Jak vybrat repelent na léto? DEET vynechte, proti komárům chrání i přírodní oleje

Eukalyptus, citronela nebo levandule. I přírodní repelenty dokážou účinně odpuzovat hmyz a někdy i klíšťata. Stačí správná koncentrace a sem tam přestříknout – a obavy z hmyzích kousanců i škodlivé chemie můžete vypustit z hlavy. 

Jak vybrat repelent na léto

Možná nevíte, že tradiční repelenty obsahují účinnou látku DEET neboli diethyltoluamid. Vyvinuli ho Američané za druhé světové války pro boj v džungli a dodnes je využíván po celém světě proti komárům a klíšťatům. DEET je ale bohužel – stejně jako jiné pesticidy – toxický.


Čím DEET škodí?

DEET, který najdete ve všech tradičních repelentech, prokazatelně způsobuje alergické reakce, podráždění a svědění kůže. Funguje i jako rozpouštědlo – může ničit umělá vlákna, plasty a samozřejmě i naši kůži.

Dlouhodobém dýchání výparů repelentů můžou způsobovat i neurologické potíže: křeče, nespavost, deprese či dokonce panické ataky.

Kanada už před 20 lety zakázala repelenty s obsahem více než 30 % DEET. U dětí do 12 let doporučuje používat tyto repelenty nejvýš třikrát denně, a to v 10% koncentraci. U malých miminek by se repelenty s DEETem neměly používat vůbec.


Že přírodní repelenty nefungují? Mýtus

Jak tedy účinně ochránit před hmyzem sebe i naše nejmenší? Orientujte se podle označení „přírodní“ nebo „bio“ a ujistěte se, že repelent neobsahuje DEET. 

Naopak pátrejte po mixu různých přírodních olejů – například levandule, tea tree nebo citronely

Účinky každého z olejů se navzájem podporují a společnou kombinací odpuzují hmyz mnohem intenzivněji než jednodruhové oleje. Nejvyšší ochranu pak získáte, když se jednou za dvě až tři hodiny nezapomenete přestříknout.


Přírodní repelent pro prcky a batolata

Nejpřísnější kritéria přírodních repelentů splňuje dětský repelentní olej Kvitok. Obsahuje nimbový olej, známý pro své repelentní a antibakteriální účinky. 

Kvitok má hodnocení bezpečnosti i pro miminka, tedy od narození, vzhledem k citlivosti dětské pokožky ho výrobce doporučuje raději až od 2 let věku. Má-li vaše dítě extra citlivou pokožku, vyzrajete na to tak, že repelent aplikujete na oblečení nebo na peřinku.


Silná repelentní směs You & Oil

Bioaktivní směs esenciálních olejů You & Oil obsahuje 100% přírodní směs citronely, eukalyptu, levandule a pelargónie. Tento olej navrhli zkušení aromaterapeuté jako přírodní repelent s nejvyšším možným účinkem.

Bioaktivní směs nejvíc účinkuje nanášená na pulzní body těla (zápěstí, krk) a jemně vetřená do pokožky. 


Vychytávka k vodě: bio opalovací krém s repelentem

V Eco Cosmetics přišli s 100% přírodní opalovací krém SPF 30, který zároveň funguje jako repelent proti komárům a dalšímu hmyzu. Pečující přísady jako olivový olej a extrakt z granátového jablka chrání pokožku a předchází jejímu vysušení.

Kvitok repelentní olejYou & Oil bioaktivní směs na komáryEco cosmetics opalovací krém s repelentem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení