„Mamí, kdy už tam budem?“ 6 rad pro pohodovější roadtrip s dětmi

Naložit auto, jen tak prorážet krajinu a zastavit všude, kde se vám zlíbí. Jíst na koleni, poslouchat vrčení motoru a... švitořící děti na zadních sedačkách.

6 rad pro pohodovější roadtrip s dětmi

Opravdu zvládnou roadtrip s autem i malé děti – bez slz a handrkování, prostě v pohodě? Desítky dobrodružných rodin a blogerů ukazují, že ano.

Přečtěte si rady a tipy, jak naplánovat delší cestování s dětmi, kdy nejde jen o to přesunout se autem z domu do ZOO a zase zpátky.


1. Pomalu a ještě pomaleji...

Itinerář se plní kouzelnými místy, která toužíte vidět, a plánujete stihnout deset atrakcí denně? Vyrážíte-li ale tentokrát na roadtrip s dětmi, vydělte své ambiciózní plány třemi.

Slow travel (pomalé neboli vědomé cestování) je v kurzu a děti vás zpomalí ještě více. Malí dobrodruzi rádi objevují nová místa svým tempem – berte to jako šanci užít si atmosféru hradu, přírody nebo koutu starobylého města do hloubky a nikam se nehnat. 

Navíc, pravděpodobně budete také muset zastavovat i během jízdy častěji, než si myslíte, zejména pokud cestujete s malými dětmi. Hlášku „mamí, čůrat,“ uslyšíte nejednou za den. Ujistěte se, že počítáte s dostatečně častými a velkorysými přestávkami na svačinu nebo provětrání. 


2. Kam složit hlavu?

Nevlastníte obytnou dodávku nebo odvahu na přespání ve stanu – a chcete se při roadtripu spoléhat na tradiční ubytovací zařízení? 

Pokud nechcete rezervovat hotely, penziony či kempy na konkrétní data, s prstem na mapě naplánujte alespoň zhruba místo, kde budete ten který den přespávat – a vyhledejte si několik místních ubytovacích zařízení i s adresou a telefonem.

Děti nepotřebují na přespání velké sály a apartmány, stačí pohodlná postel, oblíbený plyšák a rodič na dosah ruky.


3. Bezpečnost i pohodlíčko

Dobře zásobená cestovní lékárnička je při roadtripu naprostou nezbytností. Zkontrolujte, zda vaše autolékárnička není prošlá. Čert ani na roadtripu nespí, přibalte proto ještě obvyklé léky pro děti, například na snížení horečky nebo průjem.

Absolutní nezbytností jsou v autě pro děti bezpečné autosedačky. Než vyrazíte, zkontrolujte, že nejsou poškozené, a správně je připněte.

Dětem se nebojte dlouhé přesuny autem maximálně zpříjemnit. Naloďte se do auta i se hravými dětskými cestovními polštářky. Kdykoli na malé snílky přijde chrupka, můžou hlavičky zabořit do měkkých cestovních „kamarádů“.

TIP: Chcete-li malým cestovatelům dopřát oddych od hučení motoru, zkuste tlumící špunty do uší, díky nimž přijedou do cílové destinace méně unavené a „vydrchlané“.
Travel Blue dětský cestovní polštářAlpine Pluggies KidsOhropax Mini Soft


4. „Tatí, já mám hlad!“

Nic rozjívené děti na zadních sedačkách nezklidní tak, jako balík křupek nebo sušenek. Na roadtrip s dětmi nabalte dostatek „mňamek“, oblíbených ovocných kapsiček nebo kvalitního sušeného ovoce a ořechů – třeba rovnou v praktickém balení do malých ručiček.

Děti také potřebují pravidelně pít – samozřejmostí je nabalit do auta dostatek vody a pravidelně ji doplňovat.

Allnature arašídový krém s čokoládouAllnature svačinka SportAllnature svačinka Mlsoun


5. Dvě lahvičky, co nesmí chybět

Ať už se chystáte dokodrcat až na portugalské pobřeží, nebo jen obrážíte české hrady, nezapomeňte přibalit kvalitní bio opalovací krém pro děti s vysokým ochranným faktorem, který nezatíží dětskou pokožku zbytečnými chemikáliemi. 

Hned na druhém místě v hitparádě užitečných lahviček přichází účinný bio repelent pro děti, který zajistí podvečerní procházku bez nepříjemných štípanců.

Kvitok repelentní olejEco Cosmetics dětský opalovací krém SPF50Eco cosmetics opalovací krém s repelentem


6. Vyžeňte nevolnost

Motání hlavy, žaludek jak na vodě a pocit na zvracení... Cestovní nevolností trpí dospělí, ale hlavně děti, které nejčastěji cestují na zadních sedačkách, ze kterých je hůře vidět dopředu.

Časopisy a knížky s dětmi raději prohlížejte v parku, než při jízdě autem. Zkontrolujte, zda dětem sedí pohodlně a nemačkají si bříška. Pomáhá také dívat se dopředu na horizont, snížit teplotu v autě a dělat pravidelné pauzy. 

Některé děti a rodiče si pak nemůžou vynachválit speciální cestovní lízátka proti nevolnosti se zázvorem.

Novinkou v boji proti nevolnosti jsou pak náramky proti nevolnosti Sea Band. Pomáhají zmírnit pocit nevolnosti tlakem na akupresurní body a zabírají během několika minut bez nutnosti užívání léků.

A když pro strýčka Příhodu přibalíte i nepropustné mikrotenové sáčky, nic nezkazíte. Tak šťastnou cestu!

Autíčka žvýkačky proti nevolnostiTravelPop lízátka proti nevolnostiSea Band náramky proti nevolnosti