebo si pořiďte EarPeace Music se dvěma velikostmi špuntů v základním balení – jeden pár pro vás, jeden pro malého filmového diváka. 

Alpine Party PlugAlpine Pluggies KidsEarpeace Music NEW