Tinnitus: hučení a pískání v uších

Pískání v uších, šelesty, zvonění, hučení, šumění, syčení nebo dokonce jekot. Tinnitus je neustupující zvuk v hlavě bez reálného vnějšího zdroje. Zažil ho každý, ovšem část z nás těmito zvuky trpí dlouhodobě a chronicky.

Tinnitus hučení a pískání v uších

Po hlučném koncertu, po dlouhé jízdě autem nebo v letadle – hučení a pískání v zalehlých uších jsme slyšeli krátkodobě snad všichni. Zažíváte-li tyto nepříjemné zvuky dlouhodobě již několik týdnů, možná se u vás rozvinul tinnitus.

 

Co je to tinnitus?

Tinnitus je dlouhodobý zvuk, který přichází zevnitř naší hlavy – z jednoho či obou uší. Může znít nepřetržitě, kolísat, nebo pulzovat. Někteří lidé popisují pískání v uších třeba jako zvuk ztišené televize nebo drnčení staré ledničky.

Spouštěčem tinnitu bývá silné akustické trauma (výstřel ze zbraně), pobyt v extrémně hlučném prostředí (koncert), nemoc či zánět středouší. Tinnitus také často přichází ruku v ruce se zhoršení sluchu, hlavně ve vyšším věku.

Tinnitus dělíme na akutní (trvá maximálně pár měsíců a sám vymizí) a chronický (nad 6 měsíců).



Léčba tinnitu

Trápí-li vás hučení a šelesty v uších, vaše první kroky by měly vést k ušnímu specialistovi na ORL. Provede nezbytná vyšetření, aby vyloučil fyzické příčiny tinnitu. Podle toho doporučí další postup – například prokrvujícími doplňky stravy, fyzioterapii či další speciální léčbu.

Někteří lidé si na tinnitus rychle zvyknou, jiné obtěžuje i přes den a hlavně před usnutím, když okolní svět utichne, nedokáží se přestat na pisklavý zvuk soustředit. U silných tinnitářů se může rozvinout těžká nespavost, úzkosti a deprese. V tomto případě co nejdříve vyhledejte psychologa nebo psychoterapeuta.


Stopněte tinnitus dřív, než začne

Často si neuvědomujeme, jak je svět kolem nás hlučný. Vystavujete-li se v práci dlouhodobě nadměrnému hluku, obrážíte rockové koncerty anebo hodně cestujete, nezapomínejte uši chránit.

Jak se tinnitu vyhnout? Nejlepší cestou jsou špunty do uší pro různé příležitosti (na koncert, na motorku, na spaní) a na hlučnou práci v továrně či s motorovkou poctivé mušlové chrániče sluchu.

Nevíte, jaké špunty do uší vybrat? Přečtěte si podrobného průvodce Jak vybrat špunty do uší proti hluku


5 tipů pro tinnitáře

  1. Tinnitus se dá zvládnout! Zvyknete si na něj, jakmile zvuku přestane váš mozek přikládat důležitost. Nebojujte s ním, přijměte ho. Zkuste nevnímat pískání v uších jako vetřelce, ale jako znamení, že se můžeme zkusit lépe starat o své tělo, zklidnit se a zpomalit.
  2. Vyhýbejte se stresu, nadměrné spotřebě kofeinu a nezdravé stravě.
  3. Doplňte do jídelníčku hořčík a vitamín B. Vyzkoušet můžete i doplňky stravy s gingko bilobou.
  4. Při usínání zkuste poslouchat jako podkres bílý či růžový šum, zvuky moře, deště či pralesa – třeba z aplikace na telefonu či speciálního generátoru zvuků
  5. Svůj sluch dále pečlivě chraňte – vhodnými špunty proti hluku

Vyzkoušet můžete i speciální tišící špunty pro běžnou práci. Ty netlumí hluk jako běžné špunty, pouze ho redukují a nepouští do ucha drsnější frekvence, které vyvolávají stres.