Plavání je ideální první pomoc pro bolavá záda – a skvělý trénink pro celé tělo a kardiovaskulární systém. Možná jste už ale nebyli v krytém bazénu od základky a do vody se trochu ostýcháte. Tady je záchranný kruh osmi tipů, s nímž vyrazíte do plavecké arény připravení a sebejistí.
1. CO SBALIT DO TAŠKY NA PLAVÁNÍ?
Hodím na sebe staré plavky a jde se do vody? Možná to půjde i tak, ale štiplavá voda v očích a smekavá podlaha vám možná zážitek z bazénu dost znepříjemní.
Pro komfort a svoje bezpečí si určitě nezapomeňte s sebou do bazénu přibalit kromě plavek také tuhle „svatou pětku“:
- plavecké brýle (naprostý standard pro pohodlné plavání)
- plaveckou čepici (ochrání vaše vlasy, které nebudou vystaveny působení silně chlorované vody)
- sandály nebo žabky (ze správného nenasákavého a neklouzavého materiálu)
- láhev na vodu
- župan nebo velký rychleschnoucí ručník
2. JAK VYBRAT PLAVKY DO BAZÉNU?
Vyhněte se obloukem dvojdílným plavkám na pláž či dlouhým plavkám šortkového typu. Ty ostatně v drtivé většině zařízení z důvodu hygieny ani nejsou povolené.
Kupte místo toho plavky určené k plavání v bazénu, abyste se mohli svobodně potápět, otáčet se a protahovat, aniž byste se museli obávat, zda vám plavky sklouznou nebo se shrnou.
Při zkoušení plavek v obchodě sledujte hlavně, jak sedí na těle. Plavky nesmí nikde tlačit, škrtit, ani být příliš volné.
3. POTŘEBUJI NOSNÍ SVORKU NEBO ŠPUNTY DO UŠÍ?
Voda teče. A při plavání teče do uší. To je prostě fakt. Pokud trpíte častými záněty uší nebo vás voda v uších obtěžuje, pak jsou špunty do uší velkým pomocníkem.
Moderní špunty do uší na plavání skvěle sedí, netlačí a v uchu je téměř neucítíte. Navíc existují i takové, co plavou na vodě nebo jsou sepnuté šňůrkou, určitě je tedy neztratíte.
Nosní svorky neboli klipy na nos už jsou věcí trochu spornější: plavci je rádi používají při plavání naznak či kraulu. Nejistý plavec by se jim ale měl vyhnout, protože vám na začátku znesnadní naučit se správně ve vodě dýchat.
4. JAK HLUBOKÁ JE VODA V BAZÉNU?
Ne všechny bazény mají stejný tvar nebo velikost, ale obecně řečeno na mělčí straně bývá 1,20 m hloubky, kde pohodlně dospělý člověk dosáhne na zem. Na opačné straně pak hloubka sahá do 2 až 3 m, ta je určená pro šipky do vody ze startovacích bloků. Existují ale i bazény s jiným uspořádáním, například stejnou hloubkou na obou koncích.
Hloubka je obvykle uvedena na ceduli na zdi nebo boku bazénu, ale v případě pochybností se můžete vždy před vstupem do vody zeptat plavčíka.
5. MUSÍM PŘI PLAVÁNÍ POTÁPĚT HLAVU?
Plavete-li styl prsa s hlavou neustále nad vodní hladinou, děláte podle odborníků velkou chybu. Krk je v nepřirozené pozici a vy si tak přetěžujete krční páteř. Z bazénu tak můžete odcházet ještě víc zničení než předtím.
Správná prsa se plavou s výdechem pod hladinu vody, kdy se páteř narovná.
Hlavně ženy s dlouhými vlasy si hlavu nerady namáčejí. Toto dilema ale řeší funkční čepice na plavání. Ty moderní už dávno nejsou vyrobené z nepříjemné páchnoucí gumy a parádně na hlavě sedí.
6. MŮŽU PŘED PLAVÁNÍM JÍST?
Plavání vyžaduje hodně energie, takže si rozhodně pár desítek minut předem můžete vychutnat zdravou svačinku nebo lehké jídlo, například ovoce, oříšky nebo proteinovou tyčinku.
Vyvarujte se ale velkých meníček či těžkých nebo mastných jídel, ze kterých se vám ve vodě může udělat mdlo.
7. MÁM STRACH VODY, CO MÁM DĚLAT?
Jestli je váš poslední zážitek z bazénu nepříjemný trenér na základní škole, který vás bidlem shazoval do vody a vy polykali andělíčky, nezoufejte.
Vezměte si do bazénu parťáka, který vám bude krýt záda. Nejlepší kamarádka nebo partner vám dodá jistotu a může vám znovu začít zkoušet zapomenuté pohyby a výdechy do vody.
Existuje spousta plaveckých kurzů i pro dospělé – věčné začátečníky. Nechte se zlákat voláním vody a důvěřujte instruktorům, že nepřepnou vaše síly a naučí vás plavat s jemností a respektem k vašemu tělu. Vaše záda vám už po pár týdnech poděkují.
Jestli jste opravdu úplný začátečník a skoro neplavec, rovnou zamiřte na lekce plavání pro začátečníky. Není se za co stydět. Naučíte se úplné základy dýchání a splývání na vodě a překonáte strach z vody.
8. POTŘEBUJI NA PLAVECKÝ TRÉNINK JEŠTĚ NĚJAKÉ DALŠÍ POMŮCKY?
Velký nafukovací kruh a pádla od plážového raftu určitě nechte doma. Pokud jste ale nejistý plavec a plavání toužíte oprášit, možná je na místě si nejdřív pojistit nadnášení nějakou plaveckou pomůckou, například destičkou nebo pásem.
Pokud nemáte vlastní vybavení, v bazéně bývají pomůcky, které lze na plavání bez problému zapůjčit.
Zdroj: článek blog.arenaswim.com