Proč je dobré jíst klíčky a které zařadit do jídelníčku?

Klíčení se stává stále populárnější a to nejen mezi lidmi, kteří se zajímají o zdravou stravu a životní styl, ale i mezi těmi, kteří se chtějí aktivně podílet na ochraně životního prostředí. Klíčky jsou velmi bohaté na živiny a obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. K pěstování si zároveň vystačíte s minimem - zvládnete to hravě doma. Další výhodou klíčení je, že může být prováděno po celý rok bez ohledu na roční období. To znamená, že si můžete vychutnat své oblíbené druhy klíčků a přidat je do svých jídel, kdykoli chcete.  

Proč je dobré jíst klíčky a které zařadit do jídelníčku


Proč je dobré jíst klíčky

Klíčky jsou malé rostlinné výhonky, které jsou velmi bohaté na živiny a obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály a enzymy. Klíčky jsou také bohaté na vlákninu, což pomáhá udržovat správnou funkci trávicího systému. Díky vysokému obsahu vitamínu C, vitamínu E a betakarotenu pomáhají klíčky posilovat imunitní systém a chrání proti volným radikálům.

Klíčky jsou také nízkokalorickou potravinou, což znamená, že můžete jíst více bez obav o nárůst hmotnosti. Jsou také bohaté na bílkoviny, což z nich dělá skvělý zdroj výživy pro vegetariány a vegany.

 

Jak vyklíčit klíčky

Vyklíčení klíčků je velmi snadné a hravě ho zvládnete doma s minimálními náklady. Prvním krokem je koupit semínka, která jsou vhodná ke klíčení. Dále potřebujete nádobu, kterou můžete zakrýt a může být vystavena světlu, vodu a semena. Můžete použít speciální nádoby určené ke klíčení semínek, ale vystačíte si i se zavařovací sklenicí s děrovaným víčkem. Základem je, aby do nádoby proudil vzduch a semínka neplavala ve vodě. 

  1. Dejte semínka do misky a zalejte je studenou vodou. Většině semínek stačí 6-8 hodin máčení. Pokud používáte větší semena jako např. mungo, nechte je namočená přes noc.

  2. Ráno slijte vodu a semínka důkladně propláchněte.

  3. Pokud máte nádobu s děrovaným víčkem, dejte semena do nádoby a otočte víčkem dolů tak, aby voda odtekla ven.

  4. Dejte nádobu na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Uchovávejte v teplotě ideálně okolo 18-20 °C.

  5. Každý den semínka 2-3x propláchněte studenou vodou a vraťte je zpět do nádoby.

  6. Po cca 4 dnech by měly být klíčky dostatečně vzrostlé a připravené do vašich salátů a dalších pokrmů. Doba klíčení se liší od druhu semínek. 

Sonnentor AlfalfaSonnentor MungoSonnentor ŘeřichaKteré klíčky zařadit do jídelníčku?

  1. Luštěninové klíčky - například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek.

  2. Semenné klíčky - například slunečnice, dýně, lněné semínko. Jsou bohaté na vitamíny B, vitamín E, zinek a hořčík.

  3. Zeleninové klíčky - například ředkvičky, ředkve, brokolice. Jsou bohaté na vitamín C, draslík a antioxidanty.

  4. Obilné klíčky - například pšenice, ječmen, oves. Jsou bohaté na vlákninu, vitamín E a minerály.

Klíčky jsou vhodné do salátů, sendvičů, smoothies, polévek, omáček a mnoha dalších jídel. Můžete si také vytvořit své vlastní směsi klíčků a přidávat je do svých oblíbených jídel podle chuti.