Kovová, skleněná nebo bambusová brčka? Zapomeňte na plast, tahle chutnají líp

Plasty jsou out! 10 z 10 vědců potvrzuje, že drink chutná o fous líp naservírovaný s dobrým pocitem, že jsme nevytvořili zbytečný odpad. Tak jaké brčko si pořídíte na srkání ranního smoothie, domácí malinovky nebo odpoledního mojita vy?

Kovová, skleněná nebo bambusová brčka 

Kovová brčka: krásně zvoní a vydrží roky

Kovové brčko do každé zero waste kabelky! Nerezová brčka jsou základní výbavou pro každého, kdo se upsal udržitelnému životnímu stylu, neměla by chybět doma v kredenci ani ve vašem batohu na večerní tah městem.

Nerezová brčka jsou odolná, mají krásně úzkou trubičku, takže díky pomalému sání vypijete i ten nejledovější drink. Dodávají se i s přesně padnoucím minikartáčkem na čištění, takže při správné péči vám kovová brčka vydrží roky.

Výdrž: 5/5 Hodnocení 5

Chuť: 4/5 hodnocení 4

Ekologie: 5/5 Hodnocení 5

 

Skleněná brčka: stylový kousek pro dospělé

Krásný dárek pro kamarádku i doplněk pro designovou kuchyňskou výbavu. Skleněné brčko sice vypadá křehce, ale díky speciálnímu borosilikátovému sklu vydrží víc, než si myslíte. 

Sklo má zcela neutrální chuť a díky průhlednému materiálu si užijete i krásné barvy nápoje. Nedoporučujeme je ale malým dětem, u kterých neuhlídáte, zda do brčka nekoušou, kromě zničení skloviny hrozí i poničení brčka.

Skleněná brčka Yoni jsou navíc vyrobena v České republice, a tak je jejich uhlíková stopa skoro na nule.

Výdrž: 3/5 Hodnocení 3

Chuť: 5/5 Hodnocení 5

Ekologie: 5/5 Hodnocení 5

 

Bambusová brčka: pro pořádný lok

Bambus je jedním z nejekologičtějších materiálů, rostlina povyroste až několik desítek cm za den. Neošetřuje se pesticidy, neboť sama produkuje antibakteriální látku, která škůdcům nechutná. Jedinou ekologickou zradou je dlouhá cesta bambusu ze země původu, ale mrazuvzdornou odrůdu můžete zkusit vypěstovat i u sebe na zahrádce.

Stoprocentně kompostovatelná bambusová brčka mívají širší trubičku, a tak se z nich pořádně nalokáte.

Bambusové brčko vydrží pád na zem, ale rozšlápnutí dětskou nožičkou už ne. Do pusy jsou ale příjemná a drink s nimi vypadá velmi stylově.

Výdrž: 3/5 Hodnocení 3

Chuť: 5/5 Hodnocení 5

Ekologie: 4/5 hodnocení 4

 

Slámová brčka: tradice Dětí z Bullerbynu

Vyzkoušejte starodávnou a ekologicky šetrnou alternativu místo ošklivých plastů na jedno použití. Už děti s Bullerbynu při jednocení řepy věděly, že jsou slámku 100% rozložitelné a kompostovatelné, navíc přirozeně voděodolné a nerozmočí se.

Slámová brčka jsou samozřejmě křehká a dají se lehce zničit. Nicméně při šetrném zacházení se dají používat opakovaně, stačí je opláchnout ve vodě. 

Jste na bezlepkové dietě? Nebojte se, slámky neobsahují lepek, ten se nachází v zrní, nikoliv ve stéblu.

Výdrž: 2/5 Hodnocení 2

Chuť: 4/5 hodnocení 4

Ekologie 5/5 Hodnocení 5 

Made Sustained kovová brčkaEarplugs bambusová brčkaBezplast brčka ze slámy

Podívejte se na celou nabídku ekologických brček.

 

Papírová brčka: pro jednorázovou oslavu

I když to není úplně bez odpadu, papírová alternativa brčka je pořád lepší, než tuna plastu v komunální popelnici. 

Pořádáte-li velkou dětskou oslavu a brčka si nechcete odepřít, sáhněte po papírových. Vydrží ale nejčastěji pouze na jedno použití a jejich vršek se rychle „užužlá“ – což ovšem děti občas dost baví.

Výdrž: 1/5 

Chuť: 3/5 Hodnocení 3

Ekologie: 2/5 Hodnocení 2