Síla hub: zjistěte, co umí čaga, reishi nebo cordyceps

Čaga, reishi, korálovec… Zní to, jako bychom na vás zkoušeli tajné zaklínadlo. Ve skutečnosti vám ale chceme představit medicinální houby, které nabízejí benefity celému vašemu tělu. Takže na chvíli zkuste zapomenout na hříbky a bedly a vydejte se s námi do světa hub, na které v našich lesích jen tak nenarazíte. 

Cordyceps-caga-reishi


Čaga

Říká se jí rezavec šikmý, ale nejčastěji se s ní setkáte pod označením čaga nebo chaga. Když jsme zmiňovali, že se budeme bavit o houbách, které v našich lesích objevíte jen stěží, v případě čagy vás to dvakrát mrzet nemusí – svým vzezřením by vás totiž od konzumace dost možná odradila. Roste v Rusku a severských zemích, kde si z ní lidé dříve vařili čaj a snažili se tak podpořit svou imunitu a celkové zdraví. Dnes se s ní setkáte nejčastěji v podobě prášku, tinktur nebo kapslí. 

A proč si na této černě zbarvené houbě parazitující na listnatých stromech smlsnout? V první řadě je nabitá antioxidanty, což může (mimo jiné) podle studií podporovat snížení krevního tlaku. Také posiluje už zmíněný imunitní systém a podle dalších výzkumů se zdá, že houba obsahuje látky prospěšné v prevenci a boji proti rakovině. V tomto ohledu je ale s jakýmikoliv závěry třeba počkat na další studie.

Allnature_ChagaSalvia_Paradise_ChagaSalvia_Paradise_Chaga_tinktura


Cordyceps

Ani další houba z našeho seznamu, cordyceps nebo také housenice čínská, nedělá zrovna nejlepší první dojem. Vypadá jako housenka a to není všechno – ona totiž na housenkách a larvách parazituje. Ale není třeba ohrnovat nos. Vzhledem ke složitému získávání a vysoké ceně se dnes cordyceps pěstuje v laboratořích.  

Proč to stojí za to? Cordyceps patří mezi tzv. adaptogeny, což jsou látky, které pomáhají organismu při stresových situacích a ten se díky nim se změnou podmínek lépe vyrovnává. Přisuzována je této houbě především schopnost bojovat s únavou a zvyšovat fyzickou výkonnost tím, že dodává svalům energii. Není tak náhoda, že byl dříve cordyceps využíván jako afrodiziakum

Setkat se ale můžete s více než 400 různými druhy cordycepsu a od nich se odvíjí i (předpokládaný) vliv na lidské tělo. Nutno dodat, že je pro prokázání schopností cordycepsu třeba více studií a přízvisko „předpokládané” je tak u účinků na místě.  

Allnature_CordycepsSalvia_paradise_cordyceps

 

Reishi

Říká se jí „houba nesmrtelnosti” a už to zní celkem slibně, co říkáte? Čínská královská rodina totiž reishi používala k podpoře dlouhověkosti a tato houba byla považována za symbol štěstí a zdraví. 

Věčný život vám slíbit nemůžeme, ale výzkumy potvrdily její pozitivní vliv na posílení imunitního systému. Podle všeho totiž dokáže ovlivňovat bílé krvinky, které jsou právě pro imunitu klíčové. Hovoří se také o příznivých účincích při depresi nebo u pacientů s nádorovými onemocněními. Jakkoliv ale mohou prvotní výzkumy vypadat slibně, i tady platí, že si na finální potvrzení musíme počkat.

Allnature_ReishiSanct_Bernhard_Reishi

 

Korálovec ježatý

Až příště vyrazíte do lesů, buďte na pozoru. Na korálovce ježatého, houbu připomínající lví hřívu, totiž můžete narazit i u nás, byť velmi vzácně. Pokud byste měli to štěstí, nechte ji však hezky na dřevě listnatých stromů, kde roste. Její sběr je u nás totiž zakázaný. Tobolky a kapsle s obsahem této houby tak budou daleko lepším řešením. 

A proč po nich sáhnout? V tradiční čínské medicíně byl korálovec ježatý využíván především na posílení imunity a při trávicích potížích. Současné výzkumy pak naznačují, že může mít příznivé účinky při stavech úzkosti a depresích. Další studie zase ukazují na schopnost snižovat vysokou hladinu triglyceridů, které jsou rizikovými faktory některých srdečních chorob.  

 

Už víte, na jaké houbě si příště pochutnáte? 🤔