Stále potkáváme lidi, kteří mají na společných chalupách, firemních přespávačkách či dovolených problém kvůli hluku, klapání dveří či chrápání usnout – ale špuntů do uší se bojí. Že je budou tlačit. Že si zničí uši. Nebo že neuslyší plačící dítě.
Podobné obavy jsou ale zbytečné. Je škoda okrádat se o klidný, hluboký a nerušený spánek a útrpně usínat s polštářem na hlavě, když je tu zdravá a účinná cesta k tichu.
Pojďme mrknout na 6 nejčastějších mýtů o špuntech do uší, které se ve společnosti tradují – a v době high-tech materiálů a revolučních technologií nejsou dávno pravdivé.
Mýtus 1: Špunty v uších tlačí a jsou neforemné
Chrápající partner, hluk z ulice nebo noční štěkání psa od sousedů? Mnozí z nás už zkusili někdy dříve zamířit do lékárny a koupit špunty do uší. Klasické ucpávky ale bývaly často opravdu tvrdé, s voskovým koncem, který v uších škrábal.
Nic takového už ale zažívat vůbec nemusíte. Klidné usínání a hluboký zdravý spánek zkuste nastartovat s měkkými špunty z high-tech pěny. Moderní pěnový materiál má nejvyšší utlumení a zcela se přizpůsobí tvaru vašeho ušního kanálku.
Pěnové špunty značek Mack's nebo Ohropax na spaní jsou hedvábně jemné a úplně měkké. V uších je při spánku neucítíte.
„Naprosto úžasné! Konečně mě nebolí ze špuntů uši. Vyzkoušeno na firemní akci. Neslyšela jsem chrápání ani vrzací dveře. Budu všude doporučovat.“
– Jana J. (pěnové špunty do uší Ohropax Mini Soft, utlumení 35 dB)
Mýtus 2: „Bojím se, že neuslyším plačící dítě nebo budík“
Špunty do uší mají různou míru utlumení, zvanou SNR. Tato hodnota vám sdělí, o kolik decibelů zvolené špunty do uší pustí do vašich uší méně.
Některé pěnové špunty do uší mají obrovské utlumení až 39 dB, ty vám pomůžou třeba při usínání vedle chrápajícího partnera nebo partnerky. Potřebujete-li slyšet probudivší se dítě odvedle z pokoje nebo tence zvonící budík, jednoduše zvolte nižší míru utlumení, kolem 25–30 dB SNR.
Nebo sáhněte pro znovupoužitelné špunty do uší určené na spaní, například od proslulé nizozemské značky Alpine. Kromě termoplastového materiálu, který se díky teplu vašeho ucha zcela přizpůsobí tvaru vašeho kanálku, uvnitř špuntu najdete speciální filtr. Ten odstíní všechny nepříjemné rušivé frekvence, zároveň do vašeho ucha nechá proniknout důležité zvuky, jako je právě budík nebo probuzené poplakávající miminko.
„Bydlíme v Praze a ložnice má okna do ulice. Spala jsem denně se špunty do uší, i když byli moji synové oba úplně malí. Nikdy se mi nestalo, že bych se neprobudila, když mě potřebovali.“
– Jitka H. (špunty Alpine Sleep, utlumení 25 dB).
Mýtus 3: Dlouhodobé spaní se špunty je nezdravé
Kvalitní špunty do uší jsou navržené, testované a schválené pro dlouhodobé spaní. Ani při použití skutečně žádné nebezpečí ani poškození ušních kanálků nehrozí.
Stačí dodržovat dvě jednoduchá pravidla:
1) UDRŽUJTE ŠPUNTY ČISTÉ
Pěnové a vůbec všechny jednorázové špunty doporučujeme měnit nejpozději po 5 použitích. Špunty vyhoďte také, pokud se vám omylem zašpiní, abyste si do ucha zbytečně nezanesli infekci. Po probuzení špunty uložte do pouzdra, které je ochrání proti prachu a nečistotám.
Znovupoužitelné špunty do uší je třeba pravidelně čistit a mýt. Pak vám vydrží mnoho měsíců.
2) VKLÁDEJTE JE DOVNITŘ SPRÁVNĚ
Pěnové špunty stačí jemně mezi prsty srolovat do užší ruličky a pak vložit dovnitř. Pěna se pomalu roztáhne a ušní kanálek zaplní. Za chvíli zapomenete, že je uvnitř máte.
Silikonové, termoplastové a voskové špunty se vkládají zase jinak.
Mýtus 4: „Na špunty do uší mám moc úzké kanálky“
Především ženy, ale i teenageři nebo muži s užšími ušními kanálky nemusí zoufat. Kromě běžných velikostí už jsou běžně ke koupit špunty menších velikostí. Značka Mack's přináší třeba sérii svítivě růžových DreamGirl nebo fialových Slim Fit, které dostatečně utlumí i noční hluk.
„Tyto špunty jsou za mne naprosto skvělé. Mám úzké ušní kanálky a tyto špunty pěkně sedí, netlačí a hezky izolují hluk od sousedů, takže se konečně v klidu vyspím. Mám jich nakoupenou pěknou zásobičku :-)“
– Hanka (špunty Mack's Slim Fit, míra utlumení 31 dB)
Mýtus 5: „Špunty nepotřebuju, stačí mi vata do uší!“
Možná jste si doposud v boji proti chladu při jízdě na kole vystačili s vatou do uší a na koncertech s papírovými kapesníčky. Obojí je ale risk. Známe případy, kdy zapadlé kousky vaty nebo papírků museli lovit lékaři na pohotovosti. O nedostatečném utlumení, kdy si v hluku můžete uši skutečně poškodit, ani nemluvě.
Váháte-li, zda jsou špunty do uší pro vás a jaký materiál by nejlíp vyhovoval vašim potřebám, pořiďte si speciální výhodný balíček, v němž „ochutnáte“ rovnou 17 různých druhů špuntů – Earplugs Starter Pack. Obsahují kromě pěnových i voskové a silikonové špunty do uší, s utlumením od 24 do 39 dB.
Starter Pack mi umožnil levně a pohodlně vyzkoušet různé typy špuntů, díky čemuž jsem uviděl rozdíly z hlediska tlumení i pohodlí (délka, tlouštka, materiál), o kterých jsem ani nepřemýšlel. Vřele doporučuji všem, ať už jste dlouhodobí špuntovači, nebo se špunty začínáte a nevíte, které vybrat. Start Pack vám pomůže.
– Tomáš V.
Mýtus 6: „Se špunty nemůžu spát na boku“
Máte-li opravdu citlivé uši a nesnášíte pocit, že vám s nich něco trčí, vyzkoušejte vosk nebo tvárný silikon. S takovými špunty se spí na boku jedna radost.
„Doporučuji. Používám je už léta na spaní – proti chrupkání partnera. Mám větší zvukovod, takže mi běžně dostupné špunty do uší kloktaly, byly malé. Tyto se dají krásně přizpůsobit tvaru zvukovodu a krásně těsní všude. Netlačí a bez problému se dá spát na boku. Nevypadávají. Používám je několikrát po sobě.“
– Ivana Č. (silikonové špunty Pillow Soft, utlumení 24 dB).