Pískání v uších po koncertě? 3 triky, jak se chránit před hlasitou hudbou

Hlučné koncerty a neustálý přísun hlasité hudby naše uši dlouhodobě namáhá. Zjistěte, jak se vyhnout plíživé nedoslýchavosti a nepříjemnému tinnitu.

Jak se chránit před hlasitou hudbou

Slyšíte po koncertu hůř? Dostihla vás „dočasně posunutá hranice sluchu“

Před koncertem jste byli schopni slyšet sotva patrné šeptání (30 dB), ale když jste se vraceli z hlučné akce domů, tak rozumět normální konverzaci (70 dB) byl problém? Tomuto fenoménu se říká dočasně posunutá hranice.

Doba zotavení sluchu odvisí od toho, jak hlasité hudbě jsme byli vystaveni a jakou dlouhou dobu v hluku strávili. Někdy se vám sluchová hranice vrátí zpět během pár hodin, někdy až v řádu dní.

Tato dočasná ztráta sluchu se objevuje ve frekvenčním rozsahu, který odpovídá mluvené konverzaci. Zasahuje tedy spektrum zvuků, které denně nejvíce využíváme. Můžeme dočasně nedoslýchat stejně jako vaše osmdesátiletá babička, což je nejen obtěžující, ale i riskantní.

Dočasně posunutá hranice se většině lidí zase za pár dní urovná na běžnou úroveň slyšení. Jenže – ucho si zátěžovou situaci „pamatuje“ a vláskové buňky v uchu se mohou při častém vystavování nadměrnému hluku nenápadně ničit a odumírat.

 

Pískání v uších po koncertu: běžné, ale riskantní

Dalším nebezpečím, která vám po koncertu hrozí, je pískání v uších. Běžně vás do pár hodin či dnů také opustí, ale někdy se bohužel rozvine v tinnitus, neboli šelest a pískání v uchu, které je dlouhodobé a často i nevratné. Často jím trpí právě muzikanti, zvukaři a jiní lidé pohybující se v hudební branži.

Tinnitus s sebou nese velkou psychickou zátěž, kdy vás pískání ruší a obtěžuje v běžném životě, nejde „vypnout“, nemůžete si od něj odpočinout či máte potíže vůbec večer usnout. Kromě nespavosti lidem postiženým tinnitem hrozí i rozvinutí úzkostí a depresí. 

Tinnitu lze předcházet kvalitní ochranou sluchu, tedy speciálními špunty na hlasitou hudbu.

 

Jak se chránit před hlasitou hudbou?

1. Špunty jsou základ

Se speciálními hudebními špunty velmi výrazně snižujete pravděpodobnost riziko nedoslýchavosti i rozvinutí tinnitu, který vás za pár let „střádání hlasitých zážitků“ může dostihnout.

Na rozdíl od ostatních špuntů (např. špuntů na spaní) hudební špunty neutlumí váš hudební zážitek úplně, jen odfiltruje škodlivé frekvence a hudbu ztiší na snesitelnou úroveň hlasitosti. Zároveň ale stále uslyšíte běžnou konverzaci s kamarádem vedle vás.

Špunty do hlasité hudby jsou must-have vybavením pro koncertující muzikanty, zvukaře, ale i návštěvníky koncertů či pracovníky v klubech a restauracích.

TIP: Výbornou volbou jsou znovupoužitelné špunty na koncerty. Například špunty Alpine Party Plug zachovají kvalitu hudebního prožitku, zároveň díky speciálnímu filtru, který snižuje hladinu hluku na bezpečnou úroveň. 

 

Pro hudební fajnšmekry jsou tady pak Alpine PartyPlug Pro Natural s nejpřirozenějším zvukovým zážitkem bez zkreslení.

Alpine Party PlugAlpine PartyPlug Pro NaturalAlpine MusicSafe Pro



2. Buďte na své uši hodní

Přímo na akci či na koncertě nestůjte přímo u reproduktorů, ale najděte si v prostoru místo, kde je vašim uším příjemně, nejlepší zvuk bývá v blízkosti zvukařova stolku.

Alkohol není s vaším sluchem kamarád. Větší množství alkoholu rozproudí vaši krev a může zvonění v uších po koncertu zhoršovat.


3. Dopřejte si „tiché lázně“

Neustálý přísun hlasité hudby, hluku z ulice či v práci uši zatěžuje. Evolučně lidský sluch není na dlouhodobý přísun podnětů a hluku stavěný.

Doma si do nejčastěji dopřávejte dlouhé tiché lázně, kdy neposloucháte zkrátka nic. Choďte na dlouhé procházky v přírodě bez sluchátek a vnímejte tiché zvuky lesa. Oblaží to nejen váš sluch, ale i vaši hlavu.

 

Kdy navštívit doktora?

Pokud přece jen zvonění v uších po koncertu do 16 až 48 hodin neustoupí, je načase navštívit ORL specialistu. Ti změří váš sluch a doporučí vám další postup.

Své uši i nadále pečlivě chraňte před hlukem. Vyberte si z mnoha druhů špuntů do uší pro různé příležitosti.