BLACK FRIDAY -20 % na vše s kódem "BLEKFRAJDEJ". Platí do neděle. Akce se nevztahuje na již zlevněné produkty a dárkové poukazy.

Jak vybrat špunty pro děti

Děti si hrají a učí se každý den. Bohužel spousta z nich si v tomto věku trvale poškodí svůj sluch. Důvodem je to, že mají v raném věku extra citlivé uši na hluk. Zároveň někteří děti mají často bolest uší nebo infekci z plavání. A spousta z nich taktéž bolí uši při vzletu a přistání letadla.

Existuje celá škála špuntů do uší a chráničů vytvořených speciálně pro děti, které tyto problémy umí řešit. Jak ale vybrat ty správné? Zaprvé je důležité si říci, k jaké činnosti chcete, aby vaše dítě špunty využívalo. Tedy prvním rozcestníkem budou podkategorie: špunty pro děti proti hluku, špunty pro děti na plavání a dětské špunty do letadla. V každé z těchto kategorií najdete několik položek. A které vyhovují přímo vašemu dítěti vám poradíme v následujících odstavcích.

Jak vybrat špunty do uší pro děti_1

 

Špunty pro děti proti hluku

Pokud s dětmi rádi chodíte na festivaly, živá vystoupení, sportovní zápasy, do kina nebo chcete malému dopřát chvilku klidu na odpočinek nebo učení - dětské špunty proti hluku jsou přesně pro vás.

 

Materiál

Hlavním parametrem pro výběr je materiál. V naší kategorii můžete volit mezi plastem a tvarovatelným silikonem. Jediným zástupcem plastu jsou špunty Alpine Pluggies Kids. Jsou vyrobené ze speciálního termoplastu, který v uchu změkne a přizpůsobí se jeho konturám pro perfektní utěsnění. Špunty Alpine Pluggies jsou multifunkční. Jsou vhodné jak proti hluku, na plavání, tak do letadla a navíc jsou znovu použitelné. To znamená, že je může malý využívat při všech těchto činnostech a navíc hodně krát. Pozor, tyto špunty však výrobce nedoporučuje na spaní. Mají tvrdou koncovku a mohly by být nepohodlné.

Alternativou je druhá skupina zástupců špuntů z tvarovatelného silikonu, která je poměrně početnější. Dětské silikonové špunty se nestrkají dovnitř do ušního kanálku, ale pouze překryjí ušní jamku. Drží díky své lepivosti a podtlaku. Díky tomu netlačí uvnitř ušního kanálku a lze je považovat za nejpohodlnější řešení. Lze v nich i spát. V této kategorii můžete sáhnout po špuntech v nejrůznějších barvách a tvarech. V nabídce jsou balení s různým počtem párů. Bohužel materiál není znovupoužitelný a je potřeba špunty měnit, pokud jsou špinavé nebo už nejsou lepivé. Většinou jeden pár vydrží kolem pěti použití.

 

Utlumení

Dalším parametrem pro výběr je hladina utlumení. Ta se udává v SNR. Čím jsou hodnoty vyšší, tím více budou špunty blokovat hluk. V naší nabídce mají špunty pro děti vesměs podobnou hladinu utlumení (24 - 25 dB). Proto je tento parametr méně rozhodujícím. Termoplastové špunty Alpine Pluggies Kids, tlumí o 1 dB lépe.

 

Další parametry

Všechny dětské špunty proti hluku z naší nabídky mají v balení pouzdro, aby se mohly špunty lépe přenášet a tolik se nezašpinily. Zároveň neobsahují šňůrku a samozřejmě se vyznačují menší velikosti než standardní špunty pro dospělé.

Alternativou ke špuntům pro děti jsou méně diskrétní mušlové chrániče sluchu. Taktéž velice dobře chrání sluch dětí, dají se používat opakovaně a vypadají cool. Můžete je dokonce i kombinovat se špunty pro dvojitou ochranu. Hodnoty utlumení se nebudou u obou chráničů sčítat, ale určitě dosáhnete lepších výsledků než při použití pouze jedné položky. 

 

Špunty pro děti na plavání

Děti často zažívají bolest uší a ušní infekci kvůli vodě. Proto vznikly dětské špunty, které izolují ušní kanálek, aby se tam nic nedostalo. Zde stejně jako u špuntů pro děti proti hluku jsou na výběr pouze dva materiály: plast a tvarovatelný silikon. 

 

Materiál

Počestným zástupcem plastu jsou opět dětské špunty Alpine Pluggies Kids. Jak již bylo psáno výše, tyto špunty jsou multifunkční, takže se s nimi potkáme i v poslední podkategorii: "dětské špunty do letadla". Pluggies Kids jsou vyrobené z termoplastu, který díky teplu ucha změkne a přizpůsobí se jeho konturám. Materiál bude dobře těsnit a neměl by vypadávat z uší. Nebude tlačit jako pěna, která se v uších rozpíná a nebude nasávat nečistoty. Jeho nejsilnější stránkou je znovupoužitelnost. Tyto špunty můžete používat opravdu hodně krát.

Druhou početnější skupinou jsou dětské špunty na plavání z tvarovatelného silikonu. Tento materiál se nestrká dovnitř do ušního kanálku, ale pouze překryje ušní jamku. Drží díky své lepivosti a podtlaku. Materiál by se měl před použitím zahřát v dlani, aby se lépe tvaroval. Špunty se nestrkají přímo do uší, takže netlačí a jedná se o nejpohodlnější řešení. Bohužel silikon nevydrží tak dlouho jako špunty plastové. Jeden pár při šetrném použití vystačí přibližně na pět použití. Většinou dokud jsou špunty lepivé nebo se nezašpiní. V nabídce máme špunty různých barev a obrázků. Vyniknou snad už jen špunty Putty Buddies, které jsou jako jediné plovoucí. Tedy, že se nepotopí, pokud malému spadnou do vody. Silikonové špunty můžete zakoupit od jednoho až po šest párů v balení.

