Co jsou antioxidanty? A v jakých potravinách je najít?

Už jste o nich asi slyšeli. Antioxidanty chrání naše buňky před neblahým vlivem okolí, posilují imunitu a pomáhají bránit rozvoji rakoviny. Jaký je nejlepší zdroj antioxidantů a v jakých potravinách je najít?

Co jsou to antioxidanty a v jakých potravinách je najít

Flavonidy, lykopen nebo vitamin C. Antioxidanty se přirozeně vyskytují v jídle rostlinného původu, a to nejčastěji v ovoci, zelenině, kávě, čaji, vínu nebo čokoládě. Lidský organismus si jich neumí sám vyrobit dostatek, a tak je musíme pravidelně doplňovat.


Antioxidanty versus volné radikály

Jez hodně ovoce a zeleniny! říkávali nám rodiče odmala. A měli pravdu. Antioxidanty bychom měli mít „na talíři“ ideálně každý den. Zamezují či brzdí poškození buněk, které způsobují oxidanty neboli volné radikály.

Volné radikály do našeho těla vnikají zvenku (smog, cigaretový dým, nezdravé jídlo, alkohol), ale samy vznikají i uvnitř těla při imunitních procesech či zpracování různých škodlivin.

Když je v těle oxidantů příliš, můžou způsobovat poškození buněk, předčasné stárnutí i vážná onemocnění jako rakovina, cukrovka, šedý zákal, Alzheimer nebo srdeční choroby.


Druhy antioxidantů: Jezte podle barev duhy

Máme se tedy přecpat antioxidanty, a tím „zlé volné radikály vyhnat z těla?“ Omyl. Ideálním stavem je rovnováha obou typů látek. Nejlepší je následovat přirozenou stravu plnou čerstvých potravin – a nemůžeme udělat chybu.

Jez duhu

Existuje přes 4000 sloučenin s antioxidačními účinky. Pojďme se vydat na lahodnou duhovou procházku:

  • Červená – lykopen, karotenoidy

Červené ovoce je antioxidantová bomba. Obsahuje hned několik druhů fytochemikálií, které chrání naše tělo před rakovinným bujením.

Speciálním bojovníkem v našem těle jsou pak lykopeny obsažené v rajčatech – nejen v těch čerstvých, ale i vařených, třeba v rajčatových omáčkách.

Co jíst: maliny, třešně, jahody, papriky, rajčata, meloun.

   

  • Oranžová – betakaroten

Oranžové barvivo betakaroten je potřebným prekurzorem pro zpracování vitaminu A. Podporuje imunitu, je důležitý pro zdravé oči a chrání pokožku proti UV záření.

Co si dát: mrkev, dýně, batáty, meruňky, mango, pomeranč.

 

  • Žlutá – lutein, vitamin C

Lutein je nezbytný pro zdraví očí, vitamin C zas nezbytný pro silnou imunitu a vitalitu. Oba jsou silnými antioxidanty a bojují proti oxidačnímu stresu a únavě.

Co jíst: žlutá paprika, žloutek, citrony, kukuřice, brambory.

Citron vitamin C

 

  • Zelená – chlorofyl

Zelené barvivo chlorofyl chrání buňky před stárnutím, podporuje imunitu, snižuje tlak. 

Pokud nezařazujeme pravidelně do stravy zelené čerstvé saláty, můžeme chlorofyl doplňovat i třeba v zelených superpotravinách nebo chutném práškovém čaji matcha.

Co si dát: brokolice, salát, rukola, špenát, zelený čaj, matcha, zelené superpotraviny, bylinky.

Allnature Matcha Tea newEffective Nature tekutý chlorofyl kapkySpirulina Barley

 

  • Fialová – polyfenoly

Fialové ovoce je nadupané antioxidanty. Černý rybíz, borůvky, ostružiny či arónie už získaly pověst báječného superfood, kterými chutně zkrášlíme svou svačinu nebo smoothie.

Velmi silným antioxidantem z řady polyfenolů je pak resveratrol, obsažený v hroznech a červeném vínu.

Co si dát: lilek, červená řepa, hrozny, švestky, borůvky, ostružiny, červené víno.

Allnature Aronie Premium BIONatures Sunshine Zambroza kopie

 

  • Červenohnědá – flavonoidy

Sláva kávě a čokoládě. U této skupiny antioxidantů si přijdou na své milovníci těchto pokušení a dobrot. 

Co si s mírou dopřát: hořkou čokoládu, kvalitní kávu, červené víno

TIP: Pokud jsou ovoce či zelenina kvalitní (například v bio kvalitě, z vlastní zahrádky nebo z farmářského trhu), pravidelně je konzumujte i se slupkou – jablka, hrozny, ale i třeba brambory. Ve slupce se antioxidantů vyskytuje nejvíc.

 

 

Doplňky stravy s antioxidanty

Než se pustíte do doplňků stravy, nejdřív si projděte svůj jídelníček, zda nejste schopni doplnit antioxidanty přirozeně ze své stravy – ke každému jídlu připojit porci ovoce či zeleniny. Těchto čerstvých potravin bychom do sebe měli dostat nejméně 600 g denně.

Pro podzimní a zimní období se nicméně doporučuje zvýšit třeba konzumaci vitaminu C, který nedokážeme v zimě z ovoce plně pokrýt.

Nebezpečným může naopak být doplňování betakarotenu a vitaminu A, kterým je možné se umělými doplňky předávkovat a způsobit poškození jater.

VitaHarmony Vitamin C se šípkyVitaHarmony Vitamin C žvýkací tabletyVitamín C

 

Chybí vám ve stravě nějaká barva? Dokupte si kvalitní doplňky stravy, kávu či superpotraviny.