Tohle by vaše uši nepřežily! 6 nejhlasitějších zvuků v historii lidstva

S houkající sanitou si automaticky přikrýváte uši dlaněmi, hudbu ve sluchátkách nemíváte „na plný pecky“ a na koncerty nosíte špunty do uší? Zkrátka – hýčkáte svůj sluch, aby vám i ve stáří sloužil? Dobře děláte.

6 nejhlasitějších zvuků v historii lidstva

Kdybyste se ale nachomýtli k těmto nejsilnějším zvukům, které kdy lidstvo zaznamenalo, ani ty nejlepší špunty do uší by vám sluch nezachránily. 

Hranice okamžitého ohluchnutí totiž začíná na 140 dB (výstřel ze zbraně), nevratné poškození uší nastává při vystavování se zvukům o síle 100 až 120 dB (rockový koncert, motorovka).

Pojďme si výběr z nejhlasitějších událostí „poslechnout“ zblízka.


1. Výbuch sopky Krakatoa (310 dB)

Výbuch sopky Krakatoa

Na konci srpna roku 1883 doslova celou planetou otřásl výbuch indonéského vulkánu Krakatoa. Erupci doprovázely mohutné tlakové vlny, které oběhly třikrát dokola celou Zemi.

Vulkán ze svého nitra vydal zvuk o síle přes nepředstavitelných 310 dB, jeho ozvěny slyšeli lidé až v Austrálii nebo na 5000 kilometrů vzdáleném Mauriciu. Původní sopečný ostrov se roztrhal na kusy, nebe v dalekém okolí zakryl popel a nastala naprostá tma.

Lidem z posádek lodí projíždějícím kolem detonace okamžitě roztrhly uší bubínky, ohluchl každý druhý, kdo se nacházel blíže než 160 km kolem místa katastrofy.


2. Tunguzský meteorit (až 300 dB)

V roce 1908 dopadl doprostřed liduprázdného sibiřského lesa meteorit a jeho výbuchem o síle 650 nukleárních bomb naráz popadalo 80 milionů stromů. 

Tunguzský meteorit

Ve vzdálenosti 5 km od výbuchu zaznamenali hluk přes 197 dB. V epicentru výbuchu mohla hlasitost odhadem dosahovat až 300 dB.

Jako jeden z dalších hlasitých dopadů meteoru byl zaznamenán ten Čeljabinský (180 dB).


3. Atomové výbuchy a Car bomba (224 dB)

Výbuchy nukleárních bomb na sklonku druhé světové války v Japonsku patří k nejděsivějším okamžikům lidstva. Už samotný zvuk atomové exploze, sahající přes 220 dB, okamžitě roztrhal ušní bubínky tisícovkám lidí. Zvuk, který se rozléhal stovky kilometrů daleko, přeživší popisovali jako ostrý výbuch následovaný dlouhým nelidským řevem.

Podobnou hlasitost měl také neblaze proslulý výbuch pokusné jaderné bomby s názvem „Car“, kterou Rusové shodili v roce 1961 na území svého ostrova Nová země v Severním ledovém oceánu. Termonukleární puma vážila 27 tun a je považována za nejsilnější zbraň, jaká kdy byla vyrobena a odpálena. V okruhu 900 km, včetně území Finska, popraskaly kvůli tlakové vlně všechny okenní tabulky.


4. Start rakety Saturn 5 (204 dB)

Americká NASA ve zlatých letech kosmických programů Apollo vypustila do světa svou nejsilnější, 110 metrů vysokou raketu, která nakonec dopravila astronauty na oběžnou dráhu Měsíce. 

Saturn 5 mezi léty 1967–1973 letěl do vesmíru rovnou třináctkrát a jen tak mimochodem při startu vyluzoval uši trhající zvuk o síle 204 dB. 

V porovnání běžný start rakety doprovází „jen“ asi 165 až 170 dB, dnešní běžná dopravní letadla vyluzují při startu kolem 140 dB.

Start rakety Saturn 5

 

5. Plejtvákův zpěv (188 dB) 

Jako největší zvíře planety mají plejtváci obrovští také nejsilnější hlasivky. Volání a vzájemné dorozumívání mezi jedinci dosahuje hlasitosti až 190 dB a rozléhá se do vzdálenosti 1600 km.

Plejtvákův zpěv

Naštěstí pro naše uši se tento nízkofrekvenční (tzn. velmi nízký) zvuk se ukrývá bezpečně pod hladinou moře, žádné nebezpečí tedy našemu sluchu při opalování na pláži nehrozí.

Oproti tomu největší suchozemské zvíře, slon africký, zatroubením vyšle do světa „pouhých“ 117 dB.


6. Střelba ze samopalu (až 164 dB)

Při výstřelu ze zbraně vzniká obrovský tlak a s ním i velmi hlasitý zvuk. Zkušení sportovní i rekreační střelci chrání svoje uši kvalitními špunty na střílení. Mezi nejhlučnější zbraně patří samopal, ale i brokovnice nebo další pušky můžou vašim uším přivodit nevratné akustické trauma nebo tinnitus.

Jenže pozor! I při takové nevinné zábavě jako ohňostroj nebo rockový koncert, můžou vaše uši okusit rachot až o síle 125–135 dB, tedy na hranici okamžitého poškození sluchu. 

Ať jsou vaše uši i ve stáří ve formě, chraňte je už teď.

Špunty do uší už dávno nejsou ostuda. Zjistěte, jak vybrat nejspolehlivější špunty do uší proti hluku.