Jak naplánovat road trip s dětmi

Road trip může být nezapomenutelným zážitkem, který spojuje rodiny a vytváří vzácné vzpomínky. Pokud však plánujete tento typ cestování s dětmi, zábava se může bez adekvátní přípravy rychle proměnit v malou noční můru.

Ale není se čeho bát. Přinášíme vám několik tipů, které vám zaručí parádní dovolenou bez zbytečných dramat. Správné a včasné naplánování vám ušetří astronomické množství stresu, což je na každý výlet veliké plus. Stačí jednoduše postupovat podle těchto kroků:

 

1. Pečlivě si naplánujte trasu

Pravidelné zastavování na prohlídku krajiny nebo památek tvoří zpravidla polovinu road tripu. Určitě je lákavé zastavit na každém zajímavém místě po cestě, ale nedělejte svůj plán příliš ambiciózním, zejména pokud se jedná o váš první výlet.

Ujistěte se, že máte v plánu dostatečně časté přestávky na svačinu nebo provětrání. Pravděpodobně budete muset zastavovat častěji, než si myslíte, zejména pokud cestujete s malými dětmi. Naplánujte si tyto pauzy do itineráře předem, abyste se nedostali na každou cílovou destinaci o hodinu později.

Do svého itineráře si naplánujte i pauzy, kdy můžete jen zastavit auto a jít se projít. Předejdete tak spěchu na silnici a budete mít stále v rukávu časovou rezervu. Takže žádné starosti, jen relaxujte :)

 

2. Mějte alespoň představu o ubytování

Plánování dopředu, pokud jde o kempy nebo ubytování, vám obecně poskytne mnohem více prostoru pro odpočinek a skutečně si výlet užijete. Zejména při cestování s dětmi, kdy potřebujete alespoň nějakou jistotu ubytovacího komfortu. Ty nejoblíbenější kempy a hotely je v dnešní době možné zarezervovat s dostatečným předstihem. Po cestě povzbuzujte děti, aby se něco dozvěděly o oblasti, ve které cestujete, nebo o vašem cíli. To udržuje jejich mysl zaujatou na okolí, a ne na otázku „Kdy už tam budem?“.

 

3. Bezpečnost především

Dobře zásobená lékárnička je naprostou nezbytností. Základní výbavu si můžete zkontrolovat na webu Bezpecnecesty.cz. U lékarničky vždy platí – čím více, tím lépe. Nebojte se cokoliv přidat - vyplatí se být opatrný. Plus přibalte ty léky, které víte, že vaše rodina potřebuje.

Před jízdou se ujistěte, že jsou dětské autosedačky správně připevněny. Pokud si nejste jistí, obraťte se na místní autoservis. Nezapomeňte zkontrolovat nouzovou sadu do auta (obsahující reflexní výstražnou značku, propojovací kabely a náhradní pojistky).

Před jízdou doporučujeme pečlivě pročíst aktuální informace BESIP, kde si můžete nastudovat dopravní pravidla a odlišnosti v různých zemích, základy první pomoci nebo rady pro zajištění bezpečné cesty.

 

4. Občerstvení

Připravte si na cestu dostatek vody a pravidelně doplňujte. Udržujte sebe a své děti hydratované a mějte vždy rezervu pro jakékoli neúmyslné „objížďky“. Cestování autem může vás a vaše děti uspávat. Výběr občerstvení s vysokou energetickou hodnotou zajistí vysokou hladinu cukru v krvi a poskytne potřebnou podporu, když zastavíte.

 

5. Dobře vybaven a vždy připraven

Před cestou do zahraničí si ověřte, že máte aktivovaný roaming a seznamte se s cenami vašeho operátora. Zkontrolujte si, že máte dostatečně nabitý mobil i GPS a že máte zabalené funkční nabíječky. Velmi vhodné je mít s sebou klasickou papírovou mapu nebo atlas s vyznačenou trasou, i to i přes to, že máte satelitní navigaci. Nezapomeňte si přibalit také opalovací krém a odpuzovač komárů.

 

6. Prevence nevolnosti a nemoci z cestování

Cestovní nemoc postihuje mnoho z nás a příznaky nejsou nic příjemného. Vlhká kůže, závratě a nevolnost, a mohli bychom pokračovat. Cestovní nevolnost vám klidně může zničit celou dovolenou. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak zmírnit nebo zabránit příznakům nemoci z cestování.

  • Používejte náramky Sea Band proti nevolnosti. Tyto náramky pomáhají zmírnit pocit nevolnosti působením na akupresurní body, navíc zabírají během několika minut bez nutnosti užívání léků proti nevolnosti.
  • Vybavte se dalšími pomocníky proti nevolnosti, jako jsou např. lízátka nebo žvýkačky.
  • Zkuste pohybovat hlavou co nejméně. V případě potřeby použijte cestovní polštářek, abyste si udrželi stabilitu a pohodlí.
  • Čtení nebo prohlížení obrazovek může často zhoršovat příznaky nemoci z pohybu během cestování po silnici. Účinným prostředkem je dívat se na vzdálený stabilní bod, jako je horizont, nebo zavřít oči (nedoporučuje se, pokud jste řidič!).
  • Stažení oken a hluboké dýchání může mít velmi pozitivní vliv na zlepšení stavu. Obecně platí, že hluboké a pravidelné dýchání může pomoci zmírnit pocity nemoci z cestování. Velmi pomůže udržovat pomalé a stabilní dýchání při relaxační hudbě.
  • Důležité je zůstat v klidu. Úzkost pouze zhoršuje příznaky nemoci z cestování.
  • Změna sedu během cesty může pomoci osvěžit každého. Pokud cestujete s jinou rodinou můžete vyměnit pár členů rodiny v autech. To je zvláště užitečné pro děti, protože se dostanou do nového prostředí.
  • Pro jistotu s sebou vždy mějte nějaké sáčky. Na tom není co zkazit, a klid mysli může skutečně zmírnit úzkostné příznaky nemoci z cestování.
  • Nezapomeňte si na výlet přinést doplňky, jídlo nebo nápoje obsahující zázvor!
naramky detsky-polstar lizatko
Náramky proti nevolnosti Dětský cestovní polštář Lízátko proti nevolnosti

 

tlacitko_zobrazit_nabidku