Jak vybrat plavecké brýle pro různé typy plaveckých stylů

Pokud jsou plavky vaše druhá kůže, brýle by potom měly být něco jako váš druhý pár očí. Ideální plavecké brýle vám musí skvěle padnout a musí mít perfektní vodotěsnost. Měly by také poskytovat vynikající pohled jak ve vodě, tak i mimo ni, abyste se mohli plně soustředit pouze na plavání. My pro vás máme rychlý návod na to, jak takové brýle vybrat a jaké parametry při výběru sledovat.

Jak vybrat plavecké brýle

SPRÁVNÝ TVAR A VELIKOST

Perfektně padnoucí brýle jsou absolutní základ. Měly by sedět tvaru vaší tváře bez přílišného tlaku a naopak by neměly být volné. Při plavání jsou totiž brýle to poslední, o co se chcete starat. Není nic horšího než nutnost zastavovat uprostřed bazénu kvůli vypuštění vody z brýlí. 

Změřte si své očnice: Pomocí pravítka změřte vzdálenost mezi vašima očima a šířku očnic. Tato čísla vám pomohou při výběru správné šířky plaveckých brýlí.

Většina brýlí má silikonové těsnění, které je pohodlné a zabraňuje pronikání vody dovnitř. Pozornost věnujte také velikosti nosního můstku. Některé modely plaveckých brýlí mají vyměnitelné nosní můstky, čímž se pravděpodobnost, že vám sednou, zvyšuje. 


BARVA SKEL

Při výběru barvy skel zvažte, v jakém prostředí chcete brýle nejčastěji používat. Vybírat můžete mezi brýlemi s čirými čočkami nebo čočkami s barevným odstínem. Můžete se také rozhodnout pro zrcadlové čočky pro větší ochranu před sluncem.

Pokud trávíte většinu času venkovním plaváním, poohlédněte se po brýlích s tmavším odstínem, abyste tlumili jasné světlo. Sluneční UV paprsky jsou nejsilnější mezi 10. a 16. hodinou , takže pokud preferujete plavání v těchto hodinách, je dobré poohlédnout se po brýlích s UV ochranou.

Čiré čočky jsou nejlepší volbou pro lepší viditelnost v krytém bazénu, v noci pod světly nebo v místech se slabým osvětlením. Zrcadlové brýle s barevným odstínem čoček však budou fungovat dobře i pro vnitřní plavání v bazénech, ve kterých je hodně světla nebo se odráží slunce z venku.


OCHRANA PROTI ZAMLŽOVÁNÍ

Moderní brýle již disponují kvalitní antifogovou úpravou - tedy vrstvou proti zamlžování. Během tréninku totiž určitě nechcete sledovat čas přes zamlžené brýle. 

Brýle Arena Cobra Swipe od Areny přicházejí s nejpokročilejší ochranou proti zamlžování. Ochrannou vrstvu lze jednoduše aktivovat pouhým přejetím prstu, což znamená, že čočky mohou zůstat bez zamlžení až 10krát déle.

Další možností, jak plavecké brýle ochránit před zamlžováním, je použití spreje proti zamlžování, který nanesete na vnitřní stranu čoček.

 

DRUH TRÉNINKU

1. Jste závodník každým coulem a ve vodě jste jako doma

V tom případě vybírejte ze závodních modelů nízkoprofilových brýlí jako jsou Cobra Ultra Swipe Mirror. Nejen, že jsou nejlepší volbou pro závodění, ale tyto brýle jsou také skvělou volbou pro trénink. Ve srovnání s jinými modely mají závodní brýle tvrdá skla, která poskytují lepší, jasnější vidění a malé těsnění, které lépe sedí kolem očí a zároveň poskytuje vynikající hydrodynamiku.

Závodní brýle mívají dvojitý pásek, takže brýle skvěle sednou na hlavu a během závodu se nebudou pohybovat. Vyměnitelný nosní můstek a „pevná“ spona znamenají, že je lze přizpůsobit tak, aby dokonale padly na váš obličej.

Barvu čoček zvolte dle místa použití: čiré čočky jsou ideální pro vnitřní bazény, tmavé čočky zvolte, pokud trénujete v dobře osvětlených bazénech nebo venku.

 

2. Pravidelně trénujete a plavání je běžnou součástí vašeho kondičního plánu

Plavci, kteří používají fitness brýle, rádi trénují v bazénu, ale také plavou ve volné vodě . Triatlonisté a plavci na volné vodě budou těžit z těchto typů brýlí.

Většina fitness brýlí má speciální systém nastavování pásku, který vám umožňuje změnit jeho délku, aniž byste museli brýle sundávat, takže nemusíte přerušovat trénink. Obvykle mají dělený popruh, díky kterému jsou pohodlnější a dokonale vodotěsné.

Máte-li drobný obličej, můžete se rozhodnout pro model s menším těsněním očí, které zaručí dokonalé vodotěsné uchycení. Pokud dáváte přednost širšímu zornému poli při plavání, vyberte si model s velkými skly nebo plaveckou masku.

Areny Cobra Tri Mirror Triathlon Swipe Goggles jsou perfektní plavecké brýle na otevřené vodě.

Arena The One Mask vám poskytnou dostatečně rozsáhlé zorné pole, takže můžete vidět celé své okolí. Nenechte se však zmást jeho designem; toto není žádná stará potápěčská maska, která vás zpomalí. Je připravena na vaše nejtěžší tréninky a akce na otevřené vodě. Je také navržen pro použití při tréninku v bazénu.

3. Jste rekreační plavec a občas si zajdete zaplavat

Tyto brýle jsou výbornou volbou pro lidi, kteří nedrží intenzivní tréninkový plán v bazénu, ale přesto hledají odolné, pohodlné a především dobře nasazené brýle.

Dokonalou vodotěsnost zaručují flexibilní nosní můstky a snadno nastavitelné popruhy. Pohodlné silikonové těsnění zadrží vodu po celou dobu plavání.

Jsou to opravdu perfektní brýle pro lidi, kteří plavou pro čiré potěšení a zábavu, a kteří chtějí zůstat ve formě a zároveň si užít skvělý čas ve vodě.

Plavecké brýle arena 365 Swim Goggles budou vašimi oblíbenými brýlemi po celý rok pro jakýkoli trénink, který na ně hodíte.

Díky svému novému páru brýlí uvidíte jasně

Není pochyb o tom, že plavecké brýle jsou nezbytnou součástí plaveckého vybavení. Nyní, když víte, jak si vybrat plavecké brýle pro váš typ plavce, budou s vámi i při vašich nejnáročnějších tréninkových relacích a poskytnou trvalé pohodlí, nepropustnost a ochranu před sluncem.