U dětských špuntů do vody je určitě nejdůležitější, aby nevypadávaly z uší. To vám bohužel ani u jednoho z popsaných materiálu zaručit nemůžeme. Každý máme různé tvary ušních kanálku a ve vodě děláme různé blbiny a děti obzvlášť. Při takových aktivitách vypadnutí špuntů hrozí nejvíce. Proto doporučujeme sáhnout zároveň i po čelenkách na plavání. Čelenka dokáže spolehlivě udržet špunty na svém místě a zároveň slouží jako dodatečná ochrana před vodou. Čelenky máme v různých velikostech a barvách.

 

Utlumení

Všechny naše dětské špunty na plavání mají podobné utlumení (23dB - 25dB). Hodnoty se udávají v SNR a čím jsou vyšší, tím více špunty tlumí. V tomto případě je asi lepší nižší utlumení, aby děti mohli slyšet co se děje v okolí a kdo na ně mluví. Některé zátky SNR uvedeno nemají. Jelikož se jedná pouze o špunty na plavání, nebyly u nich hodnoty utlumení měřeny.

 

Další parametry

Všechny dětské špunty na plavání mají v balení pouzdro pro vhodné přenášení a aby se tolik nezašpinily. Neobsahují v balení šňůrku a jsou samozřejmě menší velikosti než standardní špunty pro dospělé.

 

Špunty pro děti do letadla

Na závěr se podíváme jak si poradit s bolestí a tlakem v uších při létání. Momentálně máme v nabídce dva druhy špuntů do uší do letadla pro děti. Jsou jimi Alpine Pluggies Kids a špunty Cirrus EarPlanes EP2 pro děti. Než se opět pustíme do parametrů, tak vám nejdříve povíme jak tyto špunty fungují.

 

Jak to funguje

Špunty do letadla mají v sobě malou dírku a chovají se jako ventil. Vyvažují postupnou a neustálou změnu tlaku mezi vnějším prostorem a středním uchem. To dává Eustachové trubici dostatečný čas pro adaptaci mezi změnami v tlaku. Díky tomu by vaše dítě nemělo mít při vzletu a přistání letadla zalehlé uši a bolest.

Výrobci doporučují použít špunty před vzletem letadla. Špunty můžete malému vytáhnout, až když letadlo nabere maximální výšku. Minimálně byste měli špunty použít 1 hodinu před přistáním, kdy dochází k nejvyšším změnám v tlaku. Špunty byste měli vyndat po přistání, až když jsou dveře kabiny otevřené. Díky tomu zajistíte nejlepší možný účinek špuntů.

Velikou výhodou špuntů do letadla pro děti je především jejich možnost opětovného použití. Nemusíte se tedy bát, že byste před každým letem museli kupovat nový pár. Množství použití není stanoveno, nicméně například společnost Cirrus doporučuje používat svoje špunty EarPlanes maximálně během 10ti letů a následně vyměnit.

 

Materiál

Nyní se postupně pustíme do parametrů a vlastností. A prvním z nich je opět materiál. Zde na rozdíl od předchozích dvou kategorií není až zas tak důležitý. Materiály mají vesměs stejné vlastnosti. Jsou pevné, aby špunty něco vydržely a daly se umýt a zároveň měkké, aby byly pohodlné pro ucho. Alpine Pluggies Kids jsou vyrobené ze speciálního termoplastu, který v uchu změkne a přizpůsobí jeho tvaru a Cirrus Earplanes EP2 pro děti jsou silikonové.

 

Utlumení

Hodnoty utlumení špuntů do letadla se udávají v SNR. Alpine Pluggies Kids mají SNR 25dB a Cirrusy SNR 22dB. Čím jsou hodnoty vyšší, tím více budou špunty navíc blokovat i hluk v kabině a hučení motorů. Nicméně díte může mít po delší době nošení špuntů pocit izolace, který nemusí být příjemný. Ani jedny z těchto špuntů se nedoporučuje používat na spaní, jelikož mají tvrdou plastovou koncovku. Kvůli vyššímu utlumení můžete na dítě mluvit hlasitěji než normálně. Proto je na každém aby si stanovil, kolik okolního hluku chce slyšet.

 

Další parametry

V balení se špunty dostane vždy i něco navíc. Zaručeně můžete počítat s pouzdrem, kam můžete špunty schovat a přenášet je v něm. Je vhodné zejména z hygienických důvodů. Dále je to například šňůrka na krk od Cirrusu. A u špuntů Pluggies Kids je to pomůcka na zasouvání špuntů.

Všechny špunty pro děti jsou vhodné i pro dospělé s menším ušním kanálkem.

 

Tabulka srovnání

   EarPlanes EP2 pro děti   Alpine Pluggies Kids  Quies špunty na plavání pro děti Putty Buddies Mack's silikonové špunty na plavání pro děti Cartoonz silikonové špunty pro děti
Kategorie Do letadla Proti hluku, do vody, do letadla Proti hluku, do vody Do vody Proti hluku, do vody Proti hluku, pro děti
Materiál Silikon Termoplast Silikon Silikon Silikon Silikon
Plovoucí - - - - -
Pouzdro
SNR 22 dB 25 dB - - 22 dB 22 dB
Něco navíc šňůrka pomůcka na zasouvání, nálepky - - tetování  motiv
Cena  259 Kč 350 Kč  158 Kč   59 Kč 169 Kč   219 Kč

 

Zobrazit nabídku špunty do uší pro děti