Ekologický předvánoční úklid: na celou domácnost stačí čtyři ingredience!

Fenomén non-toxic neboli netoxické domácnosti se rychle rozšířil i po Česku. Hlavní myšlenka je jasná: zbavte se zbytečné chemie a vraťte se k silným – a hlavně levným přírodním čistícím přípravkům našich babiček. 

Ekologický předvánoční úklid 

Čím dál víc lidí zjišťuje, že mít v komoře desítky plastových lahví, plných více či méně jedovatých chemikálií, není třeba. Pojďte se vrátit k přirozeně ekologické domácnosti a úklidu, který neohrožuje zdraví a dýchací cesty.  

S vánočním úklidem vám pomohou třeba i vaše děti – o to víc rády, když je k bezpečnému čištění umyvadla třeba jedlou sodou nebo octem bez obav pustíte.

 

1. Kyselina citronová – bojovník se skvrnami a vodním kamenem

Kyselina citronová se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Jako prášek se v malém množství přidává se jako dochucovadlo a přírodní konzervant do jídel či marmelád.

Ve vyšších dávkách funguje jako účinné čistidlo, změkčuje vodu a rozpouští skvrny. Při úklidu buďte opatrní na kontakt s kůží, může ji lehce podráždit.

S kyselinou citronovou zvládnete:

 • čištění WC: dvě lžíce jedlé sody nasypte do WC a nechte působit, poté vyčistěte štětkou.
 • čištění pračky: 250 g kyseliny citronové nasypte do prázdného bubnu, pusťte cyklus praní na 50–60 °C.
 • odstranění skvrn z oblečení: prádlo namočte na 1 hodinu v roztoku 10 g kyseliny citronové na 1 litr vody.
 • čištění rychlovarné konvice: konvici naplňte vodou do ponoření topného tělesa a přidejte 1 lžíci kyseliny citronové, nechte projít varem.
 • čištění myčky: 250 g kyseliny citronové nasypte do prázdné myčky a spusťte program s vyšší teplotou.
Allnature Kyselina citronováAllnature Sada na eko úklid2. Peroxid – likviduje viry a bakterie, ale i fleky

Peroxid vodíku známe hlavně z dob dětství jako dezinfekci, účinnou proti virům a bakteriím. Jedná se o čirou kapalinu, která také zázračně dokáže bělit i zatočit se skvrnami živočišného původu (krev nebo moč třeba od domácích mazlíčků).

Používejte ověřený a pro domácnost bezpečný peroxid v koncentraci 3 %.

S peroxidem hravě vyčistíte:

 • kuchyňský dřez: nastříkejte peroxid, nechte působit, poté vyčistěte kartáčem.
 • připálený sporák: smíchejte peroxid s jedlou sodou a vytvořte čistící směs, jíž pak sporák vydrhněte.
 • zápach z ledničky: smíchejte peroxid s vodou v poměru 1:1 a nastříkejte do vyklizené lednice, poté pořádně vytřete mokrým hadříkem s teplou vodou.
 • plísně a černé stopy v koupelně: nastříkejte peroxid na postižená místa a nechte působit alespoň 30 minut, poté smyjte.

 

3. Bílý ocet na vodní kámen i odpady 

Bílý ocet s 10 % kyseliny octové je ve srovnání s klasickým 8% octem koncentrovanější a neobsahuje cukr, takže má průhlednou barvu a na čištěných površích nenechává žádné stopy.

Je báječným bojovníkem proti zápachu a změkčuje vodu. Bez obav k čištění s bílým octem můžete pozvat i svoje děti.

Bílý ocet se dá využít:

 • jako univerzální čistidlo všech povrchů: nařeďte čistou vodou v poměru 1:4. Z 1 litru octa a 4 litrů vody získáte 5 l čisticího prostředku.
 • k odblokování ucpaného odpadu: do odpadu nasypejte půl hrnku jedlé sody a zalijte jedním hrnkem octa, směs okamžitě začne reagovat a šumět. Nechte působit alespoň 15 až 20 minut.
 • k odstranění vodního kamene: smíchejte kyselinu citronovou s bílým octem, směs aplikujte na vodní kámen, nechte působit a potom opatrně mechanicky odstraňte.
 • jako leštidlo do myčky,
 • ve směsi s jedlou sodou jako čištič kachliček, dřezů a wc. 
Allnature Bílý ocetAllnature Peroxid vodíku

 

4. Jedlá soda – na bělení a mastnotu

Jedlá soda je univerzální bělidlo a čistič všeho zašlého. V kombinaci s peroxidem je nejlepší na připálené povrchy – hrnce, pekáče, trouby.

Návod je jednoduchy: smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 1:1. 

Jedlou sodu využijete při:

 • čištění mastnoty a připálených hrnců: kašičku naneste na místo a nechte chvíli působit, poté vydrhněte.
 • bělení spár mezi dlaždičkami: aplikujete kašičku ze sody a vody a necháte 1 hodinu působit. Pro silnější účinek přidejte ještě kuchyňskou sůl.
 • bělení prádla a záclon: smíchejte 4 litry teplé vody s hrnkem jedlé sody. Prádlo nechte namáčet pár hodin, poté vyperte.

 

NÁŠ TIP: Navoňte předvánoční domácnost esenciálním olejem

K čistidlu podlah s octem nebo praní prádla přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, nejlépe v bio kvalitě. Dodá prádlu i celé domácnosti svěží předvánoční vůni, která vám uleví od stresu.

Pro voňavý předvánoční domov doporučujeme:

Sonnentor Zimní nocSonnentor Anděl strážný