Čajový speciál: oolong, kukicha nebo rooibos? Prozkoumejte bohaté chutě i účinky čajů

Čaj. Už samotné slovo hřeje. Zachumlání do deky, jemná pára nad šálkem a zemitá vůně čerstvě vylouhovaného čaje... to je esence podzimu. Pojďme se podívat blíž na různé druhy a účinky čaje i největší čajové speciality.

Čajový speciál

Podle starodávného mýtu spadlo čínskému císaři Šen Nungovi do kotlíku horké vody pár lístků ze zvláštního keře, pod nímž seděl. Byl uchvácen jeho vůní i energií, kterou po vypití získal.

Z pití čaje se už před tisíci lety stal v Číně vznešený rituál elit, kterým si utužovali zdraví. Čajovník se používal jako zázračná medicína, která zastavuje krvácení, léčí špatné zažívání či vysoký tlak. Postupně se pěstování čajovníku rozšířilo i po Japonsku a Indii – až do celého světa.

Věděli jste, že... 
Slovo tea (anglicky čaj) má původ ve staré čínštině? Prastaré slovo „té“ ale později soupeřilo na jihovýchodě Číny s mandarínským slovem „ča“. Z něj se pak přes perský „chai“ dostalo až k nám a vznikl náš „čaj“.

 

Pojďme zjistit, který čaj má nejvíc antioxidantů, k čemu je dobrý zemitý pu-erh a který horký nápoj vybrat, když se chcete vyhnout velkému množství kofeinu (teinu).


Zelený čaj: ten „pravý“ a jediný

V Číně nebo v Japonsku je zelený čaj ten jediný „pravý” čaj. 

Jedná se o lístky čajovníku, které neprojdou plným procesem oxidace a zachovávají si nejvíce blahodárných účinků. Sbírají se celé listy, které se ihned suší. Zelené čaje se nezalévají vroucí vodou, ale zchladlou na 70–80 °C.

Hrnek zeleného čaje obsahuje 30 až 90 mg kofeinu (teinu), podle druhu a způsobu přípravy, což je množství srovnatelné s kávou. Díky tříslovinám a dalším složkám ale nepůsobí takovou „ťafku“ jako espresso a lidé si zelený čaj chválí pro jeho jemné povzbuzení.

Zelený čaj obsahuje velké množství velmi silných antioxidantů – polyfenolů, které snižují riziko rozvoje rakoviny, srdečních chorob, regulují tlak, cholesterol a množství cukru v krvi.

Přečtěte si také: Co jsou antioxidanty?

 

Kvalitní zelené čaje vynikají lehkou, svěží chutí, se sladkým až lehce trpkým dozvukem. Máte-li radši plnější chuť, z čínských sypaných čajů vyzkoušejte gunpowder, neboli „střelný prach“ – čaj, jehož lístky jsou svinuté do kuličky a po zalití vodou se krásně rozvinou. 

Tradiční dobrotou je pak čaj jasmínový, zelený čaj s květy jasmínu – pozor ale, abyste nekoupili nějakou levnou náhražku s umělými aromaty. 

Lehčí a svěžejší druhy pak nabízí Japonsko a jeho legendární sencha. Její čerstvé lístky se po sběru propařují, čím se zachová světle zelená barva. Podobně zelená je také bancha, která má chuť plnější a výraznější, zároveň má o něco méně kofeinu, protože se sklízí až v létě a na podzim. Oba tyto druhy se v Japonsku popíjí od rána do večera.

Ty nejvyšší třídy japonských čajů zahrnují výjimečný čaj gyokuro, sladkou a lehoučkou chutí a minimální trpkostí. Lístky čaje gyokuro se 3 týdny před sklizní zakryjí, aby se následně dosáhlo co nejvyšší koncentrace chlorofylu – keř čajovníku ho pro daný rok vyčerpá, a proto vzácná sklizeň gyokuro probíhá ručně pouze jeden den v roce.

Sonnentor GunpowderSonnentor zelený čaj jasmínSonnentor zelený čaj Sencha


Kukicha, hojicha, matcha – kdo je kdo?

Kukicha je čaj sesbíraný zejména z mladých stonků a žebroví čajových lístků. Má světle zelenou barvu a nepředstavuje takovou kofeinovou bombu jako třeba sencha. 

Hojicha vzniká pražením směsi větviček, stonků a lístků čaje sencha, díky nízkému obsahu kofeinu je vhodný na odpolední a večerní pití. Má specifickou podmanivě nasládlou chuť. 

Matcha je jemný prášek drcený z velmi mladých čajových lístků. Nelouhuje se, ale pije se rozmíchaný v teplé vodě. Nikdy ho nezalívejte tou vroucí! Má ze všech druhů čajů nejvyšší podíl antioxidantů i chlorofylu a svěže povzbuzuje.

Přečtěte si také: Průvodce čajem Matcha
Allnature Matcha Tea newBambusová metlička na MatchaAllnature Matcha Tea a metlička


Černý čaj: plná chuť a jemnější účinky

Domovem černého čaje je Indie a Srí Lanka, pití černého čaje, s mlékem či s ohromným množstvím cukru, si oblíbili v Anglii, Turecku nebo Rusku už v 17. století.

Černý čaj pochází ze stejného keře, jako čaj zelený – jen u černého čaje už proběhl proces oxidace (pozvolné přirozené sušení a ztráta zelených polyfenolů), který naplno rozvinul vůni a chuť čaje. Černý čaj se zalívá vroucí vodou a vytvoří nálev plné, sladkohořké chuti. Díky vyššímu obsahu tříslovin a menšímu obsahu kofeinu má jemnější účinky než silné zelené čaje.

Chcete-li svlažit jazyk tím nejkvalitnějším, zkuste čaj typu darjeeling, nejlépe v bio kvalitě. 

Vyzkoušejte: jemný Sonnentor Bio Darjeeling


Bílý čaj: pro nebeský zážitek

V čínských provinciích Pai Mu Tan a Shou mei (a na několika místech v Nepálu a Indii) se z místních keřů čajovníku sbírají neotevřené pupeny čajových lístků. Nechají se zvadnout a usušit na slunci. Čaj není nijak dál zpracováván, rolován ani oxidován.

Vzácný a drahý čaj dostal jméno „bílý“ podle barvy chmýří nezralých pupenů. Má nebesky jemnou chuť a sladší tóny než je tomu u zelených nebo černých čajů. Nálev bledě žlutý až žlutohnědý.


Oolong, pu-erh a žluté čaje pro čajové odborníky

Oolong podle legendy nese jméno sběrače Wu Longa, kterého vystrašil od práce velký jelen a on před ním utekl. Po návratu zjistil, že lístky už na prudkém slunci začaly oxidovat. Čaje typu oolong jsou na půli cesty mezi zeleným a černým čajem, někdy se jim také říká modrozelené. Mají hlubší oříškové podtóny a sladší chuť, zároveň nejsou tak těžké, jako někdy černé čaje umí být.

Pu-erh je velkou specialitou, na jehož specifické chuti mají někteří milovníci čaje závislost, jiní ho nesnesou. Jedná se o lisovaný čaj, který kromě oxidace také prošel fermentací za účasti přirozeně se vyskytujících bakterií a plísní. Má zemitou chuť, působí blahodárně na trávení a prý také podporuje hubnutí. Zalívá se vroucí vodou.

Žlutý čaj je nejdražší čínskou specialitou, který roste pouze na malém území a Čínané si ho léta nechávali pouze pro domácí trh. Nezralé lístky a pupeny se speciální technikou kroucení sklidí, jsou několikrát zahřívány na horkých pánvích a baleny do speciální látky. Vytvoří se velmi aromatický, přitom jemný čaj se žlutým nálevem.

White Monkey neboli bílá opice je známý čínský čaj pocházející z oblasti Fujian. Jedná se o vysoce jakostní pravý zelený čaj, který je někdy díky vysokému podílu ochmýřených tipsů mylně považován za čaj bílý. White Monkey nabízí nálev světle žluté až nazelenalé barvy s jemným a mimořádně čistým aromaChuť je delikátní, květinová s náznakem sladkého medu.

Sonnentor OolongSalvia Paradise Pchu-erSalvia Paradise White Monkey


Rooibos, bylinky a spol.: čaje nečaje

Rooibos nabývá na oblibě v posledních letech čím dál víc. Tento nápoj z afrického keře chutí připomíná čaj, ale neobsahuje vůbec žádný kofein. Je vhodný na celodenní pití i pro děti. Navíc obsahuje širokou paletu minerálů a podporuje dobré trávení.

Yerba Maté je tradiční nápoj Jižní Ameriky z keře cesmíny paraguajské, se specifickou chutí a vysokým obsahem kofeinu a minerálů. Pozitivně ovlivňuje imunitní systém a funkci ledvin. Pije se děrovaným brčkem bombillou z vydlabané nádoby kalabasa.

Sonnentor RooibosSonnentor Yerba MatéSonnentor Lapacho


Bylinné čaje a Sonnentor

Potřebujete si od kofeinu odpočinout? Odpovědí jsou bylinné čaje. Bylinky dokáží léčit tělesné neduhy i dodat tělu i duši to, co jim chybí.

Kvalitní bio bylinné čaje v produkuje česká firma Sonnentor. Jsou v osobním kontaktu s místními pěstiteli a jejich rodinami, pracují s ohledem na životní prostředí a s respektem vůči lidem.

Sypané čaje Sonnentor balí do recyklovaných obalů a kompostovatelných celofánů. Jejich čajové sáčky také bez obav hoďte do bioodpadu nebo na kompost, protože jejich vrchní „vlaječka“ je barvena pouze přírodními netoxickými barvami.

Sonnetor Dobrý večerSonnentor Dobrá náladaSonnentor Kouzelný nápoj


Jaký je váš oblíbený Sonnentor: na ranní vzpruhu, dobrou náladu nebo čaj pro hluboký spánek?