Jak vybrat repelent na léto? DEET vynechte, proti komárům chrání i přírodní oleje

Eukalyptus, citronela nebo levandule. I přírodní repelenty dokážou účinně odpuzovat hmyz a někdy i klíšťata. Stačí správná koncentrace a sem tam přestříknout – a obavy z hmyzích kousanců i škodlivé chemie můžete vypustit z hlavy. 

Jak vybrat repelent na léto

Možná nevíte, že tradiční repelenty obsahují účinnou látku DEET neboli diethyltoluamid. Vyvinuli ho Američané za druhé světové války pro boj v džungli a dodnes je využíván po celém světě proti komárům a klíšťatům. DEET je ale bohužel – stejně jako jiné pesticidy – toxický.


Čím DEET škodí?

DEET, který najdete ve všech tradičních repelentech, prokazatelně způsobuje alergické reakce, podráždění a svědění kůže. Funguje i jako rozpouštědlo – může ničit umělá vlákna, plasty a samozřejmě i naši kůži.

Dlouhodobém dýchání výparů repelentů můžou způsobovat i neurologické potíže: křeče, nespavost, deprese či dokonce panické ataky.

Kanada už před 20 lety zakázala repelenty s obsahem více než 30 % DEET. U dětí do 12 let doporučuje používat tyto repelenty nejvýš třikrát denně, a to v 10% koncentraci. U malých miminek by se repelenty s DEETem neměly používat vůbec.


Že přírodní repelenty nefungují? Mýtus

Jak tedy účinně ochránit před hmyzem sebe i naše nejmenší? Orientujte se podle označení „přírodní“ nebo „bio“ a ujistěte se, že repelent neobsahuje DEET. 

Naopak pátrejte po mixu různých přírodních olejů – například levandule, tea tree nebo citronely

Účinky každého z olejů se navzájem podporují a společnou kombinací odpuzují hmyz mnohem intenzivněji než jednodruhové oleje. Nejvyšší ochranu pak získáte, když se jednou za dvě až tři hodiny nezapomenete přestříknout.


Přírodní repelent pro prcky a batolata

Nejpřísnější kritéria přírodních repelentů splňuje dětský repelentní olej Kvitok. Obsahuje nimbový olej, známý pro své repelentní a antibakteriální účinky. 

Kvitok má hodnocení bezpečnosti i pro miminka, tedy od narození, vzhledem k citlivosti dětské pokožky ho výrobce doporučuje raději až od 2 let věku. Má-li vaše dítě extra citlivou pokožku, vyzrajete na to tak, že repelent aplikujete na oblečení nebo na peřinku.


Silná repelentní směs You & Oil

Bioaktivní směs esenciálních olejů You & Oil obsahuje 100% přírodní směs citronely, eukalyptu, levandule a pelargónie. Tento olej navrhli zkušení aromaterapeuté jako přírodní repelent s nejvyšším možným účinkem.

Bioaktivní směs nejvíc účinkuje nanášená na pulzní body těla (zápěstí, krk) a jemně vetřená do pokožky. 


Vychytávka k vodě: bio opalovací krém s repelentem

V Eco Cosmetics přišli s 100% přírodní opalovací krém SPF 30, který zároveň funguje jako repelent proti komárům a dalšímu hmyzu. Pečující přísady jako olivový olej a extrakt z granátového jablka chrání pokožku a předchází jejímu vysušení.

Kvitok repelentní olejYou & Oil bioaktivní směs na komáryEco cosmetics opalovací krém s repelentem